Zdroj: Daniel Jedzura/Shutterstock

Ako vyčistiť obrazovku televízora od šmúh a odtlačkov? 3 tipy, ktoré vám zaberú len pár minút

04. 03. 2024
Zdieľať

Televízne obrazovky sú starými známymi lapačmi prachu, nečistôt a šmúh od prstov. Nech máte akokoľvek skvelý televízor, bez pravidelného čistenia nebude obraz taký, ako by mohol byť. Dobrou správou je, že s novšími modelmi televízorov je udržiavanie čistej obrazovky omnoho jednoduchšie ako kedysi. Treba však myslieť na to, že LED/LCD, plazmové a OLED televízory majú jemné obrazovky s dlhou životnosťou a nie sú pre ne ideálne bežné spôsoby čistenia, ktoré sme používali na sklenené obrazovky CRT televízorov.

Prinášame vám tipy, ako vyčistiť televíznu obrazovku moderných spotrebičov lacno, kvalitne a bez šmúh – pomocou vazelíny, destilovanej vody alebo kávových filtrov.

Príprava na čistenie televíznej obrazovky

Hoci je lákavé pustiť sa do čistenia hneď, nevynechávajte bezpečnostné opatrenia. V prvom rade televízor vypnite a odpojte ho z elektrickej siete. Ak ste ho predtým používali, nechajte ho 15 minút vychladnúť, medzitým si prečítajte návod na obsluhu svojho modelu a skontrolujte, či neobsahuje žiadne zákazy čistiacich prípravkov a špecifické pokyny výrobcu. Najskôr obrazovku utrite mäkkou handričkou, ktorú zvyčajne dostanete pri kúpe televízora. Následne si vyberte jeden z ďalších postupov.

1. Čistenie destilovanou vodou

Destilovanú vodu – vodu, ktorá bola technickým procesom očistená od nečistôt – získate v každom supermarkete či drogérii. Odborníci ju na čistenie spotrebičov odporúčajú preto, že je dostatočne jemná.

Postup je jednoduchý: destilovanú vodu nalejte do rozprašovacej fľaše a nastriekajte ju na jemnú handričku z mikrovlákna (nikdy nie na samotnú obrazovku), aby bola mierne vlhká. Najskôr utierajte obrazovku vodorovnými a zvislými pohybmi a na odstránenie odolných nečistôt použite krúživé pohyby.

Žena v gumených rukaviciach a s vodou v spreji utiera skrinku pod televízorom.

Pri čistení televízora používajte destilovanú vodu, Je jemnejšia ako tá z kohútika. Zdroj: Shutterstock

2. Čistenie pomocou filtra na kávu

Ak ste fanúšikom filtrovanej kávy, pravdepodobne sa u vás doma nájdu aj papierové filtre. Len málokto však vie, že sú vynikajúcim pomocníkom pri upratovaní. Kávové filtre totiž nepúšťajú vlákna, a preto sú prirodzene antistatické. A to je presne to, čo potrebujete na čistenie televíznej obrazovky. Dobre fungujú aj na čistenie skla a zrkadiel.

Prečítajte si tiež
Tri jednoduché a lacné triky, ako vyčistiť spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

3. Čistenie obrazovky vazelínou

Všimli ste si na LCD displeji mierny škrabanec? Hoci existujú špeciálne prípravky na škrabance, dobre poslúži aj obyčajná vazelína. Naberte trošku vazelíny na vatový tampón a jemne ním pretrite škrabanec alebo škrabance.

Muž naberá prstom vazelínu.

Na škrabance vyskúšajte aplikovať trocha vazelíny. Zdroj: Shutterstock

Ako vyčistiť zadnú časť televízora?

Rovnaké techniky čistenia, aké používate na prednú stranu televízora, môžete použiť aj na zadnú časť. Opatrnosť si vyžadujú miesta, kde sú konektory a napájanie – dbajte o to, aby sa tam nedostala vlhkosť či prebytočná mastnota. Jemne očistite káble a pre lepší poriadok použite organizér, ktorý sa dá prilepiť na stolík či stenu. Zabránite tým zbytočnému hromadeniu prachu na zemi.

Na čistenie nového televízora nepoužívajte prípravky, ktorými ste čistili starý CRT monitor.

Pozor na alkohol

Ak pokyny výrobcu televízora uvádzajú, aby ste na čistenie obrazovky nepoužívali bežné univerzálne čistiace roztoky, zvyčajne v návode nájdete aj odporúčanie na konkrétny prípravok.

Prečítajte si tiež
VIDEO: Ako vyčistiť antikorový drez, aby žiaril ako nový a odtok nepáchol? Vyskúšajte tieto jednoduché triky

Na trhu sú aj prípravky vhodné na všetky typy obrazoviek – vrátane tých najcitlivejších. Vždy skontrolujte, či neobsahujú alkohol alebo iné agresívne chemikálie.

Dostupné sú i čistiace utierky určené výhradne na displeje a monitory. Môžete ich použiť aj na čistenie smartfónov, tabletov a notebookov.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: Praktické rady televízor upratovanie
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia