Do detailu premyslený rodinný dom v Marianke pre štvorčlennú rodinu

12.07.2017  |     

Realizácie architektonického ateliéru Endorfine zaujmú nielen kombináciou viacerých celkov hmoty, pútavou geometriou s premyslenou funkčnosťou, ale tiež myšlienkou, ktorá má hĺbku. Do detailu premyslenou stavbou je aj rodinný dom v Marianke, ktorý je kombináciou dvoch objemových hmôt zorganizovaných tak, aby vytvárali čo najoptimálnejšie súkromie.

Spojenie dvoch tvarov

Zo strany ulice dom nepôsobí vyzývavo. Uvidíte bielu garáž s krytým vchodom a prechodným priestorom, ktorý vedie do jemne inak orientovaného hlavného obytného celku s hnedou fasádou. „Rodinný dom pre štvorčlennú rodinu je umiestnený v klasickom urbanizme satelitu Bratislavy. Forma objektu vychádza zo zlúčenia dvoch hmôt odlíšených výškovo aj materiálovo a ich vzájomných prienikov. Dom sa uzatvára smerom do ulice a otvára sa smerom do pozemku urečeného na záhradu,“ charakterizujú svoj dávnejšie realizovaný projekt architekti.

Jednoduché detaily

Veľmi pôsobivým detailom v interiéri okrem sivo-bielo-béžovo-bordovej kombinácie sú triezve elegantné drevené schody s čírim skleným zábradlím. O podobné jednoduché a pôsobivé detaily v interiéri však nie je núdza – či už spomenieme svetlá alebo atypicky geometricky riešený krb v kombinácii so stropom, ktorého časť je „vyrezaná“ práve tak, akoby ste pred chvíľou krb založený v strope stiahli do vertikálnej polohy. Podobný vzor nájdete aj na samotnej fasáde domu pri pohľade zo záhrady.

 

Príjemné súkromie aj vonku

Napriek tomu, že dom stojí už roky, stále má čo povedať – ako z exteriéru, tak aj z interiéru. Efektné je aj prepojenie vnútorného priestoru s vonkajším, riešené posuvnými dverami. Časť  terasy, ktorá tvorí medzi-priestor medzi interiérom a záhradou je krytá šikmo nasadenou hmotou druhého nadzemného podlažia. Vytvára tak nielen príjemný priestor na relax, ale aj na pobyt v teplej vírivke. Veľkolepé presklenia zo strany záhrady poskytujú tiež dostatok svetla, prebytok je zase tienený šikmým sklonom steny druhého nadzemného podlažia, orientovaným do záhrady.

Triezva, ale veselá reč interiéru

Elegantnú čierno-bielu kuchyňu dopĺňajú kovové prvky, fascinujúcim detailom, po ktorom túži každá gazdiná je horizontálne okno medzi pracovnou doskou kuchynskej linky a hornými skrinkami. Veľmi príjemným priestorom je domáce kino riešené v čierno-zelených tónoch. Zelený nádych má kúpeľňa, toaleta je spestrená žltým obkladom v tvare drobných včelích plástov.     

RD Marianka

Architektonické štúdio: Endorfine
Autori: Ing. arch. Tomáš Dupkala, Ing. arch. Štefan Petras, Ing. arch. Matúš Repka, Ing. arch. Pavol Ružbarský
Lokalita: Marianka
Rok realizácie: 2006 až 2008

TEXT: Sabína Zavarská
FOTO: Peter Bruško

Tagy:
rodinné domy Endorfine bývanie v Marianke

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/06 v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky