Kúpeľňové trendy na rok 2020

07.12.2019  |     

Kúpeľne hrajú čoraz významnejšiu úlohu v interiéri a rovnako ako všetky ostatné časti domácnosti sú citlivé na módne a dizajnové trendy. Čo sa bude „nosiť“ ďalšiu sezónu? Dizajnéri už majú dávno jasno vo farbách, v tvaroch a materiáloch. Objavte ich aj vy.

1. Terazzománia pokračuje

Terazzo sa stále bude tešiť veľkej obľube, či už na stenách, alebo podlahách. čoraz častejšie sa objavuje v kúpeľniach vo forme dlažby či obkladu, ale nájdu sa aj terazzové umývadlá a doplnky. Buď sú vyrobené zo skutočného terazza, alebo len odrážajú jeho vzhľad a vzor, ktorý sa vykresľuje v rôznych formátoch a úpravách – od digitálnych výtlačkov, tvarovaných foriem, komprimovaných vrstiev po maľované vzory. 

2. Konzolový nábytok

Stretávame sa s ním nielen v obývačkách, ale aj v kúpeľniach. Umývadlové skrinky už nie sú masívne a ťažkopádne, ale vďaka subtílnym kovovým konštrukciám pôsobia vzdušne. Ak sú navyše kvalitne remeselne spracované, určite sa stanú absolútnym trendom ďalších sezón. Pekne sa doplnia menšími príručnými konzolovými stolíkmi, ktoré využijete na odkladanie drobností či kvetináčov. 

Prečítajte si tiež:

Niekoľko dobrých fínt, ako do malej kúpeľne vmestíte všetko potrebné

3. Zelená oáza

Kvety dokážu v kúpeľni urobiť ozajstné zázraky a premeniť túto miestnosť na oázu pokoja alebo jej dodať trochu života a originality. Menšie a stredné exempláre môžete uložiť na police alebo na okenný parapet. Stredne veľké rastliny môžu stáť na umývadle alebo okraji priestrannej vane či na zemi. Najvyššie rastliny sa zmestia len do priestrannej kúpeľne, ktorú nimi môžete vizuálne rozčleniť. Vhodné sú bambus, orchidea či paprade. 

4. Vaňa v priestore

Voľne stojaca vaňa prirodzene dominuje priestoru a zaistí vám celkom nový zážitok z kúpania. Umiestnite ju tam, kde vytvorí najväčší efekt, a tak, aby ste mali najlepší výhľad. A nezabudnite, že máloktorá vaňa je taká vhodná na kúpanie vo dvojici ako práve tá voľne stojaca. Má rovnaký sklon chrbtových častí na oboch stranách a odtok umiestnený uprostred, aby nikoho neobmedzoval. 

5. Zlaté doplnky

Zlato vo svojej čistej podobe nemusí pôsobiť gýčovo, ak ho správne skombinujete. Veľmi to s ním však nepreháňajte, pretože čím ho je menej, tým elegantnejšie vyzerá. Pekne sa dopĺňa s bielou, čiernou a antracitovou farbou. Do kúpeľne sa hodí vo forme doplnkov, ako sú svietidlá, batérie či pozlátené umývadlo. Na tmavej stene vynikne aj zlatý rám zrkadla a naozaj len štipku zlata prinesú aj nádobky na kozmetiku. 

Investície do renovácie či budovania novej kúpeľne sú zásadné a netreba sa do nich púšťať bezhlavo. Najbližšia veľká rekonštrukcia vás môže čakať po 15 – 20 rokoch.

6. Ružová a mramor

Ružové kúpeľne sa stali módnym hitom v polovici 50. rokov minulého storočia v Spojených štátoch. Dodnes je táto farba v rôznych odtieňoch v kúpeľniach stále populárna a absolútnym trendom je kombinácia s mramorom. Ak sa pýtate, či je vhodný do kúpeľne, tak áno. Mramor v lete príjemne chladí, v zime je hrejivý. Navyše, jeho farebná škála je naozaj pestrá – od bielej, béžovej, ružovej, čokoládovohnedej až po čiernu. 

7. Jemné pastely

Moderné budú aj kúpeľne v pastelových odtieňoch, ktoré pôsobia mimoriadne sviežo a pozitívne. Marhuľová, svetložltá, púdrová ružová či pistáciová zelená. Tá posledná je v kombinácii s bielou vhodnou voľbou do kúpeľne pre kohokoľvek bez ohľadu na vek a pohlavie. Za zmienku opäť stojí konzolový nábytok, ktorý do kúpeľne vnáša potrebný kontrast vo forme industriálneho odkazu. 

Prečítajte si tiež:

Zariaďujeme kúpeľňu: Nad čím sa zamyslieť, aby sme neurobili chybu?

8. Čierna vedie

Čierna farba v kúpeľni bola doteraz takmer tabu. Časy sa však menia a s nimi aj dizajnérske chute. Čierna, či už v podobe obkladov, stien, nábytku, alebo sanity, bude absolútnym trendom v ďalšej sezóne. Nezabudnite, že táto farba si žiada dostatok priestoru, aby kúpeľňa nepôsobila stiesnene. Ak ho nemáte a napriek tomu sa jej nechcete vzdať, zadovážte si takéto čierne umývadlo. 

9. Tón v tóne

Decentné detaily a farby sú základným predpokladom pôsobivých moderných kúpeľní. Kombinujte harmonické kontrasty farieb alebo vzory tón v tóne s jemnou kresbou obkladu. Moderná kúpeľňa zodpovedá aktuálnym trendom, zároveň je praktická a komfortná. Významný efekt vytvoríte, ak stenu natriete o stupeň či dva tmavším odtieňom, než je obklad. Ak k tomu zladíte i nábytok, bude to dokonalé. 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
vane sprchy sprchovacie kúty kúpelne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky