Zdroj: iStock

9 predmetov, ktoré už podľa interiérových dizajnérov nepatria do modernej domácnosti

26. 01. 2022
Zdieľať

Zbavovanie sa starých vecí je aktivita, ktorú by sme mali robiť aspoň raz za rok. Je až neuveriteľné, aké zbytočnosti, nefunkčné a nepraktické veci sa za pár rokov dokážu v domácnosti nahromadiť. Ak sa chystáte na veľkú očistu, poradíme vám, ktorých predmetov je načase zbaviť sa.

Tematický riad

Koľko starých tanierov, misiek, riadov a rôznych nádob máte v kuchynskej linke? Určite sú mnohé z nich už aj poškodené. Je načase sa ich zbaviť. Dizajnéri tvrdia, že aj rôzne tematické taniere patria do minulosti – napríklad tanier s vianočnými stromčekmi, či veľkonočnými vajíčkami. Omnoho lepšie v modernej domácnosti funguje jednoduchý biely alebo sivobiely riad. Stačí pridať sviečky, kvety na stôl a vytvoríte správnu sviatočnú atmosféru.

Preplnená špinavá kuchyňa

Zdroj: iStock

Neživé rastliny

Pestovanie rastlín v interiéri je momentálne veľkým trendom, ak to však nie je vaša šálka kávy, nesnažte sa to zmeniť. Vädnúce, suché, choré rastliny pôsobia omnoho horšie ako žiadne. Nahraďte ich obrazom s rastlinami alebo tapetou, nepoužívajte ani umelé rastliny. Tie už dávno do domácností nepatria.

Prečítajte si tiež
Ako do moderného priestoru zakomponovať staré kusy nábytku, aby výsledok nebol chaotický

Množstvo opakovane použiteľných tašiek a vriec

Opätovne použiteľné tašky a vrecia sú vynikajúce na to, aby ste ich mali poruke na nákupy. Možno ste však zistili, že sa vám ich nahromadí oveľa viac, ako skutočne potrebujete. Je načase ich vytriediť. Mnohé z nich sa dajú recyklovať – napríklad použiť na výrobu dekorácií a výtvarných diel. Môžete sa opýtať v umeleckej, základnej škole alebo v škôlke, či sa im na tento účel nehodia.

Staré uteráky, prikrývky a vankúše

Je načase pretriediť aj textílie. Tie, ktoré majú už lepšie časy za sebou, skúste modifikovať na iný účel (napríklad šitie hračiek, záplaty) alebo ponúknuť útulku.

Veci vo vreci

Zdroj: iStock

Nepotrebný materiál na čítanie

Naozaj sa chystáte listovať v časopisoch, ktoré ste si kúpili na poslednej dovolenke alebo v novinách spred 10 rokov? Buďme úprimní, na časopisy, ktoré si ukladáme, sa už nikdy nepozrieme – jednoducho zbierajú prach a vytvárajú neporiadok. Aj darovanie starých kníh je skvelý spôsob, ako prevetrať police.

Prečítajte si tiež
Trápia vás často pripálené pekáče a zapekacie misy? Otestovali sme pre vás tri účinné spôsoby, ako ich vyčistiť. Ktorý z nich je najlepší?

Špecifické kuchynské spotrebiče

Aj vy ste sa nechali zlákať nákupom špeciálnych pomôcok do kuchyne, a pritom ste ich použili len raz? Pokiaľ nemáte obrovskú kuchyňu s veľkou špajzou na uskladnenie pomôcok, popremýšľajte o znížení počtu kuchynských spotrebičov a namiesto nich si nechajte tie, ktoré spĺňajú viacero funkcií.

Staré stolové lampy

Ak už majú viac ako 5-10 rokov, nepatria do modernej domácnosti. Je ťažké sa ich zbaviť, pretože sú užitočný predmet. Namiesto nich si kúpte novú, elegantnú stolnú lampu s LED žiarovkou – teplá biela vyžaruje príjemné hrejivé svetlo.

Prečítajte si tiež
Ako udržať matrace čisté?

Nepoužité alebo rozbité hračky

Ak máte deti, určite máte doma aj staré hračky, ktoré už neslúžia svojmu účelu. Rozbité hračky a tie, ktoré sa nedajú opraviť, patria do koša. Ak sú v dobrom stave a vaše dieťa z nich už vyrástlo, darujte ich.

Staré CD a DVD na kope

Zdroj: iStock

Staré kazety, videokazety, CD a DVD

Ak nie ste vyslovene zberateľ, tieto nosiče už stratili svoje opodstatnenie. Môžete si pár nechať z nostalgie, ale keď ich máte veľa, určite by ste ocenili voľné miesto v polici. Vďaka digitalizácii už nemusíte mať všade rozložené staré CD alebo DVD.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Doplnky
Tagy: domácnosť jarné upratovanie recyklácia upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia