Rodinný dom pre štvorčlennú rodinu inšpirovaný tradičnou srbskou architektúrou

19.02.2018  |     

Dom, ktorý tvarovo pripomína stodolu s obdĺžnikovým pôdorysom a klasickou sedlovou strechou.

Vzácny čas trávený spoločne

Základnou požiadavkou investorov bolo, aby celá rodina mohla tráviť viac času spolu. Preto sú najdôležitejším ťažiskom domu práve spoločenské priestory nachádzajúce sa na prízemí. Veľkolepá spoločenská časť zahŕňa obývací priestor a jedálenský stôl. Kuchyňa je odčlenená, s priestorom jedálenskej časti ju spája barový pult. Na prízemí sa ešte nachádza spálňa s vlastnou kúpeľňou. 

Na poschodí nájdete tri spálne spojené priestorom galérie, hygienické zázemie a salónik. 

 

Inšpirovaný tradičným domom

Architekti priznávajú, že geometria domu bola inšpirovaná tradičným domom vo Vojvodine. Orientácia domu pozdĺžne k ulici poskytla možnosť otvorenia domu do súkromia záhrady. Túžbou investorov bolo spojiť dom a záhradu do jedného harmonického celku. Celý spoločenský priestor sa dá veľkými dvojkrídlovými dverami spojiť s 9 metrov dlhou exteriérovou terasou, ktorá zlúčila dom so záhradou. Vďaka preskleniu je dosiahnuté výborné presvetlenie domu a príjemný výhľad do záhrady.

Čisté tvary, triezve materiály

Elegantne a štýlovo čisto pôsobí nielen zariadenie v jednotlivých izbách, ale aj v hygienických miestnostiach. Sklený sprchovací kút, čisté geometrické tvary, veľké zrkadlo a najmä svetlo vďaka oknám vytvárajú v kúpeľniach príjemnú pozitívnu atmosféru. Strešné okno je dokonca aj nad toaletou. Pôsobivá je aj hra detailov. Napríklad, ovládanie sprchy na čiernom 3D pozadí, ktoré pripomína kamennú stenu. 

Reflexné tehly a čisté línie

Podkrovné izby majú vstavaný nábytok presne zapasovaný do sklonu strechy. V interiéri prevláda biela, čisté línie a geometrické tvary. V bielej farbe s leskom je riešená aj kuchynská linka, kontrastuje čierny barový pult a pracovná doska. Reflexné tehly na fasáde domu vytvárajú počas dňa rôzne efekty, v závislosti od jasu a uhla pohľadu. Fasáda spolu so strechou pôsobí monoliticky.

 

Prázdninový dom Rilaks House v skratke

architektonické štúdio: Modelart Arhitekti 

tím: Dejan Mitov, Jelena Mitov, Krsto Radovanović

hlavný architekt: Vladimir Bosančić

lokalita: Alibunar, Srbsko

realizácia: 2017

plocha: 150 m2

 
Sabína Zavarská
Foto: Vesna Stojaković

Tagy:
rodinné domy vstavaný nábytok Modelart Arhitekti sedlové strechay srbská architektúra

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky