Zdroj: iStock

Osvedčené recepty na ekologické čistiace prostriedky do kúpeľne

14. 09. 2022
Zdieľať

Kúpeľná býva síce najmenšou miestnosťou, ale vyprodukujeme v nej kvantum odpadu. Ak túžite po ekologickejšej verzii, nemali by v nej chýbať prírodné materiály, bezobalová kozmetika, neagresívne čistiace prostriedky a opätovne použiteľné textílie. A riaďte sa v nej heslom „menej je viac“.

Skôr ako sa pokúsite svoju kúpeľňu premeniť na ekologickejšie miesto, rozhliadnite sa okolo seba a zamyslite sa, koľko rôznych kozmetických a čistiacich prostriedkov, najčastejšie v plastových obaloch, v nej uskladňujete. Potrebujete ich skutočne toľko?

Prečítajte si tiež
Ako si vyrobiť tropickú minizáhradku do interiéru

Každý jeden produkt sa dá nahradiť ekologickejšou verziou, mnohé z nich si dokonca môžete vyrobiť sami doma z dostupných, lacných a šetrných ingrediencií. Určite poznáte silu octu, citróna a sódy bikarbóny, ktoré vám pomôžu odstrániť vodný kameň, mastnotu, zápach a dajú sa použiť aj na údržbu práčky a umývačky riadu.

Zátišie v kúpeľni

Zdroj: iStock

Do ekologickej kúpeľne nepatria plasty ani iný nerecyklovateľný materiál. Namiesto toho zvoľte drevo, ratan, bambus, sklo a prírodné textílie, ako je bavlna a ľan. Uteráky, osušky a kúpeľňové podložky z nich lepšie pohlcujú vlhkosť a sú oveľa príjemnejšie na dotyk i na pohľad. V poslednom čase sa do popredia dostáva bambus, ktorý je nevyčerpateľným zdrojom materiálu na výrobu, pretože dorastá veľmi rýchlo.

Prečítajte si tiež
Vyrobte si domáce kvetinové sviečky

Navyše je tvrdý a veľmi odolný proti vode, a preto je do kúpeľne priam ideálny. A keď ste sa už zbavili všetkých nadbytočných fľaštičiek a téglikov a vymenili umelé textílie za prírodné varianty, poďme sa pozrieť, aké vychytávky by vo vašej ekologickej kúpeľni nemali chýbať.

ŠETRITE VODOU

Vypínanie vody pri čistení zubov či holení by malo byť samozrejmosťou. Dobrý nápad je aj vymeniť sprchovú hlavicu za ekologickú s menším prietokom vody alebo namontovať úsporné zariadenie na vodovodnú batériu.

Zátišie v kúpeľni

Zdroj: iStock

Recepty na ekologické čistiace prostriedky do kúpeľne

Univerzálny čistiaci prostriedok

Budete potrebovať

  • 250 ml octu
  • 250 ml vody
  • nastrúhaná kôra z 1 citróna
  • niekoľko lístkov čerstvého rozmarínu

Všetky ingrediencie zmiešajte, prelejte do fľašky s rozprašovačom a nechajte odstáť približne jeden deň. Pred každým použitím tohto univerzálneho čistiaceho prostriedku fľaštičku pretrepte. Vyčistíte ním všetky plochy v kuchyni, v kúpeľni či kdekoľvek inde v domácnosti. Môžete ním umyť aj dlážku, ktorá zostane pekne lesklá.

Prípravok na čistenie a dezinfekciu toalety

Budete potrebovať

  • 250 ml octu
  • ½ ČL čajovníkového oleja
  • sódu bikarbónu

Ocot zmiešajte s čajovníkovým olejom a prelejte do fľaštičky s rozprašovačom. Zmes nastriekajte na a do WC misy, následne do misy nasypte sódu a toaletu vydrhnite kefou. Prípravok z WC dosky zotrite handričkou.

Prípravok na umývanie okien a zrkadiel

Budete potrebovať

  • 500 ml vody
  • 150 ml octu
  • 60 ml isopropyl alkoholu
  • 2 kvapky éterického oleja

Všetky ingrediencie dôkladne rozmiešajte a prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pred každým použitím zmes dôkladne pretrepte. Prostriedok nastriekajte na okno alebo zrkadlo a zotrite. Následne plochu preleštite mäkkou handričkou.

Zmäkčovadlo do práčky

Namiesto kupovaného zmäkčovadla vám postačí približne 150 ml octu, ktorý vlejte priamo do bubna práčky, prípadne do priečinka na aviváž. Pre krajšiu vôňu pridajte vonný olej podľa vlastných preferencií.

Domáci prací gél

Budete potrebovať

  • 175 g jadrového mydla (mydlo na pranie)
  • 150 g kryštalickej sódy (uhličitan sodný)
  • 10 l vody

Mydlo nastrúhajte najemno a zalejte troma litrami horúcej vody. Tekutinu miešajte, kým sa mydlo úplne nerozpustí. Následne pridajte sódu a zalejte zvyškom vody. Miešajte, kým sa všetky ingrediencie nespoja a nerozpustia. Vzniknutá hmota bude mať vločkovú štruktúru, keď vychladne, vznikne gél.

Kokosový, olivový či argánový olej dokážu urobiť s vašou pokožkou zázraky, rovnako ako bambucké maslo. Snažte sa aspoň časť chemických prípravkov nahradiť týmito prírodnými.

Ekologickejšie varianty

Tuhé mydlo a tuhý šampón spoľahlivo nahradia tekuté sprchovacie gély, šampóny aj kondicionéry. Dnes už je ich ponuka taká široká, že si môžete vybrať typ vhodný presne na vašu pokožku alebo druh vlasov. Sú balené v papierových obaloch, skladné, nehrozí, že sa vám vylejú, a navyše aj pekne voňajú. Dajte si však pozor na zloženie. Kvalitné prírodné mydlo obsahuje glycerín. V praxi to spoznáte tak, že vám pri používaní po čase nepraskne a nevytvorí sa cezeň ryha. Zdravé prírodné mydlá vám pokožku ošetria a nebudú ju vysúšať.

Prírodná kozmetika aj ekologická drogéria zvyknú vydržať dlhšie, často sú koncentrované, takže ich stačí použiť oveľa menej. Nepreháňajte to preto zbytočne s dávkovaním a držte sa odporúčania výrobcu.

Ďalšou možnosťou je bezobalová kozmetika, ktorú si v špeciálnych obchodoch dáte navážiť alebo načapovať do vlastných obalov. A rovnako sa to dá aj v prípade čistiacich prostriedkov či potrieb na pranie. Ušetrené množstvo plastových obalov určite nie je zanedbateľné. Bambusová zubná kefka sa v prírode rozloží za veľmi krátky čas.

Prečítajte si tiež
Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

Vďaka svojim prirodzeným antibakteriálnym vlastnostiam odstraňuje baktérie z ďasien a zo zubného povlaku účinnejšie ako obyčajná plastová zubná kefka. Miesto vatových odličovacích tampónov vyskúšajte látkové, ktoré po použití môžete oprať. Pri odličovaní vám dobrú službu urobí aj bavlnená či bambusová utierka na tvár. Nahradiť ekologickými látkovými môžete aj menštruačné vložky.

Žena v bio obchode s kozmetikou

Zdroj: iStock

Niektorí výrobcovia dekoratívnej kozmetiky vyrábajú len náplne, ktoré si zakaždým vložíte do jedného obalu. Na umývanie sú dostupné aj rôzne tyčinky do uší, hubky a kefky z ekologických materiálov, ktoré sa ľahko rozkladajú a vydržia dlho. Jednorazové plastové holiace strojčeky sa dajú nahradiť klasickými, v ktorých sa menia len žiletky. Toto riešenie je nielen ekologické, ale aj veľmi štýlové.

Text: Redakcia

Foto: iStock

Zdroj: Časopis Tvorivé bývanie

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: čistiace prostriedky ekologia prírodná kozmetika recyklácia
Zdieľať článok

Diskusia