Zdroj: iStock

Najvhodnejšie rastliny do spálne? Týchto 6 izboviek vám pomôže lepšie spať

05. 04. 2024
Zdieľať

Izbové rastliny dokážu v priebehu pár chvíľ zmeniť každú miestnosť, a to hneď viacerými spôsobmi. Nielenže vyzerajú krásne a dodávajú interiéru prírodný prvok, ale tiež čistia vzduch. Niektoré rastliny sú špeciálne vhodné do spálne, pretože zlepšujú vlhkosť, odstraňujú škodlivé toxíny či uvoľňujú éterické oleje.

Existuje veľa izbových rastlín, ktoré majú neuveriteľnú schopnosť zlepšiť kvalitu spánku, pričom starostlivosť o ne nie je náročná. Dokonca si môžete vybrať takú, aká sa najviac hodí vášmu štýlu – výraznú listnatú alebo jemnejšiu kvitnúcu rastlinu.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

Aloe Vera

Tento skromný sukulent zadržiava v mäsitých listoch veľa vody a je známy liečivými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Gél z listov aloe vera upokojuje popáleniny a rezné rany. To stále nie je všetko. Táto ľahko udržiavateľná rastlina dokáže zlepšiť aj náš spánok. Aloe je totiž jednou z najlepších rastlín na absorbovanie oxidu uhličitého.

Aloe vera

Zdroj: iStock

Tento efekt spolu s produkciou kyslíka v noci pomáha zlepšiť kvalitu vzduchu v spálni, čo je veľmi dôležité pre pokojnejší spánok. Rastliny aloe vyžadujú málo vody, ale veľa slnečného svetla, takže ich umiestnite na svetlé miesto. Priveľa priameho slnečného žiarenia však môže spáliť listy aloe, takže voľte skôr nepriame svetlo.

Zelenec chochlatý

Zelencu sa kvôli vzhľadu hovorí aj „pavúčia rastlina“, s prítomnosťou pavúkov však nemá nič spoločné. V spálni je skvelým pomocníkom, pretože má schopnosť odstraňovať škodlivé toxíny zo vzduchu, ako je formaldehyd (nachádza sa v niektorých lakoch na vlasy a čistiacich prostriedkoch). Formaldehyd môže vyvolať veľa problémov vrátane sipotu, ťažkostí s dýchaním a podráždenia pokožky. Keďže sa mnohé ženy v spálni aj upravujú, je vhodné v nej mať pomocníka na prečistenie vzduchu. Zelenec dokáže v zdraví a kráse žiť aj v polotieni či tieni. Nepotrebuje veľa slnečného svetla, aby sa mu darilo, i preto je priam ideálny do spálne. Počas dňa mu doprajte nepriame svetlo.

Zelenec chochlatý

Zdroj: iStock

Sanseviera

Tuhé špicaté listy sanseviery sú ideálne do spální z viacerých dôvodov. Dokážu zo vzduchu čerpať toxíny (oxidy dusíka, benzén a xylén) a alergény, a zároveň dodávajú vlhkosť tým, že v noci produkujú kyslík. Vďaka tomu sa ráno nezobudíte so suchým hrdlom alebo dehydrovanou pokožkou. Sanseviera je dobrou rastlinou aj pre začínajúcich pestovateľov alebo ľudí, ktorí nemajú k rastlinám špeciálny vzťah. Je totiž odolná voči suchu a nedostatku slnečného svetla. Bude sa jej dariť vo väčšine prostredí, zalievanie potrebuje len raz za niekoľko týždňov.

Sanseviera

Zdroj: iStock

Levanduľa

Levanduľa je po stáročia známa svojimi relaxačnými účinkami a omamnou vôňou, ktorá upokojuje a podporuje kvalitný spánok, má tiež schopnosť znížiť krvný tlak. Mnohí používajú v spálňach vrecúška so sušenou levanduľou, jej vôňa však po čase vyprchá.

Prečítajte si tiež
5 x moderná mestská spálňa

Namiesto vrecúšok si do spálne prineste celú rastlinku levandule. Položte ju na nočný stolík, aby vám jej jemná vôňa pomohla zaspať. Levanduľa si vyžaduje dostatok slnečného svetla a mierne zalievanie.

Levanduľa

Zdroj: iStock

Jazmín

Jazmín je podobne ako levanduľa aromaterapeutická rastlina. Štúdie o ňom naznačujú, že inhalácia sladkej vône jazmínu môže zvýšiť kvalitu spánku, zlepšiť náladu a zmierniť úzkosť. Ak sa často v noci prehadzujete alebo budíte, jazmín vám pomôže lepšie spať a zobudiť sa svieži.

Jazmín potrebuje dostatok vody, aby sa mu darilo – najmä počas kvitnutia. Vtedy treba pôdu udržiavať vlhkú. Okrem toho mu doprajte aspoň šesť hodín slnečného svetla denne, umiestnite ho blízko okna, aby zostal svieži a zdravý.

Jazmín

Rozmarín

Bylinka obľúbená aj v kuchyni má príjemnú borovicovú vôňu, ktorá vraj pomáha prečistiť myseľ a zlepšuje náladu.

Rozmarín potrebuje silné svetlo, preto ho majte pri okne (najlepšie orientovanom na juh). Medzi zalievaním nechajte pôdu vyschnúť do jedného centimetra od povrchu a každý týždeň kvetináč otočte, aby rastlina rástla rovnomernejšie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Spálňa
Tagy: izbové kvety izbové rastliny trendy v spálni zariaďovanie spálne
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!Urob si sám

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Diskusia