Úsporná rekonštrukcia 3-izbového bytu v Bratislave bez zbytočných nákladov navyše

03.04.2017  |     

Pohodovo, logicky a vzdušne dnes pôsobí byt vo viac než päťdesiatročnom dome v centre Bratislavy.

K tomuto veľmi príjemnému výsledku sa architekti dopracovali s gráciou jednoduchosti, bez zbytočných nákladov navyše.

Čistá  biela linka na kovových nožičkách a bez horných skriniek pôsobí odľahčene a neovplyvňuje jednoliatosť priestoru.

Pravý roh obývačky ideálne vyplnila rohová sedačka.

Jednoduchý nápad = dobrý základ

Trojizbový byt v dome z 50. rokov mal niekoľko výhod: skvelú polohu v centre mesta, slušnú rozlohu a celkom dobrú dispozíciu. Ako to však chodí, nebol ideálny. Kúpeľňa bola príliš malá a do izieb miestností sa vchádzalo zo zbytočne rozľahlej chodby. Jeho noví majitelia (mladý pár) by tu radi získali otvorený obytný priestor, ktorého súčasťou by bol veľký jedálenský stôl, obývačka aj kuchyňa. A prirodzene, nechceli do prestavby investovať priveľa. Ako všetko skĺbiť tak, aby sa zhodnotili kvality bytu, rodine sa tu dobre bývalo a priveľa to nestálo?

Úsporné riešenie musí byť jednoduché a presne s takým prišla dvojica architektov – súrodencov Mikulajovcov. Zbúrali nenosné priečky medzi obývačkou, kuchyňou a chodbou, vďaka čomu vznikla veľkorysá spoločenská zóna, do ktorej je začlenená aj časť chodby. Na hranách otvoru v nosnom múre navrhli biele police, ktoré pôsobia ako súčasť steny a zároveň fungujú ako spojovací prvok medzi obývačkou a chodbou. „Chodbovitosť“ chodby zmiernili aj biele posuvné dvere na celú výšku priestoru, ktoré sú navyše väčšinou otvorené. Zatvorenou výnimkou sú len dvere do kúpeľne.

Pri výbere materiálov a vybavenia bolo našou snahou použiť kvalitné, autentické materiály, ktoré nepodliehajú módnym trendom.

Juraj Mikulaj, architekt

Overené, praktické aj priekopnícke

I keď chceli rekonštruovať za rozumné peniaze, nešetrili na nesprávnych miestach. V novej kúpeľni napríklad ostali všetky prvky sanity a tým aj inštalácie na pôvodnom mieste, čo optimalizovalo náklady. Pri oknách sa neuchýlili k lacnejšiemu plastu. Keďže sa pôvodné drevené už nedali opraviť, nahradili ich drevenou kópiou. „Pri výbere materiálov a vybavenia bolo našou snahou použiť kvalitné, autentické materiály, ktoré nepodliehajú módnym trendom,“ vysvetľuje architekt Mikulaj.

To, čo dojem z interiéru ovplyvňuje naozaj intenzívne, sú materiály použité na veľkých plochách. Pôvodné rôznorodé podlahy nahradili architekti v celom byte jednotnými dubovými parketami, ktoré podporili pocit jednoliateho priestoru. Jedinou výnimkou je kúpeľňa, v ktorej položili masívne vlysy z tropického dreva ipe. Tento príjemný a teplý materiál totiž výborne funguje vo vlhkom prostredí. Na stenách tu miesto bežného obkladu použili mozaiku a stierku z pohľadového betónu. Zaujímavú povrchovú úpravu navrhli architekti aj za kuchynskou linkou – impregnovaná stierka z pohľadového betónu je nielen efektná, ale ukázala sa aj ako veľmi praktická.

„Cieľom rekonštrukcie bolo nájsť úsporné riešenie, ktoré by zachovalo a zhodnotilo pôvodné kvality bytu.“

Juraj Mikulaj, architekt

Erika radí

Chodba je jednou z veľkých tém dnešných interiérov. Málokto chce chodbu len ako komunikáciu. Je to totiž málo využitý a nie veľmi príjemný priestor. V tomto byte ju architekti úspešne začlenili do obývačky, pri dostatočnej šírke môže byť chodba tiež knižnicou či šatníkom – aj takéto riešenia bývajú praktické aj pôsobivé. Pri skromnejších proporciách sa môže stať domácou galériou.

Ďalšou kapitolou je jej pôsobenie – dlhý tmavý koridor s množstvom dverí určite nie je príjemný. Pomôže napríklad prerušenie steny, ako to urobili architekti v tomto prípade. Zladenie farby dverí so stenou zruší „hotelový dojem“, efektné je, ak sú dvere na celú výšku priestoru. A biela je jednoducho „prevzdušňovacia“ istota.

Farby, vzory, materiály

Biele steny a podlaha zo svetlého dreva sú klasickou kombináciou, ktorá priestor opticky zväčší, dáva pomerne veľkú voľnosť pri výbere zariadenia a bytu v starom dome jednoducho pristane. 

architekti

Andrea Ambrovičová Mikulajová, Juraj Mikulaj, 
ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova
www.mikulaj.com

Text: Erika Kuhnová
Foto: Tomáš Manina
Zdroj: časopis Môj dom 3/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky