Inšpirácia zo Zlína: Ako si zariadiť interiér v severskom štýle

02.03.2018  |     

Chcete si aj vy preniesť domov kúsok Škandinávie? Inšpirujte sa Kláriným domom. Vytvorte neutrálny základ v kombinácii svetlého dreva, bielej a tónov sivej a dolaďte ho typicky severskými doplnkami, mäkkými textíliami a sviečkami.

Cesta na sever

Znie to takmer neuveriteľne, ale tento priam dokonale severský interiér sme nenašli kúsok od polárneho kruhu, ale kúsok od našich západných hraníc – na Morave, v dome neďaleko Zlína. Pre svoju rodinu ho zariadila Klára, ktorú nadšenci interiérového dizajnu poznajú najmä z Instagramu. Pod nickom kajastef tu uverejňuje fotografie svojho bývania a jej účet patrí k najväčším takto zameraným u našich susedov. Ale poďme pekne po poriadku.

Klára sa do zariaďovania a úprav interiérov zamilovala v prvom spoločnom byte so svojím priateľom, dnes už manželom Ondřejom. Už vtedy ju zaujala kombinácia bielej, sivej a dreva, čo ju jednoznačne nasmerovalo k „Škandinávii“. Keď po čase našli manželia svoj vysnívaný dom neďaleko Zlína, mala už Klára jasno v tom, ako ho zariadi – návrh interiéru sa od začiatku uberal „severským smerom“. Tomu však predchádzalo množstvo hodín na internete, kde na Pintereste, Instagrame a blogoch hľadala inšpiráciu.

„Aj škandinávsky štýl sa totiž delí na niekoľko ciest a ja som si musela ujasniť, ktorá bude tá moja. Keďže mám rada jednoduché veci, upútal ma škandinávsky minimalizmus,“ vysvetľuje sympatická majiteľka.

 

Príručný stolík z lakovaného laminátu a preglejky si dala majiteľka vyrobiť podľa vlastného návrhu.

Zmena je život

Dom, ktorý si Klára s Ondřejom vyhliadli, bol zvonka dokončený, interiér však mal vo fáze hrubej stavby. To oboch potešilo, pretože si tak mohli vytvoriť bývanie presne podľa svojich predstáv. Dispozičné riešenie manželom dokonale vyhovovalo, jedinú úpravu urobili na prízemí, kde vytvorili priestor na vytúženú saunu.

Klára ako zástankyňa jednoduchosti zariadila v tomto duchu aj nový domov pre svoju rodinu. Najskôr vytvorila farebne neutrálny základ, ktorý potom doladila doplnkami. Uprednostňuje pritom originály pred kúpou alebo výrobou kópií, čo považuje za ocenenie práce dizajnérov.

„Všetko sa dá. Kde je vôľa, je i cesta. Aj keď na niektoré veci treba dlhšie šetriť, na to pekné si rada počkám,“ hovorí s úsmevom. Domáca pani priznáva, že miluje švédsku Ikeu, odkiaľ pochádza veľká časť zariadenia. Viaceré prvky, napríklad kuchynskú linku, stôl, nábytok do obývačky či vstavané skrine, však navrhla sama a dala vyrobiť na mieru.

Keďže Klára je veľkým priaznivcom zmien, už teraz má v hlave ďalšie interiérové nápady – zmenu dvierok na kuchynských skrinkách či pretretie preglejkových políc v obývačke na farbu zhodnú so stenou za nimi, čo je teraz veľmi moderné. 

Žiarivá biela v kombinácii so svetlým drevom bola základnou voľbou nielen pre kuchyňu, ale aj pre celý otvorený denný priestor. Podlahy v celom dome pokrývajú vinylové dielce. 

Vysoké skrine umožňujú šikovne využiť priestor až po strop.

„Na škandinávskom interiéri ma najviac baví jednoduchosť, súlad a čistota. Som skôr zástanca úsporného farebného riešenia, u nás doma preto tvorí základ biela, ktorá sa krásne kombinuje so všetkými ostatnými, sivá a drevo. Podľa nálady ich potom dopĺňam jednou alebo dvoma ďalšími farbami. Tejto myšlienky sa snažím držať, aj keď interiéry navrhujem.“

Klára Davidová, majiteľka a autorka interiéru

Klára radí

Ako si zariadiť interiér v severskom štýle

1. Základ by mal byť jednoduchý. Uprednostnite prosté tvary a neutrálne farby – pre škandinávske interiéry je striedmosť v používaní farieb typická. Steny, podlahy a stabilné kusy nábytku laďte v odtieňoch sivej, bielej a čiernej, prípadne v prírodných zemitých tónoch, farebnosť doplnkov potom môžete meniť podľa nálady (na to je však potrebný dostatok odkladacích priestorov).

2. Držte sa prirodzenosti. Severskú atmosféru navodia tiež prírodné materiály, najmä svetlé drevo, vlna a ľan, ale napríklad aj mramor. Podlaha by mala byť ideálne zo svetlého dreva, prípadne biela. Ak tá vaša nezapadá do severského konceptu, pokojne ju natrite nabielo, prípadne na ňu rozmiestnite svetlé koberčeky s hrubou textúrou alebo kožušiny.

3. Doplnky sú cestou k „severu“. V severskom interiéri hrajú doplnky zásadnú úlohu – dôležité sú najmä vankúše a deky (vlnené alebo ľanové, pletené či s jednoduchými vzormi, prípadne kožušinové), koše z rôznych materiálov, ale aj svietniky a vázy (existuje niekoľko kúskov, ktoré sú pre severský interiér úplne typické). Nezabudnite na dostatok sviečok, pretože bez nich to jednoducho nie je „sever“, podstatným prvkom sú aj fotografie alebo plagáty v minimalistických čiernych rámoch.

Scandi štýl je typický svojou jednoduchosťou – sú preň charakteristické jednoduché farby aj vzory a prírodné materiály. Napriek tomu však detskej izbe nechýba príjemná dávka hravosti. 

Archetypálny domček sa v škandinávskych interiéroch objavuje často – takáto postieľka je navyše ideálna na zavesenie dekorácií. Pre detské izby v tomto štýle sú typické aj drevené hračky, obrázky medveďov a zajačikov či nápisy na stenách. 

Katkin pohľad

Vidno, že majiteľka venovala zariaďovaniu domu množstvo času. Inšpiráciu čerpala zo súčasných trendov, do mnohých doplnkov vložila i kúsok samej seba. V obývačke ma napríklad zaujal viacúčelový konferenčný stolík, ktorý si majiteľka sama navrhla. V detskej izbe zase šikovne a netypicky otapetovala steny. Čierna a biela v kontraste s drevom pôsobí pokojne, hoci by si miestnosti zaslúžili i viacej farieb, ktoré by oživili strohý výzor. Pre niekoho, kto má záľubu v neustálych zmenách v interiéri, je škandinávsky štýl ideálny. Na jednoduchých a neutrálnych podkladoch tak možno ľahko zmeniť vzhľad izby. Stačí prezliecť vankúše, obrázky na stenách či prestieranie a interiér dostane celkom nový nádych.​

KTO TU BÝVA

Klára s manželom Ondřejom a triapolročným synom Kryštofom. Klára pracuje v marketingu, miluje čistý dizajn, rada sa obklopuje peknými vecami a jej veľkým koníčkom sú interiéry. K ich navrhovaniu sa dostala na materskej dovolenke – najskôr radila známym, postupne sa povedomie o jej cite pre dizajn rozšírilo a dnes radí ľuďom v celej Českej republike. Kláru môžete sledovať na Instagrame www.insta

gram.com/kajastef/.

 

rodinný dom

počet podlaží

dispozícia 5 + kk 

úžitková plocha 145 m2

lokalita Zlín, ČR

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ A VERONIKA SLOMKOVÁ 
FOTO: KLÁRA DAVIDOVÁ
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2018

Tagy:
rodinné domy interiérový dizajn hygge škandinávsky štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky