Vidiecka záhrada, ktorá sa vďaka citlivej rekonštrukcii zmenila na raj na zemi

13.04.2018  |     

Pozrite sa s nami do prívetivých zákutí vidieckej záhrady, ktorá sa vďaka citlivej rekonštrukcii manželov zmenila na raj na zemi. Premyslený koncept trvalo udržateľnej záhrady si vyslúžil ocenenie Ukážková prírodná záhrada.

 

Nádych starých časov

Plavskú záhradu manželov Gebrovcov charakterizuje predovšetkým pokora, prirodzená krása a dômyselné prepojenie interiéru domu s exteriérom. Manželia sa už v polovici 90. rokov nechali inšpirovať záhradami v susednom Rakúsku a Nemecku. V okolitých krajinách sa trendy prírodných a sebestačných záhrad začali objavovať skôr než v Českej republike. Ich snaha sa vyplatila.

V súčasnosti je záhrada využívaná i návštevníkmi, ktorí tu každoročne v rámci Víkendu otvorených záhrad hľadajú oddych a inšpiráciu. Po dohovore s majiteľmi však môžete navštíviť záhradu i počas roka. Pripravte sa na prírodnú nádheru plnú vidieckych artefaktov a romantických zákutí. 
Funkčné a priestorové prepojenie domu so záhradou je ohromujúce, no manželia neskončili len pri ňom.

Gebrovci sa totiž pustili aj do úprav okolia v blízkosti rybníka, ktorý bol pôvodne odsúdený na zánik. Z okien domu vás tak očarí výhľad na pokojnú vodnú hladinu s leknami, kde hľadá útočisko i užitočný hmyz. Pod košatou vŕbou sa navyše môžete pohodlne usadiť k malému ohnisku a obklopení farebnými kvetmi, ktoré si tu žijú vlastným životom, sa nerušene kochať pestrou scenériou.

Malá, ale pôsobivá

Samotná záhrada nie je rozľahlá, no pocitovo pôsobí omnoho väčšia, než je v skutočnosti. Môže za to dômyselné rozdelenie do niekoľkých menších celkov, ktoré sú tematicky odlišné a tvoria tak samostatný mikrosvet.

Do samotnej záhrady vás pozvú dve predzáhradky obkolesené latkovým plotom, ktorému vidiecky charakter dodávajú pestré hrnčeky. Vo dvore sa nachádza dom majiteľov a samostatná chalupa, v ktorej trávia sezónu ubytovaní hostia. 

V lete tu rozvoniavajú bylinky, tradičné vidiecke trvalky a za plotom staré odrody ruží, ktoré pani domu s láskou používa pri tvorbe svojich dekorácií.

Všetky tradičné prvky vidieckeho života, ktoré boli objavené pri rekonštrukcii chalupy, ostali zachované a zdobia tak všetky časti exteriéru. Priestoru dominuje košatá lieska, z pôvodnej záhrady tu zostala aj stará jabloň a hruška.

Vo výsadbách sú okrem starých odrôd popínavých ruží skombinované aj hortenzie s guľovitými kvetmi v ružových a modrých odtieňoch. Okrasné trvalky sa tu samovoľne rozsievajú, takže každoročne spestrujú záhony. Záhrada sa neustále mení. Majitelia sem-tam zasadia nové rastliny a šikovné ruky pani Gebrovej zase doplňujú prírodné dekorácie, ktoré záhrade dodávajú nostalgiu.

„Záhradu zalievame iba dažďovou vodou, ktorá tečie do kamennej nádoby zo striech oboch domov. Synteticky vyrábané hnojivá a postreky sem majú vstup zakázaný.“

Manželia Gebrovci, majitelia

Trvalo udržateľná nádhera

Ešte nedávno si väčšina záhradkárov nedokázala predstaviť, že by si v záhrade mohli vystačiť len s dažďovou vodou a bez chémie. Záhrada Gebrovcov je dôkazom, že sa to skutočne dá. Chce to len zdravý rozum a trochu trpezlivosti, pretože nie vždy sa výsledok dostaví okamžite.

Už od samého začiatku obaja tvorili a budovali takú záhradu, ktorá by nielen prirodzene dopĺňala vidiecky koncept, ale ktorá by ani v budúcnosti nebola závislá od náročnej údržby. Túžili vytvoriť sebestačnú záhradu, v ktorej by fungovala ekologická rovnováha bez synteticky vyrábaných prípravkov určených na ochranu rastlín.

Časom sa ukázalo, že ich zámer vyšiel do toho najmenšieho detailu, čo okrem iného nečakane prispelo k získaniu ocenenia Ukážková prírodná záhrada. Vďaka tomu môžete záhradu objaviť tiež na internetovej mape prírodných a ukážkových prírodných záhrad. Takto sa z jej krásy môžu tešiť nielen jej zakladatelia, ale i návštevníci a ubytovaní hostia.

Zákutie pre každého

Ubytovaní hostia majú k dispozícii samostatnú prírodnú záhradu. Tu si môžu v tichu oddýchnuť na pohodlnej lavičke s výhľadom na starú lipu. 

Objaví sa pred nimi množstvo drobných zákutí, ktoré obklopujú výsadby našich domácich drevín, okrasných krov a trvaliek. Majiteľka, vyštudovaná výtvarníčka, dokáže vytvoriť dekorácie do interiéru i exteriéru prakticky zo všetkého, čo vyprodukuje záhrada alebo voľná príroda. Preto niet divu, že sa vzhľad záhrady mení spolu s ročným obdobím. Na jar ožíva jemnými sviežimi doplnkami, v lete dvor zahalia prírodné vence a vypichované dekorácie. Jeseň, naopak, prežiaria pestré vresy, zrelé obilné klasy alebo dekorácie z okrasných tekvíc. 

Zime vládne tradičné ihličie. Všetko je tu zmysluplne naaranžované a dekorácie prepájajú interiér domu s vonkajším prostredím a vytvárajú tak jednotný organicky pôsobiaci celok.

KTO TU BÝVA

Manželia Gebrovci, ktorí sú zároveň i autormi záhrady a blízkeho okolia (Ateliér Z&J Gebr).
 
Záhrada je sprístupnená i návštevníkom po dohode alebo počas akcie Víkend otvorených záhrad.

www.vikendotevrenychzahrad.cz

 

udržateľná ekozáhrada

rozloha 500 m2

lokalita Plavsko, Česká republika

TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ časopis Môj dom 3/2018

Tagy:
vidiecka záhrada ekozáhrada prírodná záhrada

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky