Vyhadzujte ich do koša? Robíte veľkú chybu. Týchto 10 zlepšovákov z neminutých zvyškov by mal poznať každý!
Niekedy máme tie najlepšie a najefektívnejšie riešenia na dosah ruky. Stačí sa len zamyslieť, pozrieť okolo seba alebo si nechať poradiť. Dajte veciam predtým, ako definitívne skončia v koši, ďalšiu šancu. Budete prekvapení, čo všetko dokážete v domácnosti či v záhrade využiť.
Človek vyprodukuje množstvo odpadu a niekedy celkom zbytočne. Zamýšľate sa v bežnom živote nad tým, ako na maximum využiť suroviny z kuchyne či predmety, ktoré svoju funkciu už splnili? Oddnes buďte efektívni aj Vďaka jednoduchým tipom a trikom budete môcť byť odteraz.
1. Suchý zips
Výborný pomocník, ktorého oceníte nielen pri oblečení, je suchý zips. Ak chcete zavesiť obrázok či fotografie na stenu bez toho, aby ste museli vyťahovať vŕtačku, pomôžte si suchým zipsom. Jednu časť nalepte na stenu, druhú na rám a dekorácia bude držať na stene aj bez zbytočného neporiadku a vŕtania.
2. Detská krieda
Potulujú sa vám detské kriedy po dome a neviete, čo s nimi robiť? Malé časti, s ktorými už vaše ratolesti nebudú ďalej kresliť, vložte cez noc do topánok. Budete prekvapení, ako si tieto drobné, zbytočné kúsky poradia so zápachom z topánok.
3. Minerálna voda
Iste, minerálka sa dá vypiť až do poslednej kvapky. Ak vás však prekvapí nehoda s kávou na koberci či sedacej súprave, siahnite po nej. Znečistené miesto polejte minerálnou vodou, utrite handričkou a tento postup opakujte aspoň trikrát. Po nepeknej hnedej škvrne nebude za pár minút ani stopy.
4. Banánová šupka
Ak banánové šupky používate ako súčasť hnojiva v záhrade, už teraz konáte správne. Obsahujú množstvo živín, ktoré ocenia takmer všetky rastliny. Vedeli ste však, že banánovou šupkou dokážete prinavrátiť šperkom zašlý lesk? Obsahuje kyseliny, ktoré kovové predmety zbavia čiernych škvŕn a budú sa krásne lesknúť. Potrite šperk vnútornou stranou banánovej šupky a vyleštite handričkou.
5. Zubná pasta
Predtým, ako v koši skončí spotrebovaná zubná pasta, rozstrihnite tubu a zvyškami potrite žehliacu plochu žehličky. Pripálený či znečistený spotrebič je nočnou morou každej domácej pani, no zubná pasta ju pomôže dokonalo vyčistiť. Stačí pár krúživých pohybov, čistá handrička a bude sa lesknúť ako nová.
6. Kvasnice
Rád a prírodných zlepšovákov do záhrady nikdy nie je dosť. Kvasnice, z ktorých ste nestihli upiecť obľúbený koláč, nemusia skončiť v koši. Doprajte ich rajčinám, uhorkám či cukinám, ochránite ich tak pred škodcami. Stačí, ak droždie necháte rozpustiť vo vode a týmto roztokom ich zalejete.
7. Plastový obal na vajíčka
Naozaj nie je nutné vždy kupovať kvetináče či nádobky na klíčenie semien. Snažte sa byť ekologickí a využite plastové obaly na vajíčka. Do dna jedného obalu urobte malé dierky a zasaďte, čo potrebujete. Vložte do druhého obalu, ktorý bude slúžiť ako spodná miska. Ekologické a praktické zároveň. Veď komu by sa chcelo manipulovať s desiatkami mini kvetináčov?
8. Papierová rolka
Miesto toho, aby po minutí toaletného papiera či kuchynských utierok skončila papierová rolka v smetnej nádobe, dajte jej druhú šancu. Aj ona sa dá jednoduchým spôsobom použiť ako nádoba na pestovanie priesad. A keďže a v pôde rozloží, na rozdiel od obalu z jogurtov sa dá aj spolu s priesadou komplet zasadiť do zeme. Nastrihnite spodnú časť papierovej rolky, spojte ju dokopy, naplňte zemou a vložte semienka.
9. Mlieko
Mlieko obsahuje draslík, fosfor či dusík a tak, ako prospieva telu, pomôže aj rastlinám vo vašej záhrade. Zvyšok, ktorý nestihnete skonzumovať, použite ako hnojivo a vylejte ho okolo rastlín. Ak máte pocit, že ho bude málo, pokojne ho zrieďte s vodou.
10. Citrón
Nechce sa vám rozkrojený citrón obchádzať v chladničke? Použite ho na záver dňa v kuchyni ako účinný prírodný prostriedok na vyčistenie drevenej dosky či varechy. Povrch predmetov posypte soľou, pokvapkajte citrónovou šťavou a reznou stranou citrusu poriadne vyčistite. Citrón zbaví tieto predmety zápachu a navyše slúži ako dezinfekcia.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock