Ako prestavať radový domček so šírkou iba 6 metrov?

12.11.2018  |     

Radový domček so šírkou iba 6 m prestavali architekti zo štúdia BFDO Architects tak, aby čo najlepšie slúžil štvorčlennej rodine. Využili pritom existujúce prístavby pred i za domom a starostlivo upravili ako tvar budovy, tak aj proporcie jednotlivých miestností. Zároveň prešpikovali stavbu svetlíkmi, rohovými oknami a zasklenými stenami, aby vniesli do interiéru čo najviac denného svetla.

Optimalizovaný objem budovy a zmena fasády významne prispeli k tomu, že tento radový dom príjemne vyčnieva z radu.

 

Vystupujúci z radu

Na brooklynskej 20th Street vyniká na konci radu jeden dom. Jeho fasáda je obložená doskami z cédrového dreva, sčasti namorenými na tmavší odtieň, a vstup je riešený omnoho nápaditejším spôsobom než u susedov. Plot korešponduje s cédrovým obložením fasády a z rovnakého materiálu sú i kvetináče na malom prednom dvore.

Architekti sa pohrali aj s objemom stavby. V prednej prístavbe „vybrali“ roh a vytvorili tak malú krytú verandu, ktorá odľahčila uličnú fasádu. Praktický krytý priestor pred vchodovými dverami, kde si možno napríklad očistiť topánky či zložiť dáždnik, je zároveň prostredníctvom zasklenej steny opticky spojený s denným interiérom. Do domu sa tu navyše nevstupuje priamo ako v ostatných radových domoch, ale dvere sú otočené kolmo na ulicu a vstup je tak prirodzene chránený pred nepriazňou počasia.

Keďže prednej fasáde chceli architekti dopriať viac skla a otvorenosti, schody premiestnili k bočnej stene domu. Tie pritom vďaka svetlíku tiež získali dostatok prirodzeného svetla. Ďalší prísun denného svetla zaistili pri rekonštrukcii rohovými oknami, ktoré navyše pozitívne ovplyvnili diagonálny pohľad na dom. K presvetlenosti priestorov prispievajú i zvolené materiály – neutrálny základ interiéru tvoria v celom dome biele steny spolu s podlahami zo svetlého bukového dreva. 

Prakticky a jednoducho

Hneď za vstupnými dverami sa otvára denný priestor obývačky spojenej s jedálňou a kuchyňou, ktorý zaberá v podstate celé prízemie. Aby získali miesto na veľkorysejšiu kuchyňu s ostrovčekom a kútikom, kde si majitelia zariadili pracovňu, „natiahli“ architekti zadnú prístavbu o 4,5 m. Z kuchyne sa vychádza na zadný dvor, ktorý sa v teplých dňoch stáva prirodzeným rozšírením domu. Možnosti rodinných aktivít šikovne rozširuje aj suterén, ktorý sa využíva ako miestnosť na rôzne koníčky a na uloženie športového vybavenia i ďalších vecí, ktoré slúžia obyvateľom domu vo voľnom čase.

Po otvorenom schodisku sa z obývačky vychádza na poschodie so spálňami. Smerom do ulice je tu situovaná rodičovská spálňa, ktorú od ruchu domu oddeľujú priestorovo úsporné dvojkrídlové puzdrové dvere. Susediaci šatník s oknom má luxus denného svetla a vďaka svetlíkom v tomto ohľade nezaostávajú ani kúpeľne či schodisko. Najviac prirodzeného svetla však dopriali architekti dvom detským izbám, do ktorých navrhli rohové okná.

Miestnosti v tomto dome nie sú len zastavané nábytkom, ale celý priestor je zariadený nanajvýš funkčne. Hoci je celková koncepcia minimalistická a dôraz sa kladie na čistotu a jednoduchosť, neutrálny základ tu a tam oživujú farebné plochy. 

Kristýnin pohľad

Keď som si prvý raz prezerala fotografie tohto radového domu, ani mi nenapadlo, že je zo zahraničia. Najmä vďaka interiéru, kde som našla viacero kusov nábytku veľmi podobných našej domácej, súčasnej i retro produkcii. V obývačke by som si pripadala ako doma. Páči sa mi využitie decentných farieb, ktoré nepôsobia rušivo, ale prirodzene dopĺňajú základnú kombináciu bielych stien a prírodného dreva. Všetky veci v interiéri si navzájom pohľadovo „rozumejú“ a vytvárajú jednoduchý, harmonicky a jednotne pôsobiaci priestor, ktorý ale rozhodne nie je nudný. Čerešničkou na torte je pre mňa jednoduchá fasáda obložená drevom, ktoré zjemňuje inak pomerne strohú tvár domu.

 

ARCHITEKTI

Barker Freeman Design Office architects, v skratke BFDO, je multidisciplinárna architektonická a dizajnérska firma vedená Alexandrou Barkerovou. barkerfreeman.com

radový dom 

šírka pozemku: 7,5 m 

počet podlaží: 

lokalita: Brooklyn, New York

TEXT: MARTINA PAULOVÁ, KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: FRANCIS DZIKOWSKI
ZROJ: časopis Môj dom 10/2018

Tagy:
radové domy rodinné domy cédrové drevo

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky