Susedky na úrovni 2.

26.01.2010  |     

Roky pod rodičovskou ochranou som strávila v dome zo začiatku minulého storočia. Bolo pre mňa úplnou samozrejmosťou, že kúpeľňa susedila so spálňou. Vtedy sme verili, že po poslednej šálke čaju sa tak trochu starosvetským spôsobom poberáme z kuchyne hneď do kúpeľne a ďalšími dverami po príslušnej očiste do spálne. Veľmi som sa neskôr čudovala, keď som v bytoch svojich panelákových spolužiačiek našla kúpeľne na opačnom konci bytu ako boli spálne. Že to nebol najlepší nápad, potvrdzuje návrat súčasných dispozícii obytných priestorov k osvedčenému susedstvu relaxačných miestností. Spánok a očista sú si nadobro súdené...

Keď kúpeľňu so spálňou nespája otvorený priestor, ale štýl

Cez posuvné dvere rovno do kúpeľne; raster a materiál podlahy je spoločný obidvom miestnostiam. Architekt zachoval farebnosť a materiálovú strohosť. Kúpeľňu zatepľuje drevený nábytok a spálňu mäkké textílie. (foto: Dano Veselský)
Symbióza dizajnu kúpeľne a spálne otvorila priestor bez toho, aby sa museli búrať priečky. Skvelý dizajn a neodolateľná kombinácia masívu s ladnými krivkami bielej keramiky. (foto a dizajn: Rühe&Raum)

- Stále sú aktuálne kompaktné kúpeľne so zabudovanou sanitnou keramikou, ktoré nechávajú dostatok úložného priestoru v skrinkách pod umývadlami. Skrinky kúpeľňové sa však čoraz viac materiálovo a tvarovo zbližujú s nábytkom spální.
- Matné sklo dvierok a čela zásuviek zakryje ich obsah a pritom nábytok opticky odľahčí. Tento trik sa povoľuje v oboch miestnostiach.
- Ak sa vám nežiada extravagancie a napokon sa rozhodnete sňať priečku medzi kúpeľňou a spálňou, potom sa pri ich zariaďovaní necháte pravdepodobne viesť citom pre kombináciu dreva s bielou keramikou. Aby bolo o čo oprieť umývadlo a kam implantovať inštalačné rozvody, nechajte časť steny dominovať otvorenému priestoru.
- Spoločný tón obom miestnostiam udáva rovnaká podlahová krytina a štýl nábytku.


 

Keď nechcete, nebúrajte

Revitalizovaná stará liatinová vaňa a lôžko v provensálskom štýle, k tomu detaily a farby, ktoré sa navzájom dopĺňajú v oboch miestnostiach: svet zašlých čias v sviežom podaní slovenskej výtvarníčky. (foto: Dano Veselský) Pravdou o veľkorysom spájaní miestností s rôznou funkciou je skutočnosť, že tento luxus si môžu dopriať tí, čo žijú sami, alebo excentrickejšie naladené páry, ale najmä takí šťastlivci, ktorí sa zmohli aspoň na dve kúpeľne v obytnom priestore. Kto trvá na takomto prepojení v tradičných bytových podmienkach našej krajiny, ten nech aspoň odhodlá na WC dispozične odseparované od moderného open space
Otvorenému prístupu architekta k prepojeniu kúpeľne so spálňou ťažko niečo namietať, najmä ak ide o presvetlenie priestoru a eleganciu interiéru zariadeného v jednotnom štýle. Pre nás útlocitnejších postačí kúpeľňa za dverami spálne, ale v nijakom prípade nám nebude prekážať, ak sa jej vzhľad materiálovo a slohovo prispôsobí... (foto a dizajn textílií: Christy)

Viac ako storočná tradícia kúpeľní susediacich so spálňou sa vrátila aj do moderných obydlí. Harmóniu priestoru možno dosiahnuť aj tradičnými prostriedkami.


Foto: archív firiem, redakcia
Zdroj: Marína Ungerová

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky