10 tipov, ako vybrať vhodnú chladničku

31.05.2018  |  

Chladnička patrí medzi spotrebiče, ktoré používate každý deň a je v neustálom neustálej prevádzke. Aby slúžila k vašejste s ňou boli maximálnej spokojnostispokojní, pripravili sme pre vás desať tipov, ktoré vám s jej výberom pomôžu.

Chladnička patrí medzi spotrebiče, ktoré používate každý deň a je v neustálej prevádzke. Aby ste s ňou boli maximálne spokojní, pripravili sme pre vás desať tipov, ktoré vám s jej výberom pomôžu.

Vyberte vhodný typ

Na trhu sú dostupné tri hlavné typy chladničiek, medzi ktorými si môžete vyberať. Každý z typov je vhodný na iné použitie a ich výber záleží len na vás a vašich požiadavkách. Základné typy chladničiek sú nasledovné:
 
Kombinované chladničky, ktoré spájajú chladničku aj mrazničku do jedného spotrebiča. Chladiaca i mraziaca časť je oddelená, vďaka dostatočnému objemu ide o najpredávanejší druh chladničiek.
 
Americké chladničky alebo tiež tzv. „side by side“ využijete predovšetkým v prípade, že je vás v domácnosti viac. Ponúkajú množstvo vnútorného priestoru a často aj komfort v podobe domáceho baru, dávkovača ľadu alebo nápojového automatu. Je však potrebné počítať s vyššou spotrebou a, samozrejme, s väčšími rozmermi.
 
Monoklimatické chladničky nie sú vybavené mrazničkou. Ak máte samostatnú mrazničku a potrebujete iba chladiaci priestor, sú vhodné práve pre vás.

Dvakrát meraj, raz rež

Že musíte poznať rozmery chladničky, aby sa do vašej kuchyne vošla, je úplne jasné. Že chladnička nemá byť umiestnená v blízkosti spotrebičov sálajúcich teplo, ako je rúra, sušička bielizne a podobne, je tiež všeobecne známe.
 
Pamätajte, že umiestnenie chladničky vyžaduje medzery po stranách, ktoré dovoľujú vzduchu prúdiť. Spotrebič nie je vhodné umiestniť ani tesne k stene, vždy majte aspoň 5 cm rezervu po každej strane. Chladnička pritlačená na stenu totiž výrazne zvyšuje svoju spotrebu.
 
Tip: Ak to dispozícia vašej kuchyne dovolí a potrebujete veľa miesta v chladničke spolu s modernými „vychytávkami“, pozrite sa na ponuku amerických chladničiek „side by side" od známeho výrobcu Gorenje. Dostatok priestoru, oceňovaný dizajn a množstvo funkcií vás prekvapí.

Bude vám stačiť?

Na bežné užívanie sa pre 1 osobu odporúča 50 – 70 litrov v chladiacom priestore a približne 25 litrov v mrazničke. Výber ale nemusí závisieť od počtu osôb v domácnosti, ale aj od veľkosti bežných nákupov. Vnútorný objem preto nikdy nepodceňujte.

Vstavaná alebo voľne stojaca?

Oba typy majú svoje špecifické výhody a hodia sa do rôznych kuchýň. Ak máte aj ďalšie spotrebiče vstavané, pravdepodobne siahnete aj po takom type chladničky. Vstavaná chladnička bude navyše vďaka skrinke menej hlučná, vyžaduje však inštaláciu.
 
Voľne stojacu chladničku môžete postaviť kamkoľvek v kuchyni bez nutnosti inštalácie. Dá sa umiestniť v podstate kamkoľvek do domácnosti a podľa potreby je s ňou možné ďalej manipulovať.
 
Tip: Chcete si zachovať čistý dizajn vašej kuchynskej linky a schovať chladničku priamo do nej? Okrem neporušeného dizajnu získate aj výhody v podobe nižšej hlučnosti. Pozrite sa preto na vstavané chladničky s mrazničkou od výrobcu Mora.

Ako je to so spotrebou?

Spotreba chladničky je, ako u ďalších spotrebičov v domácnosti, považovaná za jedno z hlavných kritérií. Energetická trieda sa označuje písmenami abecedy (A až D). V prípade chladničiek si vyberáme predovšetkým z počtu znamienok plus (+), pretože chladničky nižšej triedy ako A sa už nepredávajú. Najúspornejšia je trieda A +++, vždy je ale lepšie porovnať konkrétne hodnoty ročnej spotreby uvedenej na energetickom štítku spotrebiča.

Vnútorné usporiadanie chladničky

Vnútorný objem chladničky sme spomínali vyššie, vnútorné usporiadanie s ním však úzko súvisí. Pokiaľ nebude vhodne riešené, ani s vysokým objemom sa do nej veľa nevojde. Naopak, šikovné riešenie vnútorných políc dovolí pojať oveľa viac potravín, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Mraziaci výkon

Dôležitý je tiež mraziaci výkon, ktorý udáva, koľko kilogramov čerstvých potravín je vaša mraznička schopná zamraziť počas 24 hodín. Obvykle natrafíte na mrazničky s mraziacim výkonom od 2 do 33 kg/24 h. Pri samostatných mrazničkách mraziaci výkon dosahuje aj viac ako 40 kg/24 h.

Hlučnosť

Hlučné chladničky môžu znepríjemniť život a asi každý vie, aký je zvuk starej chladničky nepríjemný. Vždy vyberajte chladničky s hlučnosťou pod 50 dB. Na trhu však nájdete aj typy s hlučnosťou pod 30 dB, ktoré prakticky ani nebudete počuť.
 
Tip: Vyberáte celú kuchynskú linku? Prečítajte si článok Prečo je najlepšia kuchynská linka v tvare L a nechajte sa inšpirovať.

Nezabúdajte na dizajn

Na čelo voľne stojacej chladničky sa budete pozerať niekoľkokrát za deň a stane sa jednou z dominánt vašej kuchyne. Na trhu dnes nájdete mnoho vyhotovení od moderných až po retro tvary a mnohé ďalšie. Vyberte takú, na ktorú sa budete radi pozerať.

Doplnkové funkcie potešia

Chladnička už dávno nie je len jednoduchý hranatý box na potraviny. Moderné spotrebiče ponúkajú aj rad veľmi užitočných funkcií, ktoré vám výrazne spríjemnia ich používanie. Pozrite sa na niektoré z nich a budete ich chcieť aj vo svojej chladničke.
 
Technológia IonAir zabezpečí vysokú trvanlivosť i čerstvosť skladovaných potravín a zbaví vás nepríjemného zápachu. To všetko vďaka dômyselnej cirkulácii kladných iónov.
 
Technológia AdaptTech prispôsobí prevádzku chladničky vašim zvykom a koordinuje teplotu pri otvorení dverí. Zabraňuje tak výkyvom teplôt a udržiava potraviny dlho čerstvé.
 
Technológia MultiFlow 360 aktívne vyrovnáva vlhkosť vo vnútri chladničky a udržuje stálu teplotu v celom jej priestore.
 
Technológia FrostLess výrazne obmedzuje tvorbu ľadu a odbúrava potrebu manuálneho odmrazovania.
 
ZeroZone je zásuvka so stálou nulovou teplotou, ktorá je ideálna na skladovanie mäsa.
 
CrispZone je veľká zásuvka na skladovanie ovocia a zeleniny. Drží stálu nízku vlhkosť a potraviny v nej uložené dlhodobo zachovávajú svoju krehkosť a čerstvosť.
 
PR: článok spoločnosti GORENJE Slovakia, s.r.o.

Tagy:
chladničky Gorenje

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky