Zdroj: Lucie Peukertová

Ako si vyrobiť veniec zo skalných ruží, ktorý vám môže budúci rok aj vykvitnúť

08. 12. 2022
Zdieľať

Záhradná dekorácia z machu a nenáročných skalných ruží, ktorá môže budúci rok aj vykvitnúť, skrášli záhradné posedenie či jedálenský stôl.

Na výrobu živého venca budete potrebovať kovový korpus, ktorý možno vyplniť substrátom. Keďže sa ho do korpusu vojde len obmedzené množstvo, zvoľte nenáročné, ideálne kobercovo rastúce skalničky.

Krásny veniec na stôl vytvoríte zo skalných ruží (Sempervivum) a z rozchodníkov (Sedum). Oba rody sú schopné rásť aj v extrémnych podmienkach. Vďaka sukulentnému charakteru im vyhovuje plné slnko a dobre znesú aj nedostatok vody. Hotový veniec môže zdobiť záhradný stôl počas celej jesene, ba aj zimy.

Prečítajte si tiež
Moderná záhrada: ako zvoliť materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby všetko ladilo

Ako sa o živú dekoráciu starať?

Podľa počasia a vlhkosti ho len zľahka pokropte vodou. Aj zimu by mal veniec bez ťažkostí prečkať, no ak chcete mať istotu, môžete ho preniesť do skleníka alebo ho uložte do pareniska. Tam ho stačí iba občas poliať vodou. Je možné, že po čase budete musieť veniec trochu upraviť. Ak totiž skalná ruža rozkvitne, jej ružica zanikne, a ak nevytvorila dcérske rastliny, ostane po nej voľné miesto.

Dosadiť novú rastlinu však nie je zložité. Pôvodný substrát vymeňte alebo dosypte nový. Koreňový bal novej rastliny opatrne zmenšite, aby sa do korpusu dobre vošla, a zasaďte ju. Ak si chcete veniec položiť dovnútra, na jedálenský stôl, podložte korpus nízkou sklenenou misou alebo táckou, aby sa voda nerozlievala. Vďaka podložke môže podkladový mach nasiaknuť vodou, vďaka čomu zostane pestovateľský substrát dlhšie vlhký, čo zase oceníte v teplejších dňoch.

Prečítajte si tiež
Každý deň vstáva pred piatou ráno, aby sa mohol starať o svoju záhradu. Vytvoriť takúto nádheru mu trvalo roky!

Postup, ako si veniec vyrobiť

1.

Na výrobu budete potrebovať špeciálny drôtený korpus, záhradný substrát, mach a skalničky. Korpus si môžete kúpiť v špecializovanom obchode s floristickými potrebami, alebo si ho vyrobte zo silného drôtu.

Návod na záhradnú dekoráciu zo skalných ruží

Zdroj: Lucie Peukertová

2.

Dno korpusu vysteľte vrstvou machu. Ideálne je, ak použijete taký druh, ktorý vytvára nízky porast. Dobre drží pohromade a dá sa s ním ľahko pracovať.

Návod na záhradnú dekoráciu zo skalných ruží

Zdroj: Lucie Peukertová

3.

Mach uložený v korpuse teraz zasypte tenšou vrstvou záhradného substrátu. Môžete použiť aj bežnú záhradnú pôdu, oveľa lepšie drží vodu.

Návod na záhradnú dekoráciu zo skalných ruží

Zdroj: Lucie Peukertová

4.

Rastliny vyberte z kvetináča a z koreňov oberte substrát. Skalné ruže vysádzajte po jednej ružici aj vo väčších skupinách. Menšími vyplňte prázdne miesta, použiť môžete aj rozchodníky.

Návod na záhradnú dekoráciu zo skalných ruží

Zdroj: Lucie Peukertová

Náš tip

Do venca sa hodia skalné ruže a rozchodníky jemnej štruktúry. Zo skalných ruží môžete použiť rôzne odrody, no vhodnejšie sú tie s malými ružicami. V prípade rozchodníkov sa dobre uplatnia druhy s mierne prevísajúcimi výhonmi, ktoré budú z venca voľne padať. Výsadbu môžete zvoliť „tón v tóne“ ako v tomto prípade, použiť však môžete aj farebné odrody.

Text a foto: Lucie Peukertová
Redakčne upravila: Katarína Paukeje
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: skalné ruže veniec záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia