Dvojpodlažný rodinný dom s bridlicovou fasádou a veľkou záhradou

26.02.2018  |     

V trojtisícovej obci Dolní Břežany bola v minulom roku ukončená stavba geometricky jednoduchého dvojpodlažného domu obloženého bridlicou. Viacfarebný prírodný kameň vytvára zaujímavú estetickú súhru s nepravidelne umiestnenými oknami rôznych rozmerov, v ktorých sa zrkadlí okolie.

 

Inšpirovaný racionalitou a jednoduchosťou funkcionalizmu

Tento nezvyčajný dom v časoch, kedy sa na fasády najviac používa drevo, prekvapuje použitím bridlice. Nepôsobí však chladne, ako by sa dalo očakávať, ale vďaka teplému sfarbeniu kameňa skôr príjemne a elegantne. Pozemok neumožňoval architektom nadviazať na nejaký historický, krajinný kontext, ani štýl stavieb v okolí. Vychádzali z požiadaviek zákazníka, ktorý mal predstavu o modernej vile voľne inšpirovanej racionalitou a jednoduchosťou funkcionalizmu.

Balvan v tráve

Architekti zo štúdia Pavlíček + Hulín architekti vytvorili koncepciu návrhu, ktorá charakterizuje dom ako balvan ležiaci v tráve. Hranol „ vytesaný“ z pomyselného balvanu pôsobí jednoducho a štýlovo čisto. Je kompaktnosť je narušená dvoma krytými vstupmi a terasou. Charakter domu dotvára fasáda riešená ako jednoliata plocha pokrytá obkladom z kameňa. V interiéri dominuje drevo, kameň a sklo.

Obývačka otvorená až po strechu

Pokiaľ ide o dispozičné riešenie, budúci majitelia požadovali veľkorysý obývací priestor prepojený so záhradou vďaka veľkej vonkajšej terase. Priestor na prvom nadzemnom podlaží patrí schodiskovej hale, ktorá je prepojená s obývacou miestnosťou. Obývacia izba je veľkolepá, nielen pokiaľ ide o jej rozlohu, ale aj objemovo. Je totiž otvorená cez dve podlažia a veľkorysé okná ju vnášajú priamo do prírody. Severná časť domu je riešená ako technická zóna. Celé prvé nadzemné podlažie je bezbariérové. 

Súkromie na poschodí

Časť druhého nadzemného podlažia tvorí galéria s výhľadom na obývaciu miestnosť, čím je posilnený kontakt medzi oboma podlažiami domu. Napriek tomu poskytujú izby na poschodí dostatočné súkromie členom rodiny. Príjemnou i pôsobivou súčasťou pozemku je záhrada so záhradným altánkom, ktorý je porastený popínavými rastlinami. 

 

Vila na prameni v skratke

architektonické štúdio: Pavlíček + Hulín architekti

autori: Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín, Pavel Špringl, Šimon Jiráček

lokalita: Praha - Dolní Břežany, ČR

vznik štúdie: 2015

rok realizácie: 2017

zastavaná plocha: 191.13 m2 

plocha pozemku: 956 m2

Sabína Zavarská
Foto: Šimon Jiráček

Tagy:
drevený nábytok rodinné domy kamenné fasády kamenné obklady bridlicové fasády

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/06 v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky