Klasický dom so sedlovou strechou? Jedinečný dom vás presvedčí, že existujú aj iné riešenia

07. 09. 2020
Zdieľať

Autorom domu „Čierna skala“ sa podarilo vytvoriť zaujímavý vzťah medzi ľudským a prírodným výtvorom. Tvar domu vyplýva z topografie okolitého horského terénu.

Pozemok leží na svahu hory. Aj preto „Čierna skala“ nie je kváder, kocka a už vôbec nie klasický dom so sedlovou strechou. Je abstraktnou mnohostrannou hmotou bez zjavného členenia na steny a strechu. Aké sú ďalšie jedinečnosti domu s výhľadom na poľské Beskydy?

Dom Čierna skala

Zdroj: Tomasz Zakrzewski

„Špeciálne hodnoty, ktoré vyplynuli z kontextu miesta, sme použili na vybudovanie vlastného jedinečného architektonického jazyka. Výsledkom tohto procesu je architektúra, ktorá je nielen funkčná, ale aj fascinujúca a zaujímavá. Vstupuje do dialógu s krajinou a mení podobu rodinného domu,“ opisujú proces tvorby nevšednej realizácie architekti z ateliéru MUS ARCHITECTS.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s ideálnym pomerom: Toto je zlatý rez v modernej architektúre
Dom Čierna skala

Severný múr je, naopak, nízky a uzatvorený. Z väčšej časti ho tvorí strecha, ktorá sa skláňa takmer až po samotnú hranicu pozemku. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Z juhu úplne iný ako zo severu a východu

Z južnej slnečnej strany sa dom otvára do záhrady a prináša výhľad na Beskydy. Táto stena je vysoká, zahŕňa presklenia, terasu a lodžiu, ktoré poskytujú panoramatický výhľad. Severný múr je, naopak, nízky a uzatvorený. Z väčšej časti ho tvorí strecha, ktorá sa skláňa takmer až po samotnú hranicu pozemku. Pokles strechy si môžete všimnúť aj na východnej strane domu. Nepravidelnosti, asymetria a všetky špeciality domu vyplývajú z terénu a prírodného prostredia.

Dom Čierna skala

Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Horizontálne členenie

„Pôdorys domu sme vzhľadom na svah upravili tak, aby celé prízemie ležalo na povrchu zeme. Kvôli prírodnému terénu je pôdorys rozčlenený horizontálne na dve časti: vstupná zóna s garážou a doplnkovými miestnosťami je na inej úrovni ako obývacia izba, kuchyňa a jedáleň. Vytvorili sme medzipodlažie, takže celý obytný priestor je priamo spojený s terasou a záhradou. Podlaha je rozdelená aj v nočnej časti domu na prvom poschodí.,“

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Dom Čierna skala

„Pôdorys domu sme vzhľadom na svah upravili tak, aby celé prízemie ležalo na povrchu zeme.“ Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Čierna bridlica a čadič

Viacstupňová strecha a jej sklony vyplývajú z funkčného usporiadania a dispozičného riešenia stavby. Samozrejme, tiež aj z prispôsobenia sa vonkajšiemu prostrediu a dizajnu krajiny. Výsledkom je stavba, geometriou priam „zabudovaná“ do topografie hory, čo výrazne ovplyvňuje štruktúru domu a jeho konečnú dynamickú podobu. Na pohľad vystupujú z horského svahu ostré, špicaté balvany, čierna bridlica alebo čadičové hrudky. Z diaľky v nich ani netušíte dom.

Prečítajte si tiež
Prvý energeticky plusový dom v Čechách postavili na veľmi úzkom pozemku v Brne

Dom Čierna skala

Architektonický ateliér: MUS ARCHITECTS
Lokalita: Bielsko-Biała, Poľsko
Úžitková plocha: 260 m2
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Tomasz Zakrzewski

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia