Trendové a originálne tipy ako na dekoráciu stien

28.06.2017  |     

Súčasné steny nie sú o nič viac náročnejšie ako v minulosti, to iba naše požiadavky sa menia. Niekomu postačí farba, iný hľadá svojráznosť, originalitu. Zopár nápadov prinášame aj my.

Idylka ako na zámku V interiéri pôsobia drevené obklady esteticky – obzvlášť kazetové obklady sú veľmi dekoratívne, aj keď je pravda, že v našich končinách sa len málokedy stretneme s takouto úpravou stien. Na výsledný dojem majú vplyv nielen rozmery miestnosti, ale aj samotného obloženia. Ak obkladáme v zvislom smere, priestor sa zdá byť vyšší, kratší a užší, naopak, vodorovné členenie vyvoláva dojem nižšieho a širšieho priestoru. 

Porcelánová romantika Alebo lahôdka pre notorických utieračov prachu? Že ste takúto stenu ešte nevideli? Ale no tak. Spomeňte si, čo mala (a možno ešte má) vaša babka (mama, teta...) na stene v kuchyni. Pokojne môžete oponovať, že tá vaša teda určite nie, ale vo väčšine tradičných slovenských domácností to boli drevené police so všakovakými džbánikmi, šálkami a tanierikmi. Toto je v podstate to isté len v modro-bielom a prenesené z kuchyne do obývačky. Namiesto porcelánu môžete použiť knihy, ale to už by sme sa dostali ku knižniciam a o tých niekedy nabudúce. 

Kde sú dvere? Zaujímavým spôsobom, ako oživiť interiér, sú napríklad aj takéto štýlové dvere. Ich povrch si môžete sami navrhnúť z niekoľkých kombinácií farieb a materiálov. Hliníková konštrukcia tvoriaca dvere Master umožňuje spojenie rôznych typov opláštenia – sklo, dyhu či MDF dosku pripravenú na nanesenie tapety alebo maľby. Môžete si vybrať klasické otváranie alebo posuvný variant. Vďaka skrytej zárubni môžu dvere splynúť s priečkou a stať sa doslova „tajnými“. Predáva J.A.P. Slovakia. 

Jednoduché a čisté línie Preglejku nájdeme na stenách najmä v moderných drevostavbách, ale využiť sa dá všade. Obloženie sa zväčša kladie na neomietnuté a dokonale suché steny. Nemalo by priliehať priamo na múr či omietku, bez odvetrania by sa po čase mohli začať tvoriť plesne, preto je vhodné nechať medzeru 20 až 30 mm. Tá vznikne vďaka nosnej konštrukcii (môže byť z kovového alebo dreveného roštu), na ktorú sa obloženie pripevňuje. Aby preglejka časom nezožltla pod vplyvom priameho slnečného žiarenia, je dobré zafixovať jej povrch UV stabilným lakom. 

Dobré obrazy dokážu vylepšiť dojem z priestoru, dať mu atmosféru. Ak raz prekonáte fóbiu z „hmoždiniek“ a klincov, už vás nič nezastaví, iba ak hranice vášho bytu. Vešajte systematicky aj freestylovo, ako sa vám zapáči. Čím väčšia rôznorodosť, tým osobitejšiu stenu si vytvoríte.

Pre moderný interiér Vzory a dizajn vliesových tapiet dokážu ulahodiť aj tým najnáročnejším, pre ktorých sú trendy prioritou pri zariaďovaní interiéru. Vychytené sú napríklad dekory pohľadového betónu, farebne surové stvárnenia vytvárajúce akési nedbalé akvarely prelínajúce sa tón v tóne či alfabetické motívy. Povahou sú vliesové tapety poddajné a pevné zároveň, zvládnu zakryť aj mierne nerovnosti podkladu a sú priedušné.  

Individuálne riešenia Pre tých, čo obdivujú štruktúrované omietky, sú určené farby z radu Platinum Decor od Poli-Farbe. Neexistujú dve totožné steny, každá je vďaka spôsobu aplikácie originálna. Môžete si vybrať povrch s metalickým alebo so zamatovým efektom, stierky s mramorovým efektom či so štruktúrou pieskovca. Pri takejto úprave sa naozaj vyplatí dodržať pravidlo jednej (najlepšie pohľadovej) steny, viac už je proste viac a želaný efekt sa môže ľahko stratiť. www.polifarbesk.sk

text Martina Deríková
foto archív firiem
zdroj časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky