K vytúženému domu ich priviedlo až rozhodnutie na poslednú chvíľu. Bývanie v škandinávskom štýle dokonale odráža životný štýl majiteľov

19. 11. 2021
Zdieľať

Projekt rodinného sídla zachránilo od všednosti intuitívne a odvážne rozhodnutie majiteľov na poslednú chvíľu. Mladá rodina si dala dom navrhnutý iným štúdiom na posúdenie architektom z ateliéru Dory Azar Architect. Chceli nový pohľad na projekt. Po krátkej debate počuli z úst majiteľov prekvapivú otázku: „Môžeme vám ukázať, čo naozaj chceme?“

Práve táto debata s otázkou, ktorá nehovorila práve o spokojnosti klientov s navrhnutým riešením, sa stala základom spolupráce s architektom Dory Azarom. Potom otvorili priečinok a vytiahli niekoľko obrázkov.

„To, čo nám ukázali, bolo VEĽMI odlišné od toho, na čo mali povolenie. Boli to obrazy minimálnych, moderných, škandinávskych domov. Zistili sme, že majú skutočnú vášeň pre tento štýl.

Prečítajte si tiež
Moderná víkendová usadlosť nadviazala na tradičnú ľudovú architektúru

Nakoniec nás požiadali, či by sme pre nich vo Windsore nedokázali vytvoriť dom, ktorý by zahŕňal ich životný štýl a zároveň odrážal tieto škandinávske princípy dizajnu. Odpoveďou bolo nadšené: Áno!,“ opisuje zaujímavé úvodné stretnutie s majiteľmi dnes už hotovej rezidencie sám architekt Dory Azar.

Klasický škandinávsky dom do tvaru "J"

Obraz pôdorysu vytvára tvar písmena J. Zdroj: Devon Pastorius

Pôdorys v tvare písmena J

Výsledná forma novostavby sa skladá z dvoch dlhých ramien uložených rovnobežne, ktoré sú spojené kolmou hmotou. Obraz pôdorysu tak vytvára tvar písmena J. Dlhá „noha“ obsahuje priestor na spanie a herňu. Kratšia „noha“ zahŕňa garáž a sklad. V časti domu, ktorá spája oba celky je logicky umiestnená denná zóna, teda hlavná obytná miestnosť – kuchyňa, jedáleň a obývačka.

Prečítajte si tiež
Rôznorodý dom pre ženu a jej psa na úžasnom mieste

Celkovo dom obsahuje tri spálne, dve kúpeľne, herňu a skromný loft s vnútorným balkónom s výhľadom na herňu. Celý interiér je riešený minimalisticky, nič zbytočné tu nenájdete – ani chodbičky či zákutia, ktoré by zbytočne zaberali priestor. Stavba nie je ani podpivničená. Minimalistický životný štýl zdôrazňuje podstatu a priority.

Veľká otvorená kuchyňa s jedálňou v skandi štýle

Leštené betónové podlahy a svetlá interiérová farebná paleta priestory rozjasňujú a prevzdušňujú. Zdroj: Devon Pastorius

Jediná chodba, leštený betón a svetlé farby

Osou súkromného krídla domu je jediná chodba, ktorá oddeľuje spálne od exteriéru. Končí skromnou vonkajšou terasou, ktorú klienti využívajú na čítanie, kreslenie a občasné improvizované hudobné vystúpenia. Hlavný obytný priestor je dlhý a úzky, aby vtiahol dostatok prirodzeného svetla. Leštené betónové podlahy a svetlá interiérová farebná paleta priestory rozjasňujú a prevzdušňujú.

Prečítajte si tiež
Dom v záplavovej zóne postavili na kamennom sokli

Ako riešili obavy pred záplavami?

Okrem napasovania stavby na životný štýl domácich a ich záľubu v škandinávskom minimalizme musel autor projektu brať do úvahy aj špecifiká pozemku a lokality, kde sa nachádza. Pozemok je totiž v záplavovej oblasti. Klienti sa preto veľmi obávali rizika záplav. Dizajnérsky tím spolupracoval priamo s ochranármi prírody, aby našli bezpečný spôsob, ako stavbu realizovať. Využili miestne stavebné postupy. Orientácia domu podporuje prepojenie medzi interiérom a exteriérom a zakrýva nechcené pohľady.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Elegantná obývačka s krbom v minimalistickom štýle

Rodinné sídlo je výsledkom jasnej predstavy majiteľov. Zdroj: Devon Pastorius

Drevené rámovanie, cédrové obklady, kovové strechy

I použité konštrukčné metódy sú ľudové a jednoduché. Zahŕňajú štandardné drevené rámovanie, leštené betónové podlahy a frézovanie. Vonkajšie úpravy predstavujú vertikálne biele cédrové obklady a kovové strechy so stojatou drážkou.

Klasický škandinávsky dom s útulnou terasou večer

Terasu majitelia využívajú na čítanie, kreslenie a občasné improvizované hudobné vystúpenia. Zdroj: Devon Pastorius

Rezidencia J

architektonický ateliér: Dory Azar Architect Inc.

autor: Dory Azar

lokalita: Windsor, Kanada

realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: v2com, Devon Pastorius

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok minimalistický štýl moderná architektúra rodinné domy škandinávsky štýl vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia