Čistá domácnosť lacno a hlavne bez chemikálií
Ak slová „byť ohľaduplný k životnému prostrediu“ nie sú pre vás prázdna fráza, ponúkame vám tipy, ako si udržať čistú domácnosť aj bez agresívnych chemikálií a za lacný peniaz.
{R1}
Ingrediencie
• prírodné mydlo – rozpúšťa sa vo vode, neobsahuje toxické látky, farbivá ani syntetické vône |
Univerzálny čistiaci prostriedok
Zmiešajte 1 hrnček (125 ml) prírodného mydla so 4 litrami horúcej vody. Pre vôňu a lepšie odmasťovanie prilejte 1 hrnček (60 ml) citrónovej šťavy. Týmto roztokom môžete čistiť všetky druhy povrchov. Potom ich však nezabudnite omyť vodou. Silnejší roztok si pripravíte z dvojnásobnej dávky mydla a citrónovej šťavy.
Dezinfekcia
Zmiešajte 50 až 100 ml eukalyptového oleja s 1 litrom vody. Roztok nalejte do rozprašovača, pred použitím potrepte.
Pravidlá čističa
Prvé pravidlo: čím skôr škvrnu ošetríte, tým väčšia je šanca, že sa jej zbavíte.
Druhé pravidlo: v duchu známeho „dôveruj, ale preveruj“ si odstraňovač škvŕn vyskúšajte najprv na malom kúsku látky.
Zrkadlá a sklá
Umývajte ich prírodným mydlom a vodou. Opláchnite roztokom z 1 dielu octu a 4 dielov vody. Namiesto papierových obrúskov používajte handričku.
Čistý riad
Kúsok prírodného mydla nastrúhajte na hrubom strúhači na panvicu, pridajte vodu a varte na miernom ohni, kým sa nerozpustí. Do zmesi prilejte ocot (proti mastnote a na odstránenie škvŕn). Potom ju prelejte do fľaše a dávkujte ako klasický prostriedok na umývanie riadu.
Prášok na umývanie
Nastrúhajte na jemno prírodné mydlo, pridajte soľ alebo jedlú sódu a pomocou kefy s pevnými štetinami drhnite nečistoty. Prášok na umývanie si môžete upraviť podľa potreby, napríklad pridaním aromatických byliniek alebo kvetov.
Nábytok so šmrncom
Rozpustite 5 ml citrónového oleja v 1 hrnčeku (250 ml) rastlinného oleja. Nanášajte pomocou čistej a suchej utierky.
eKotip
Čistý a svieži koberec? Najprv ho dôkladne povysávajte, posypte kukuričným škrobom alebo jedlou sódou, hodinu nechajte pôsobiť a potom znovu koberec povysávajte. Na nepoddajné škvrny vyskúšajte mydlovú vodou s octom.
Leštidlo na podlahu
Zahrejte 1/8 hrnčeka (30 ml) parafínu (vosku) vo vodnom kúpeli. Pridajte 1/4 l minerálneho oleja a niekoľko kvapiek citrónového oleja. Nanášajte handrou, nechajte zaschnúť a potom vyleštite.
Ako na kovy
• Meď: handru namočte buď v citrónovej šťave s trochou soli, alebo v horúcom octe s trochou soli
• Chróm: suchou handričkou posypanou bielou múkou
• Mosadz: suchú handričku pokvapkajte roztokom z rovnakých dielov soli a múky a pridajte zopár kvapiek octu
• Striebro: vo veľkom hrnci priveďte do varu 1 liter vody, 1 polievkovú lyžicu (15 ml) soli, 1 polievkovú lyžicu (15 ml) jedlej sódy a pásik alobalu. Do hrnca potom vhoďte striebro, 3 minúty povarte a jemnou handričkou vyleštite. Striebro môžete leštiť aj pastou zo zmesi popola a vody (pozor, tieto metódy môžete aplikovať iba na rýdze striebro, nie na postriebrené predmety)
Odtok a výlevka
Vaša výlevka môže byť čistá a bez zápachu. Raz za týždeň vyskúšajte tieto preventívne metódy:
• zmiešajte hrnček (125 ml) jedlej sódy s jedným hrnčekom (250 ml) soli. Nasypte štvrť hrnčeka (60 ml) do výlevky. Potom do odtoku nalejte nádobu vriacej vody a na záver všetko spláchnite studenou vodou,
• ak sa odtok upchá, nasypte do výlevky štvrť hrnčeka (60 ml) jedlej sódy a potom do nej nalejte ešte pol hrnčeka octu (125 ml). Výlevku uzavrite, až kým prestane syčanie a potom prelejte vriacou vodou. V prípade neúspechu použite špirálu, ktorá sa dá kúpiť vo väčšine obchodov pre remeselníkov.
Vaňa a obkladačky
Na rozpustenie minerálnych usadenín použite ocot alebo citrónovú šťavu (ak máte tvrdú vodu). V prípade hlbokých nánosov napustite handričku octom či citrónovou šťavou, priložte ju k problémovej oblasti a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Na miesta postihnuté plesňou použite handričku navlhčenú octom a na drhnutie zasa starú zubnú kefku.
Ako na škvrny
Ovocie a víno: na škvrnu ihneď nasypte soľ a pred praním ju ešte na nejaký čas namočte do mlieka. |