Ako získal typizovaný rodinný dom v radovej zástavbe jedinečný charakter

16.09.2015  |     

Aj typizovaný rodinný dom v radovej zástavbe môže vďaka šikovnému tímu architektov získať jedinečný rukopis, ktorý sa dá pretaviť nielen do interiéru, ale aj exteriéru. Dôkazom je dom neďaleko českého Prostějova.

Architektov z ateliéru Fandament Architects oslovili majitelia tohto typového domu ešte vo fáze hrubej stavby. Jednou z pohnútok bola aj dlhodobá vzájomná spolupráca na rôznych projektoch a referencie ateliéru, ktoré sa majiteľom pozdávali a vedeli si čosi podobné predstaviť aj u seba doma. Zadanie sa však netýkalo len návrhu interiéru, ale zahŕňalo aj exteriér domu a úpravu záhrady vrátane vybudovania záhradného domčeka, ktorého súčasťou má byť sauna a exteriérová kuchyňa. 

Priestor okolo domu je vydláždený betónovou dlažbou uloženou do pieskového lôžka a veľkoformátovými betónovými panelmi uloženými do štrkového lôžka. Pochôdznu plochu terasy tvoria terasové dosky na drevenom rošte umiestnené v štrkovom podklade. 

V rámci úprav architekti čiastočne zasiahli aj do pôvodnej dispozície domu – vzájomne vymenili pracovňu a kuchyňu tak, aby mohol byť kuchynský kút prepojený s obývacou izbou. O zariadení interiéru nemal investor úplne konkrétnu predstavu. Vedel však, čo sa mu páči a ktoré prvky by v interiéri rád aplikoval.

Jedným z nich bol priznaný betónový strop, ktorý sa ponechal v otvorenej dennej časti domu, ako aj ónyxová stena, ktorá mala nájsť uplatnenie kdekoľvek v interiéri. Tú nakoniec použili v kúpeľni – vďaka prírodnému kameňu získala zaujímavú hĺbku. Keďže majiteľ sa profesijne venuje osvetleniu, mal v tejto oblasti celkom jasnú predstavu.

V obývacej časti sa tak napríklad nachádza dizajnová lahôdka v podobe svietidla Mercury od značky Artemide. „Tento projekt bol špecifický predovšetkým prístupom investora. Bol náročnejší a túžil do priestoru vniesť dizajnové prvky. Chcel, aby sme vytvorili moderný interiér, ktorý bude aj pri malých rozmeroch domu pôsobiť veľkoryso. Celkové poňatie priestoru však majitelia nechali na nás,“ vysvetľuje architekt Pavel Lazarov.  

Dizajnovým prvkom interiéru je svietidlo Mercury od značky Artemide, ktoré osvetľuje obývaciu časť.

Na pracovnú dosku v kuchyni použili umelý kameň, na kuchynskú zástenu lakované sklo Lacobel doplnené podsvietením.

V interiéri sa zámerne nepoužilo príliš veľa rôznych materiálov a farieb. Koncept je založený na materiálovej jednoduchosti a striedmosti – nenájdete tu zbytočnosti, ktoré by rušili čistý dojem z priestoru. Ľahkosť riešenia navodzujú prírodné farby a materiály doplnené bielou a svetlými odtieňmi. V dennej časti však nájdete viacero tmavých nábytkov a komponentov.  

Štúdia rodinného domu vrátane exteriéru trvala približne tri mesiace. Samotná realizácia potom asi jeden rok.

Nad jedálenským stolom zaujmú svietidlá Peled, ktoré pre značku Viabizzuno navrhol Antoni Arola. 

Osvetlenie schodiska je riešené naozaj zaujímavo, a to zospodu. Pracovná náplň domáceho pána, ktorého osvetlenie živí, sa aj takýmto spôsobom pretavila do jeho domova. 

V exteriéri sa popri realizácii okrasnej záhrady a trávnika vybudoval záhradný domček. Ten ponúka možnosť posedenia a relaxácie na krytej terase s vonkajšou kuchyňou, nechýba tu sauna, ktorá bola prianím domácich, ani skladové priestory. Záhradný domček je situovaný do východného rohu pozemku, vďaka čomu poskytuje z terasy otvorený výhľad na záhradu. Umiestnenie domčeka nie je náhodné, cieľom bolo, aby zaberal čo najmenšiu plochu pozemku tak, aby vznikol čo najväčší priestor pre záhradu s bohatou výsadbou. 

Nábytkové prvky v kúpeľni sú vyrobené z drevenej dyhy. Sprchový kút má celosklenený rám vyrobený z tvrdeného skla s hrúbkou 13 mm. Ten zaisťuje rovnakú stabilitu ako pri použití tradičného hliníkového rámu a navyše pôsobí naozaj čistým dojmom.  

Batérie z dizajnovej kolecie Axor Urquiola navrhla renomovaná dizajnérka Patricia Urquiola.

Architekti navrhli nielen interiér, ale aj kompletný exteriér domu. Okrem záhradného domčeka sa postarali aj o vzhľad záhrady vrátane výberu jednotlivých rastlinných prvkov a ich umiestnenia. 

Pôdorys prízemia
1 zádverie/vstup do domu  
2 hala so schodiskom 
3 pracovňa 
4 kuchyňa 
5 jedáleň 
6 obývacia izba 
7 toaleta 
8 technická miestnosť 
9 garáž 
10 terasa

Pôdorys záhradného domčeka 
11 sklad 
12 krytá terasa 
13 sklad nábytku 
14 sauna

Pôdorys 1. poschodia
1 schodisko 
2 chodba 
3 spálňa 
4 kúpeľňa 
5 izba 
6 izba 
7 šatňa​

DOM V KOCKE

Rodinný dom v Prostějove

Autori interiéru, záhradného domčeka a zariadenia exteriéru: Ing. arch. Pavel Lazarov, Ing. arch. Václav Kocián, Fandament Architects, s. r. o.  
Pozemok: 540 m2
Obytná plocha domu: 95,7 m2
Konštrukcia: keramické tvárnice
Strop: betónový monolitický

Záhradný domček

Základy: betónové monolitické
Zvislé nosné konštrukcie: betónové tvárnice, hrúbka 200 mm
Priečky: keramické tvárnice
Vodorovné konštrukcie (zastrešenie prístreška): fošňová rámová konštrukcia podopretá oceľovými stĺpmi
Okná: drevené europrofily s izolačným dvojsklom
Dvere: z vonkajšej strany opláštené obkladovou palubovkou 
Steny: opláštené obkladovými palubovkami na drevenej konštrukcii alebo so zachovaným vzhľadom betónových tvárnic bez ďalších úprav

Fandament Architects, s. r. o.
Jižní náměstí 21 
619 00 Brno
www.fandament.eu

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO JAKUB HOLAS 
ZDROJ časopis Môj dom 8/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky