Zdroj: SANITINO

Vyberte správne dvere do sprchy, čo vydržia niekoľko rokov

30. 11. 2021 Zdieľať

Hoci majú sprchové dvere jednoduchý vzhľad, patria k dominante kúpeľne. Ak zvolíte vhodné tvarové vyhotovenie, veľkosť a spôsob otvárania, vytvoríte osobitnú kúpeľňu, ktorá bude nielen funkčná, ale tiež vzhľadovo dokonalá. Na čo si pri výbere dávať pozor?

Dvere do sprchy nájdete na trhu v mnohých rôznych vyhotoveniach. Prvým faktorom pre výber býva spôsob ich otvárania.

Spôsob otvárania dverí

Posuvné sprchové dvere – tie sú ideálne predovšetkým do malých kúpeľní, pretože pri otváraní nezaberajú takmer žiadny priestor. Rovnako tak ale vytvoria pôsobivý dojem aj v miestnosti priestornej.

Zalamovacie sprchové dvere – populárnym sa stal aj zalamovací systém, ktorého hlavnou výhodou je bezkonkurenčná šírka vstupu do sprchového kúta. To sa hodí hlavne pre starších ľudí alebo pre jedincov so zníženou mobilitou. Tieto dve skupiny väčšinou potrebujú vstup široký minimálne
80 cm, čo znamená obstaranie sprchového kúta so šírkou 90 až 100 cm. Sprchovacie kúty so zalamovacími dvermi sú teda úplne ideálne.  Zalamovanie je navyše konštruované smerom dovnútra, čo zamedzuje vytekaniu vody na podlahu a následnej tvorbe nepríjemných plesní. Na druhú stranu však uberá na vnútornom priestore kúta.

Pivotové sprchové dvere – sú vhodné do veľkých a priestorných kúpeľní, kde vynikne ich elegantný design. Priestor je v tomto prípade naozaj dôležitý, pretože ak ho v kúpeľni nemáte dostatok, nie je inštalácia pivotových dverí možná. Nedostatočné zváženie usporiadania priestoru je totiž častou chybou, ktorá komfort pri používaní kúpeľne zníži, a to by ste iste nechceli. Dvere sú zavesené na otočných pántoch, takže ak sa otvárajú von, môžu kvapky vody stekať na podlahu.

Jednokrídlové a dvojkrídlové sprchové dvere – ponúkajú spojenie praktickosti a elegantného designu. Ale rovnako ako u pivotových dverí, aj tu je pre inštaláciu potrebný dostatok priestoru. Voliť môžete medzi otváraním dovnútra a von. Hlavnou výhodou týchto dverí je to, že k inštalácii nepotrebujú vaničku ani spodnú lištu, čo uvítate predovšetkým v bezbariérovej kúpeľni.

Výplň: sklo alebo plast?

Najpoužívanejšou výplňou býva výplň sklenená. Sklo dodáva sprchovému kútu celistvosť a designovú čistotu. Vybrať si môžete z niekoľkých vyhotovení: od číreho cez polopriehľadné až po matné. Jedná sa samozrejme o bezpečnostné sklo, takže v prípade jeho rozbitia nedôjde k poraneniu. A hrúbka? Ak sklo nie je usadené v hliníkovom ráme, malo by byť silné minimálne 6 mm. Všeobecne platí, že čím hrubšie, tým lepšie.

Možno vás to prekvapí, ale hoci sa nám zdá povrch skla hladký, nie jej tomu tak. V skutočnosti ho pokrývajú milióny mikroskopických nerovností, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Z tohto dôvodu na ňom ostáva voda a zvyšky mydla a to pôsobí naozaj nevzhľadne. Lenže každý pokus o jeho vyčistenie, či už pomocou agresívnych chemikálií alebo hrubej hubky, tento proces prehlbuje. Dvere tak vyzerajú neudržovane a zašlo. Preto sa vyplatí priplatiť si za špeciálnu povrchovú úpravu proti vodnému kameňu.

Kúpeľňa s bielym sprchovacím kútom a hnedou stenou s umývadlom

Zdroj: SANITINO

Táto technológia má hydrofóbne účinky, čo znamená, že sa povrch skla stane vodoodpudivým. Kvapky sa na ňom neudržia, stečú dole a vodný kameň teda nemá šancu sa usadiť. Túto technológiu najčastejšie nájdete pod názvom AntiCalc, EasyClean, ActiveShield, Anti Plaque alebo CrystalClean. Vďaka nej sa údržba vášho sprchového kúta stane radosťou!

Druhou najpoužívanejšou výplňou je výplň plastová, tzv. polystyrol. Býva lacnejšia a vodný kameň sa na nej usadzuje v menšom množstve. Najčastejšie sa vyrába v matnom vyhotovení, čo ocenia predovšetkým tí, ktorí majú radi svoje súkromie. Výhodou tohto vyhotovenia je aj to, že na ňom prakticky nie sú vidieť prípadné škrabance či zaschnuté kvapky vody. Ako nevýhoda sa niekomu môže javiť menej estetický vzhľad.

Elegantné ohraničenie v podobe hliníkového rámu

Rovnako tak si dobre premyslite aj výber vhodného rámu. Najlacnejším variantom sú rámy z hliníka, často potreté bielou farbou. Skvele vyzerajú tiež hliníkové rámy s povrchovou úpravou satin. Nielen, že vyzerajú veľmi elegantne, ale tiež sú odolné ako proti mechanickému poškodeniu, tak aj proti chemikáliám, vlhku a výkyvom teplôt. Najluxusnejšie sú potom rámy s pochrómovaných povrchom.

Dlhú životnosť zaistí kvalitné tesnenie aj ložiskové pojazdy

Vďaka výške sprchových dverí, ktorá činí takmer 2 metre, máte istotu, že sa v priebehu sprchovania voda nedostane na podlahu. Nezabudnite však ani na spoľahlivé tesnenie dole. Malo by byť z pevného a najlepšie plesniam odolného materiálu. Pri každodennom používaní sprchového kúta by mala byť zaistená tiež plynulosť otvárania dverí. Preto si dajte záležať na výbere kvalitných ložiskových pojazdov. U kolieskových pojazdoch skontrolujte veľkosť koliesok (v priemere by mala byť najmenej 2 cm) a materiál, z ktorého sú vyrobené.

Ešte ideálnejšie je osadenie tzv. bezúdržbovými ložiskami. Ak je tento otočný mechanizmus prepracovaný do najmenšieho detailu, môže svojmu účelu slúžiť niekoľko rokov.

Zdroj: PR článok SANITINO s.r.o.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: plánovanie praktická kúpeľňa sprchovacie kúty sprchové kúty sprchy zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok