Zdroj: Aomas/Shutterstock

Čím vyčistiť pleseň v kúpeľni? 4 tipy na jednoduché prípravky, ktoré si namiešate aj doma

25. 01. 2024
Zdieľať

Neželaný hosť, ktorý navštívil už azda každú domácnosť. Pleseň zdobí nielen steny a časti v okolí okien, ale tiež kúpeľňu. Jednoducho miesta, kde je vyššia vlhkosť, slabšie odvetrávanie či nevhodná starostlivosť. Nech už sa vyskytla z akéhokoľvek dôvodu, treba sa naučiť s ňou  účinne bojovať.

Ak ste si mysleli, že sa pleseň tvorí len na miestach, ktoré sú poznačené rokmi, sklameme vás. Objaviť sa môže všade tam, kde sa strieda teplo s vlhkosťou, nedostatočne sa vetrá či upratuje. Jednoducho na miestach, kde je vysoká koncentrácia vodných pár, a tým pádom je vlhkosť oveľa vyššia.

Pleseň sa neraz usadí v škárach medzi dlaždicami, za umývadlom, v okolí vane ale aj na silikóne v sprchovom kúte. Považujete za jedinú cestu silikón vždy vymeniť? Nie je tomu tak. Existujú oveľa jednoduchšie spôsoby, ako sa nevzhľadného spoločníka zbaviť.

Ruka s gumenou rukavicou ukazuje na pleseň v roku vane.

Kúpeľňa je pre pleseň hotovým rajom, kde sa jej obvykle darí množiť sa veľmi rýchlo. Zdroj: FotoDuets/Shutterstock

Ako sa zbaviť plesne v kúpeľni?

Základné pravidlo znie, že ak je pleseň stará, zbavovať sa jej budete o niečo dlhšie ako v prípade tej, ktorá vznikla len nedávno. Chce to čas aj potrebu zistiť, s čím sa vám najlepšie pracuje a čo vám najlepšie funguje. A záleží aj na plesni, ktorú potrebujete odstrániť, pretože rôzne na druhy môžu fungovať rozlične spôsoby ich ničenia.

Prečítajte si tiež
Práčka je živnou pôdou pre baktérie a plesne. Toto sú kroky, ako sa ich zbaviť

Ocot

Univerzálny pomocník, ktorý dokáže často zázraky. Nastriekajte ocot na miesta s plesňou, nechajte pár desiatok minút pôsobiť a umyte handričkou alebo kefkou. Ocot je ideálnym prostriedkom aj vtedy, ak chcete plesni na silikóne predchádzať. Umývajte ním kúpeľňu pravidelne.

Detail na fľaštičku s octom a špongiu.

Ocot je všestranným pomocníkom na čistenie. Pomôže ajpri odstránení plesní. Zdroj: Svetlana Evgrafova/Shutterstock

Jedlá sóda

Surovina z kuchyne, ktorú netreba absolútne predstavovať. Poradí si s rôznymi neduhmi vrátane plesní. Z dostatočného množstva sódy a vody si vytvorte pastu, ktorou potriete všetky miesta, kde sa pleseň objaví. Mimoriadne účinná je práve na silikón v okolí vane a sprchového kútu. Nechajte cez noc pôsobiť a umyte pomocou špongie.

Prečítajte si tiež
5 jednoduchých spôsobov, ako účinne vyčistiť škáry medzi obkladačkami a dlaždicami

Boritá soľ

Ešte ste boraxe nepočuli? Ak sa chcete vyhnúť chemickým prípravkom, potom je tento veľmi silný prírodný čistiaci prostriedok tou správnou voľbou. Vo vedre zmiešajte odmerku boritej soli s troma litrami teplej vody. S boraxom i jeho roztokom však pracujte opatrne, hoci ide o prírodnú látku, môže byť toxický a dráždivý pre pokožku aj sliznicu. Roztok v ideálnom prípade nastriekajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Následne dôkladne umyte a opláchnite vodou.

Striekanie prípravku na stenu s plesňou.

S roztokom boraxu pracujte opatrne a nenechávajte ho v dosahu detí ani domácich zvierat. Zdroj: Sima/Shutterstock

Čajovníkový olej

Okrem toho, že vonia tak čistí a navyše dezinfikuje. Dve lyžice čajovníkového oleja zmiešajte s dvoma pohármi vody a prípravok nastriekajte na všetky miesta, kde sa pleseň nielen nachádza, ale sa aj opakovane tvorí. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu a následne postihnuté miesta dôkladne vyčistite. Olej z čajovníka si poradí nielen s plesňami, ale tiež baktériami.

Pri všetkých prípravkoch odporúčame vyskúšať ich najprv na malom kúsku plesne a overiť si tak jednako ich koncentráciu a jednako i to, či materiál nepoškodia. A nezabudnite, aby bola kúpeľňa v čo najlepšej kondícii, snažte sa okolie vane, sprchového kúta či umývadla vždy utrieť dosucha. Minimalizujete tak problém, ktorému ste vyhlásili boj.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: ocot odstránenie plesní odstránenie vlhkosti pleseň
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhradeUrob si sám

9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhrade

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačkyUrob si sám

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačky

Vypestujte si kvalitné priesady hlúbovín! Kľúčom k úspechu je správny výsev a pikírovanieZáhrada

Vypestujte si kvalitné priesady hlúbovín! Kľúčom k úspechu je správny výsev a pikírovanie

Diskusia