Aké majú výhody zelené a vegetačné strechy?

04. 05. 2021
Zdieľať

Strechy pokryté zeleňou si začínajú budovať svoje stále miesto aj na Slovensku. Táto inovatívna a ekologická forma pokrytia striech má množstvo výhod, o ktorých by ste mali vedieť.

Záchrana cez leto

Medzi výhody zelených striech patrí ich schopnosť znižovať vplyv teplotných ostrovov v oblastiach s vysokou zastavanosťou. Čo to v preklade znamená? Ak máte postavený dom v meste, všade okolo vás sa prevažne nachádza betón alebo asfalt. V letných mesiacoch sa teda všetko naokolo prehrieva a sála teplo. Zelené strechy si udržiavajú chladnejšie prostredie. Váš dom sa nebude až tak prehrievať a aj pocitová teplota v okolí domu bude nižšia.

Vegetačná strecha na dome

Zdroj: iStock

Zlepšuje životné prostredie

Vegetačné strechy znižujú podiel oxidu uhličitého vo vzduchu, pohlcujú mikroskopické čiastočky, ktoré znečisťujú ovzdušie a znižujú hlučnosť v okolí. 

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou je z diaľky takmer neviditeľný

Dažďová voda nie je problém

Tieto unikátne strechy filtrujú dažďovú vodu. Vysoké percento olova, medi a ostatných látok, ktoré obsahuje zrážková voda, sa zachytáva v substráte zelenej strechy. Tým prispieva k zlepšeniu a skvalitneniu podzemnej vody v danej lokalite.

Vegetačná strecha

Zdroj: iStock

Hospodárna strecha

Zelené strechy predlžujú životnosť striech až trojnásobne. Sú známe aj svojou skvelou energetickou hospodárnosťou. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, čím znižujú spotrebu energie. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Ako sa starať o zelenú strechu?

Starostlivosť o vegetačnú strechu je závislá od voľby rastlinstva a používania strechy. Ak strechu nechcete používať ako ,,druhú záhradu“, tak starostlivosť je skoro minimálna. Architekti vám navrhnú kombináciu rastlinstva, ktoré nepotrebuje zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Nie, nebojte sa, nebudete musieť kosiť aj strechu. Takéto bezúdržbové strechy nájdete aj pod pojmom extenzívne. Na Slovensku je množstvo firiem, ktoré sa už dlhé roky zameriavajú na zelené strechy a ochotne navrhnú vegetáciu konkrétne na vašu strechu.

Vegetačná strecha

Zdroj: iStock

Cena až tak nepoteší

Je samozrejmé, že takáto inovatívna technológia nebude zadarmo. Majitelia domov so zelenými strechami tvrdia, že všetky peniaze investované na začiatku, sa im v priebehu niekoľkých rokov vrátili na energiách. 

Prečítajte si tiež
Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

Text: Nina Macáková

Foto: istock.com

Kategória: Technológie
Tagy: ekologia vegetačné strechy zelené strechy zivotne prostredie
Zdieľať článok

Diskusia