Zdroj: Serhii Krot/Shutterstock

Poradí si so škodcami, špinavou bielizňou aj klzkým ľadom! 10 geniálnych spôsobov, ako opäť využiť drevný popol z kozuba

11. 02. 2025
Zdieľať

Drevný popol je v mnohých domácnostiach považovaní za odpad. No má však aj množstvo prospešných vlastností, ktoré sa dajú využiť pri bežných prácach v dome i okolo neho. Je to šikovný pomocník v záhrade, možno ho pridať do kompostu či použiť na hnojenie rastlín, ale zíde sa aj na čistenie skla či strieborného príboru. Namiesto vyhadzovania popola zvážte jeho použitie jedným z 10 šikovných spôsobov, ktoré popisujeme.

1. Čistí sklo aj sklenené kozubové dvierka

Ak chcete vrátiť skleným nádobám lesk a dosiahnuť čistý povrch bez šmúh, skúste miesto chemických prípravkov použiť práve popol. Pomocou vlhkej handričky ním jemne prechádzajte po sklenenom povrchu nádoby. Prípadne ho zmiešajte s trochou vody tak, aby vám vznikla riedka pasta. Tá vám pri čistení pomôže odstrániť matný vzhľad povrchu skla.

Podobný postup môžete použiť aj na kozubové dvierka, ktoré sa špinia neustále. Bavlnenú handričku alebo neabrazívnu špongiu navlhčite, naberte na ne trocha popola a potierajte ňou špinavé, ale vychladené sklo. Popol vytvorí jemný abrazívny povrch, ktorý si neistotou ľahko poradí. V prípade silnejšieho znečistenia postup zopakujte. Na záver dvierka očistite čistou vlhkou handrou alebo špongiou a utrite dosucha.

Detail na čistenie dvierok od kozuba.

Mokrý popol vytvorí jemnú abrazívnu pastu, ktorá pomôže s čistením obhoreného skla. Zdroj: iStock

2. Pohnojí trávnik

Vedeli ste, že popol zo spaľovania dreva môže byť účinným hnojivom pre váš trávnik? Obsahuje vápnik, draslík a ďalšie minerály, ktoré podporujú zdravý rast trávy. Zároveň pomáha neutralizovať kyslú pôdu a tiež zlepšuje jej štruktúru. A navyše môžete vďaka nemu ušetriť na drahých hnojivách z obchodov.

Prečítajte si tiež
6 tipov, ako si doma vytvoriť ukážkový trávnik. Aké hnojivo potrebuje v lete a kde sa mu bude najlepšie dariť?

Aplikujte ho v tenkej vrstve a trávnik jemne zalejte. Popol však používajte vždy studený a tiež s mierou  – príliš veľké množstvo by mohlo pôdu presýtiť zásaditými prvkami.

Tráva posypaná popolom-

Drevný popol možno použiť ako hnojivo, ktoré podporí rast trávy. Zdroj: iStock

3. Obohatí kompost

Drevný popol môžete použiť nielen ako hnojivo pre trávu, ale aj ako prísadu do kompostu. Obohatí ho svojím zložením bohatým na draslík, vápnik či ďalšie minerálne látky, ktoré ocenia mnohé rastliny. Svojím zásaditým pH pomôže zneutralizovať príliš kyslý kompost, no používajte ho radšej s mierou.

Kompostovisko s popolom.

Zásaditý popol pomôže neutralizovať kyslý kompost a obohatí ho o vápnik, dusík i ďalšie prospešné látky. Zdroj: iStock

4. Zbaví vás zatuchnutého pachu

Niektorých vôní sa v interiéri nie je ľahké zbaviť, zvlášť ak ide o priestory s nedostatočným vetraním. Drevný popol však dokáže pôsobiť aj ako pohlcovač vlhkosti i pachov. Stačí umiestniť misku s popolom na miesto, kde pretvára problém. Odstránite tak nežiaduci pach bez toho, aby ste míňali peniaze na rozprašovače. Skvelý tip je tiež aplikovať toto riešenie v chladničke, aby ste sa zbavili nežiadúcich zápachov spôsobených kombináciou potravín.

Prečítajte si tiež
Majú silikónové pomôcky nepríjemný zápach a káva z kávovaru chutí zvláštne? Vyriešite to týmito jednoduchými tipmi

5. Absorbuje vlhkosť v miestnosti

Chcete predchádzať mokrým stenám a plesniam v miestnosti? Jedným zo spôsobov je umiestniť misku s popolom do malého priestoru, v ktorom sa hromadí nadmerná vlhkosť. Zvyčajne ide o kúpeľnú, pivnicu či priestory suterénu. Popol účinne vytiahnete vlhkosť zo vzduchu a absorbuje ju. Popol však pravidelne meňte za suchý.

Detail na misku s popolom pri bielej látke.

Popol si poradí aj s nadmernou vlhkosťou Zdroj: Shutterstock

6. Roztopí sneh aj ľad

Ak si chcete poradiť s tenkou vrstvou ľadu a snehu na chodníku či príjazdovej ceste, posypte ju tenkou vrstvou popola. Jeho tmavé čiastočky absorbujú slnečné svetlo a sneh a ľad pomôžu roztopiť rýchlejšie. Popol navyše klzký povrch zdrsní a minimalizuje riziko pošmyknutia. V porovnaní s bežnou posypovou soľou ide o oveľa ekologickejší prístup, ktorý navyše nenarúša povrchy.

Žená kráčajúca po zasnežených schodoch.

Ak hľadáte ekologický prostriedok na posyp zľadovatelej príjazdovej cesty, siahnite po popole. Zdroj: Shutterstock

7. Leští strieborné povrchy

Vlastníte strieborný príbor či misku, ktorým chcete prinavrátiť stratení lesk?  Žiaden problém. Na ich leštenie a odstránenie prípadných škvŕn použite preosiaty drevný popol. Vytvorte si z neho a trochy vody pastu, naberiete z nej na mäkkú handričku a vyleštite ňou povrch. Po dôkladnom vyčistení už len umyte príbor či nádobu teplou vodou, a osušte suchou handričkou.

Detail na leštenie príbora.

Jemnou pastou z popola preleštite strieborné náušnice či príbor. Nezabudnite ich však potom umyť a vyleštiť. Zdroj: Shutterstock

8. Rozžiari biele oblečenie

Popol má pri domácich prácach široké využitie a výnimkou nie je ani pranie. Výluh z popola sa totiž dá použiť ako náhrada mydla a má čistiace aj bieliace vlastnosti. Vznikne rozmiešaním popola vo väčšom množstve vody. Po asi 24 až 48 hodinách státia sa roztok prefiltruje a možno ho pridať k praciemu cyklu ako ekologický čistiaci prostriedok. Pri použití lúhu je tiež vhodné pridať k poslednému plákaniu ocot, aby sa bielizeň zjemnila. Pri jemných látkach je však vhodné znášanlivosť s lúhom najprv otestovať.

Prečítajte si tiež
Takéto typy dreva do krbu rozhodne nepatria. Pozor aj na tento jedovatý druh, ktorý možno pestujete na dvore!

9. Odpudí škodce zo záhonov

Ak chcete ochrániť kvetinové alebo zeleninové záhony od nájazdov slimákov či slizniakov, posypte ich okolie tenkou vrstvou popola. Vytvoríte tak drsný povrch, ktorý je pre tieto slizké škodce nepríjemný a dráždivý. A navyše si pomôžete prírodným prostriedkom.

Detail na rozsýpanie popola medzi hriadky v záhrade.

Popol v okolí hriadok vytvorí bariéru, ktorá je pre slimáky a slizniaky dráždivá a nepríjemná. Zdroj: iStock

10. Rieši problémy s hlodavcami

Popol je účinný pri odstraňovaní škodcov, ako sú šváby, myši a potkany. Hojne ho posypte v blízkosti dverí a stien, aby ste vytvorili súvislú vrstvu. Tento nechemický postup vám pomôže zbaviť sa neželaných návštevníkov v tmavých priestoroch suterénu či pivnice.

Text: Dominika Ježová
Zdroj: iStock/Shutterstock

Kategória: Ekolife
Tagy: hnojivá kompostovanie kozubové kachle krb
Zdieľať článok
Kompostovanie v chlade a zime? Takto udržíte rozklad kompostu v každom počasí!Urob si sám

Kompostovanie v chlade a zime? Takto udržíte rozklad kompostu v každom počasí!

Ako zrecyklujete starú zeminu z kvetináčov, aby ste ju znovu mohli použiť? Je to jednoduché a naviac aj ušetríte!Urob si sám

Ako zrecyklujete starú zeminu z kvetináčov, aby ste ju znovu mohli použiť? Je to jednoduché a naviac aj ušetríte!

Z bývalej maringotky od cirkusantov si dokázali spraviť útulné bývanie v záhradeUrob si sám

Z bývalej maringotky od cirkusantov si dokázali spraviť útulné bývanie v záhrade

Drevený popol vám môže poslúžiť aj tam, kde by ste to nečakali! Toto je 10 skvelých spôsobov jeho využitiaUrob si sám

Drevený popol vám môže poslúžiť aj tam, kde by ste to nečakali! Toto je 10 skvelých spôsobov jeho využitia

Diskusia