Zdroj: iStock

Aké majú výhody zelené a vegetačné strechy?

04. 05. 2021
Zdieľať

Strechy pokryté zeleňou si začínajú budovať svoje stále miesto aj na Slovensku. Táto inovatívna a ekologická forma pokrytia striech má množstvo výhod, o ktorých by ste mali vedieť.

Záchrana cez leto

Medzi výhody zelených striech patrí ich schopnosť znižovať vplyv teplotných ostrovov v oblastiach s vysokou zastavanosťou. Čo to v preklade znamená? Ak máte postavený dom v meste, všade okolo vás sa prevažne nachádza betón alebo asfalt. V letných mesiacoch sa teda všetko naokolo prehrieva a sála teplo. Zelené strechy si udržiavajú chladnejšie prostredie. Váš dom sa nebude až tak prehrievať a aj pocitová teplota v okolí domu bude nižšia.

Vegetačná strecha na dome

Zdroj: iStock

Zlepšuje životné prostredie

Vegetačné strechy znižujú podiel oxidu uhličitého vo vzduchu, pohlcujú mikroskopické čiastočky, ktoré znečisťujú ovzdušie a znižujú hlučnosť v okolí. 

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou je z diaľky takmer neviditeľný

Dažďová voda nie je problém

Tieto unikátne strechy filtrujú dažďovú vodu. Vysoké percento olova, medi a ostatných látok, ktoré obsahuje zrážková voda, sa zachytáva v substráte zelenej strechy. Tým prispieva k zlepšeniu a skvalitneniu podzemnej vody v danej lokalite.

Vegetačná strecha

Zdroj: iStock

Hospodárna strecha

Zelené strechy predlžujú životnosť striech až trojnásobne. Sú známe aj svojou skvelou energetickou hospodárnosťou. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, čím znižujú spotrebu energie. 

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Ako sa starať o zelenú strechu?

Starostlivosť o vegetačnú strechu je závislá od voľby rastlinstva a používania strechy. Ak strechu nechcete používať ako ,,druhú záhradu“, tak starostlivosť je skoro minimálna. Architekti vám navrhnú kombináciu rastlinstva, ktoré nepotrebuje zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Nie, nebojte sa, nebudete musieť kosiť aj strechu. Takéto bezúdržbové strechy nájdete aj pod pojmom extenzívne. Na Slovensku je množstvo firiem, ktoré sa už dlhé roky zameriavajú na zelené strechy a ochotne navrhnú vegetáciu konkrétne na vašu strechu.

Vegetačná strecha

Zdroj: iStock

Cena až tak nepoteší

Je samozrejmé, že takáto inovatívna technológia nebude zadarmo. Majitelia domov so zelenými strechami tvrdia, že všetky peniaze investované na začiatku, sa im v priebehu niekoľkých rokov vrátili na energiách. 

Prečítajte si tiež
Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

Text: Nina Macáková

Foto: istock.com

Kategória: Technológie
Tagy: ekologia vegetačné strechy zelené strechy zivotne prostredie
Zdieľať článok

Diskusia