Škola dizajnu 10. časť - Vstupné priestory

09.04.2016  |     

Vstupné priestory sú dôležitou, no často pomerne zaznávanou časťou bytu a na ich funkčné a zároveň vizuálne atraktívne riešenie sa mnohokrát veľmi nedbá. Čo všetko treba zohľadniť pri ich zariaďovaní, sa dozviete v desiatej časti seriálu, ktorý vzniká v spolupráci so školou interiérového dizajnu Design academy.

1 Komunikačná úloha

Vstupná časť predstavuje prechod medzi vonkajším a vnútorným prostredím, je teda miestom, kde nastáva prvý kontakt človeka s obytným priestorom. Primárna funkcia vstupných priestorov je tá komunikačná – predsieň spája a súčasne oddeľuje tri základné zóny bytu – spoločenskú (kuchyňa, obývacia izba), hygienickú (kúpeľňa, toaleta) a súkromnú (spálňa, detské izby, šatník). Zároveň je to miesto, kde sa vítajú návštevy a kde si hostia vytvárajú prvotný obraz o svojom hostiteľovi. 

2 Hygienický, tepelný a zvukový filter

Predsieň predstavuje dôležitý hygienický filter – zanecháva sa tu obuv aj zvršky. Organizácia týchto priestorov musí teda umožniť odloženie, resp. očistenie obuvi, uloženie kabátov a tašiek a zároveň by z nej mala byť prístupná kúpeľňa, resp. toaleta. Vstupné priestory zároveň slúžia ako dôležitý tepelný a zvukový filter. V zimných mesiacoch plnia úlohu tepelného izolantu – zohriaty vzduch z obytných miestností vďaka nim neuniká do nevykurovaných spoločných priestorov alebo do exteriéru. Predsieň sa z ekonomických a často aj priestorových dôvodov spravidla nevykuruje, praktickým riešením ale môže byť menšie vykurovacie teleso, prípadne podlahové vykurovanie. Vstup do domu zároveň oddeľuje privátny priestor bytu od spoločných priestorov, čím sa zaisťuje stlmenie zvukov v oboch smeroch, čo je nesmierne dôležité pri zachovaní súkromia.  

Predsieň nie je obytná miestnosť, preto nemusí byť osvetlená priamo, správne svetlo je tu však mimoriadne dôležité. 

3 Úložná funkcia

Dôležitou funkciou vstupných priestorov je tá úložná. V predsieni je potrebné vytvoriť miesto na odloženie obuvi, zvrškov a doplnkov (čapice, rukavice, šály) a myslieť treba aj na tašky, dáždniky, kľúče, poštu a ďalšie nevyhnutnosti. Systém úložných priestorov je teda pomerne zložitý, pričom jeho kapacitu treba nadimenzovať tak, aby si topánky a kabáty mala kam odložiť aj prípadná návšteva. Riešením môže byť napríklad samostatná šatníková skriňa, predsiene sú však často úzke chodby, v ktorých nie je miesto na takýto rozložitejší kusový nábytok.  

4 Zaostrené na rozmery

Rozmery predsiene by mali odrážať potreby rodiny a odvíjať sa od počtu členov domácnosti. Mala by byť navrhnutá tak, aby umožňovala pohodlnú komunikáciu všetkých obyvateľov a sťahovanie nábytku, resp. prepravu predmetov s rozmermi 1,8 × 0,6 × 1,8 m. Priemerná rozloha predsiene sa pohybuje v rozpätí 4 až 7 m2.  Aby sa v nej dalo dobre pohybovať, nemala by byť užšia ako 1,1 m, odporúča sa však komfortnejšia šírka 1,2 m. Problematické sú najmä predsiene v malých panelákových bytoch, kde sú hneď oproti vstupu umiestnené hygienické miestnosti, čo tento priestor značne stiesňuje. Vo veľkometrážnych domoch alebo bytoch preberá úlohu predsiene vstupná hala, ktorá má často naozaj veľkorysé rozmery (do vstupnej haly sa spravidla nevchádza priamo, ale z menšieho vstupného priestoru – zádveria, resp. menšej predsiene).

V predsieni myslite aj na odkladanie dáždnikov. Praktickým riešením sú napríklad rôzne dizajnové stojany. Oceníte ich najmä v prípade, ak v domácnosti chýba priestor na ich rozloženie. 

5 Odkladanie

K základnému vybaveniu predsiene patrí vešiaková skriňa alebo iný prvok na odkladanie kabátov a búnd. Môže byť uzavretá, čo predstavuje vizuálne čistejšie riešenie, otvorený systém je zase vhodnejší na rýchle príležitostné vešanie pre návštevy. V mnohých domácnostiach je však predsieň dôležitá nielen na uskladnenie aktuálne nosených, ale aj sezónnych zvrškov, resp. obuvi – praktickým riešením v takomto prípade môže byť na mieru zhotovený nábytkový komponent, ktorý plne využije možnosti daného priestoru. 

6 Sedenie

Vo vstupnom priestore by sa malo myslieť aj na príležitostné sedenie – mnohí pri obúvaní ocenia, ak si môžu dopriať stabilitu a komfort v sede. Túto úlohu splní jednoduchá taburetka, ktorá by však mala byť dostatočne pevná a primerane vysoká, aby sa na ňu dalo dobre posadiť aj z nej vstať. Niektorí uprednostnia bežnú stoličku s opierkou, čo umožňuje prichytiť sa pri sadaní, resp. vstávaní. Zaujímavým riešením je lavica, ktorá vo svojej spodnej časti ponúka napríklad odkladací priestor na topánky. Tá môže byť umiestnená samostatne alebo sa stať priamou súčasťou nábytku.

7 Zrkadlo

Predsieň je často jedinou miestnosťou, kde sa nachádza veľké zrkadlo, v ktorom sa človek vidí celý. Takéto zrkadlo by určite nemalo chýbať v žiadnej domácnosti. Predstavuje veľmi tvárny doplnok, ak sa vo vstupných priestoroch správne umiestni, môže ich opticky zväčšiť. Naozaj vyhrať sa dá s jeho dizajnovým stvárnením: ak je každý centimeter cenný, postačí aj subtílne bezrámové zrkadlo, vhodne ukotvené na stene, vo veľkom priestore si zase naopak môžete dovoliť siahnuť po rozmernejšom riešení v podobe stojanového zrkadla.  

Odborník radí

Ing. arch. Lucia Mészárová 
lektorka a majiteľka 
Design academy

Ako na malé predsiene?

Najmä v malých predsieňach sa doslova pýta využiť ich vertikálny rozmer – úložný systém tak môže siahať až po strop, prípadne sa tu môže nachádzať viacero poličiek – na nich môžu byť umiestnené napríklad uzatvárateľné boxy alebo prútené koše, do ktorých sa budú ukladať aktuálne používané doplnky (šály, čapice, rukavice). Dobrým riešením je v takomto prípade nahradiť plné dvere vedúce do obytného priestoru aspoň čiastočne sklenými, prípadne ich vynechať úplne. Vítaným pomocníkom sú aj svetlé farby. 

O Design academy

Školu interiérového dizajnu Design academy založila v roku 2009 dvojica architektov Lucia Mészárová a jej manžel Oskar ako doplnkovú formu vzdelávania pre dospelých so záujmom o interiérový dizajn. Škola organizuje krátkodobé aj dlhodobé kurzy, pričom ročný kurz s názvom Interiérový dizajn je rekvalifikačný a akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Jednotlivé kurzy, respektíve hodiny, vedú kvalifikovaní odborníci s aktívnou praxou v danom odbore. Hodiny šikovne prepájajú teóriu s praxou, študenti získavajú a overujú si vedomosti aj praktickými cvičeniami a zadaniami, pri ktorých sa rozvíja ich kreativita. V rámci populárneho ročného kurzu interiérového dizajnu si študenti osvoja prácu v celosvetovom obľúbenom 3D programe SketchUp, čo neskôr zužitkujú pri spracovaní záverečného projektu (návrhu interiéru domu či bytu), ktorý v závere kurzu obhajujú. Štúdium sprevádzajú aj prehliadky showroomov a výrobní atypického nábytku.

www.designacademy.sk 

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ V SPOLUPRÁCI S DESIGN ACADEMY
FOTO ARCHÍV DESIGN ACADEMY
ZDROJ časopis Môj dom 3/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky