7 mýtov, ktorými by ste sa nemali nechať pri zariaďovaní domova ovplyvniť

07.01.2020  |     

Aj v bývaní sme zaregistrovali zopár mýtov! Nenechajte sa nimi pri zariaďovaní svojho domova ovplyvniť.

Mýtus 1

Nie je dobré kombinovať rôzne vzory 

Hlúposť! Kľúčom na kombinovanie rôznych vzorov (pásikov, vlniek, štvorcov, kruhov) je používať len tie s rovnakou farebnou intenzitou. Tak sa vyhnete prípadnému chaosu, ktorý by mohol vzniknúť trebárs vo vašej obývačke. V prípade farebných vzorovaných doplnkov nábytku  a stenám nechajte farebnú neutrálnosť. 

Mýtus 2

Nábytok musí byť uložený pozdĺž stien

Bez ohľadu na to, či zariaďujete malú kuticu alebo veľkorysú obývačku spojenú s kuchyňou, tlačením nábytku do rohov miestnosti docielite len to, že pred vami zostane prázdny priestor uprostred. Áno, riešením v mnohých prípadoch býva konferenčný stolík, ale...! Prečo neurobiť priestor o niečo zaujímavejší, napríklad tak, že pomocou nábytku vytvoríte v miestnosti hneď niekoľko zón (napríklad na čítanie kníh, na pozeranie televízie, na jedenie). Na ich zjednotenie výborne poslúži koberec. 

Mýtus 3

Tmavé steny opticky zmenšujú priestor

Nebojte sa použiť aj tmavšie odtiene na steny svojho príbytku. Využite ich ako pozadie pre zaujímavý kus nábytku alebo pre umenie (obrazy, fotografie, plastiky, zrkadlá s výrazným rámom). Na začiatok namaľujte len jednu stenu, napríklad tú za posteľou v spálni alebo v kuchyni pri linke. Keď budete s výsledkom spokojní, naberiete odvahu aj na ďalšie experimentovanie.

Mýtus 4

Nábytok vyrobený na zákazku je oveľa drahší ako sériový z obchodu

Keď potrebujete zariadiť problematické dimenzie a máte klasické požiadavky na nábytok (pohodlná sedačka s kreslami alebo, čo je častejší prípad, kuchyňa snov), je efektnejším a v konečnom dôsledku aj finančne lepším riešením investícia do kusov vyrobených na mieru, ktoré sadnú do interiéru ako – veď viete čo –, než kupovať nábytok z obchodného domu, ktorý nebude celkom to pravé orechové. Vo vzťahu sú kompromisy nevyhnutnosť, pri kúpe nábytku nie!

Mýtus 5

Jedálenské stoličky musia byť rovnaké

Nemusia. Naopak, ak ich či už farebne, alebo štýlovo premiešate, jedálenský kút získa šmrnc a rozbijete tak monotónnosť, akú dokážu vytvoriť štvor- či šesťkusové súpravy stoličiek. To isté platí aj o nábytku v obývačke. 

Mýtus 6

Žiaden mix štýlov

Citlivou mixážou nábytku a doplnkov vytvoríte interiér, ktorý vás bude charakterizovať, ktorým sa nebudete báť povedať svetu: „Toto som ja!“ Spojením dvoch na prvý pohľad štýlovo odlišných prvkov, napríklad mohutnej vintage komody a sklenených stolíkov v minimalistickom dizajne (ešte efektnejšia kombinácia by boli plastové), vytvoríte v miestnosti zaujímavý akcent. 

Mýtus 7

Mohutný nábytok nepatrí do malých priestorov

Prečo nie? Keď nezavadzia, a pritom plní svoju funkciu. Nie je dôvod, aby si takýto vychytaný kúsok nezahral prvé husle vo vašej dekoračnej etude. 

S takýmto kufrom už obývačke viac výrazných prvkov netreba. 

Text: Martina Deríková
Foto: Dulux, Hübsch, isifa/Shutterstock

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky