Verili by ste, že zo „škatule od topánok“ vznikne takýto dom?

25.12.2019  |     

O mnohých domoch sa dnes hovorí, že vyzerajú ako škatule od topánok. Zvyčajne nejde o lichotivé pomenovanie. Kanadskí architekti sa nebáli toto pomenovanie dať priamo do názvu ich projektu a vedeli prečo.

Nazvali ho poeticky: Znovubjavenie škatule od topánok. O čo ide a čo tým chceli povedať?

Ich čerstvý projekt je nadstavbou pôvodného projektu z 20. rokov minulého storočia. Pôvodný skromný prízemný domček nazvali sami „škatuľou od topánok“ a ich premena mu dala nový život.

Na jednej strane, chceli zachovať charakter pôvodného domu, na druhej bolo jasné, že priestor pre rodinný život nie je dostačujúci, nehovoriac o mnohých ďalších negatívach. Rozhodli sa zachovať hlavnú fasádu pôvodnej stavby a okolo nej rozvinúť projekt rodinného domu.

Riešenie na výbornú: Veľký svetlík uprostred strechy

Jednoduchý dizajn, ktorý tvorcovia domu zvolili sa točí okolo optimálneho využitia svetla vo vnútorných priestoroch. Domy v pôvodnej radovej zástavbe totiž trpeli nedostatkom prirodzeného svetla. Architekti jediným zaujímavým riešením rozjasnili celý priestor interiéru. Uprostred strechy vytvorili veľký svetlík zvýrazňujúci schodisko spájajúce tri podlažia domu. Prirodzené svetlo zo svetlíka sa rozptyľuje do miestností, obytných priestorov a dokonca i do suterénu.

Prečítajte si tiež:

PRED a PO: Rekonštrukcia nepraktického katalógového domu

Tri podlažia rozčlenili funkčne

Dispozícia domu je riešená funkčne a prakticky. V suteréne sa nachádza spálňa a herňa, na prízemí je hlavný obytný priestor – kuchyňa, jedáleň, obývačka v jednom a pracovňa. Na prvom poschodí našli miesto tri spálne a dve kúpeľne.

Hybrid so stopami minulosti

Na upravenej fasáde zostali niektoré ozdobné prvky pôvodnej stavby. Zadné fasády sú kvôli estetickému efektu a odolnosti obložené tepelne upraveným drevom. Z jednoduchého domčeka typu „škatuľa od topánok“ nakoniec vyrástol hybridný moderný rodinný dom, očarujúci svetlým interiérom, elegantnými čistými líniami, ale aj stopou minulosti.

Rekonštrukcia domu „Škatuľa od topánok“

architektonický ateliér: Fugère architecture

lokalita: Montreal, Kanada

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Zdroj: v2com

Foto: Félix Audette

Tagy:
architektúra rodinné domy moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky