Retro kusy nábytku, ktoré oživia váš priestor

10.05.2019  |     

Zachovalé vintage či retro kúsky vedia aj v modernom priestore plniť svoju praktickú funkciu rovnako ako pred rokmi. Navyše, priestor vďaka nim získa celkom nový charakter. Nový náter, tapeta či úchytky starší solitér oživia, jeho krivky dokonale zapadnú i do súčasného interiéru.

Štýl 1: Na retro vlne 

Niekedy je to tak, že vás retro štýl chytí okamžite za srdce a vy následne zháňate staré ošumelé kúsky po bazároch či známych. Iní si tento štýl zamilujú celkom nečakane. Obzvlášť ak nie je dostatok financií na nový nábytok. Kreatívnym prístupom si však vytvoríte pracovňu s nezameniteľným šarmom. 

Štýl 2: Bohémsky kútik 

Zeleň v interiéri pôsobí sviežo a je príjemnou pastvou pre oči. Ak je zelená vaším favoritom, siahnite po nej i pri renovácii svojej starej, no obľúbenej skrinky. V spoločnosti živých kvetov a rastlín s okrasnými listami bude pôsobiť priam bohémsky. Alebo len ozdobte stenu botanickými obrázkami v minimalistickom duchu. 

 

Štýl 3: Bar zo skrine

Hľadajte a skúšajte, buďte otvorení novým možnostiam. Možno sa vám staršia skriňa s vitrínou nehodí do spálne, rovnako vo vitríne netúžite vystavovať porcelán. Interiér nemusí byť podľa šablóny. Ak máte mladého ducha, nápad s barom v žltej retro vitríne vás možno osloví. 

Štýl 4: Kredenc v novom šate

Inšpirujte sa kuchyňami našich starých mám. Obrovská skriňa v štýle klasického kredencu toho pojme mnoho. Na mieru vyrobený kúsok dokonca spojí vidiecku krásu s praktickými „vychytávkami“, po akých túžite. Skvelým tipom na osvieženie sú skladacie či posuvné dvierka a vnútro natreté na tyrkysovo. 

Štýl 5: Nežne a detsky 

Jemné pastelové farby sa výborne hodia do každého detského kráľovstva. Vintage kúsok s hravou a modernou tapetou na pozadí pôsobí nostalgicky i nadčasovo. Nízka skrinka so zasklenou časťou sa zakaždým prispôsobí aktuálnym potrebám dieťaťa a porastie spolu s ním až do dospelosti. 

Štýl 6: Retro scandi

Rozhodne nie je potrebné každý kúsok výrazne meniť či renovovať. Sú skrinky, ktoré majú dvadsať rokov a stále vyzerajú „k svetu“. Štruktúra dreva nádherne vynikne v jednoduchom interiéri. Retro scandi je obľúbený štýl vďaka jednoduchosti a úprimnosti v materiáloch i v dizajne. 

Štýl 7: Sršiaca energia

Fádnu vstupnú halu zaručene rozžiari nízka komoda vo výraznej červenej farbe. Predsieň je ideálne miesto, kam umiestniť výraznejší kúsok. Po príchode domov vás zaplaví svojou energiou a prinesie dobrú náladu. Pútavý solitér navyše návštevníkom i čo-to napovie o obyvateľoch domu. 

Štýl 8: S príchuťou mentolu

Svieži kúsok vytvoríte zo staršej skrinky aj jemným odtieňom, najmä ak použijete mentolovú. Táto farba je momentálne absolútne „in“ a hodí sa najmä do minimalistických či seversky ladených interiérov. Krásne vynikne v kombinácii s bielou. 

Štýl 9: Žiarivá pre zberateľa

Jednoduchá hranatá sklenená vitrína si rozhodne žiada výraznú farbu. Žltá je výkrikom radosti a pri pohľade na ňu sa vám možno v hlave rozvíria spomienky z pionierskych čias. Za sklo si vystavte všetky zachovalé retro kúsky – hračky, dekorácie či staré časopisy. Nielenže budú chránené, ale dostanú i zaslúžený obdiv. 

Štýl 10: Truhlica s nožičkami 

Truhlice po starých rodičoch už majú čosi za sebou. Sú ťažké a často sa zvyknú len uložiť na zem. Čo tak truhlicu pre zmenu vyzdvihnúť do vzduchu? Subtílne kovové nožičky jej dodajú moderný šmrnc a  nebude pôsobiť až tak ťažkopádne. Razom je z nej unikátny príručný stolík s priestorom na vankúše, deky či hračky. 

Štýl 11: Pre „šuplikantov“

Kto by nemiloval tie staré knižničné šuplíčky s menným registrom kníh? Množstvo malých zásuviek s mosadznými rámikmi na kartičky a úchytkami vnesie do miestnosti neopakovateľné čaro. Ideálne na písacie potreby či korešpondenciu. Drobností, ktorým treba nájsť miesto, je v domácnosti vždy dosť. 

 

Štýl 12: Ako z ambulancie

Štíhla lekárska skrinka v sviežej zelenej sa zmestí naozaj všade. Výborne sa hodí do malých priestorov, vynikne i v rohu miestnosti. Za sklo si môžete umiestniť suveníry z ciest, zbierku kameňov, ale i pôvabnú farebnú súpravu kuchynského riadu. Je svieža, praktická a navyše uzamykateľná. 

PRIPRAVILA: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2019

Tagy:
skrinky retro štýl vintage štýl komody vitríny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky