Zdroj: Marnie Hawson

Rodina s deťmi žila v karavane, no na stavbu domu im banka odmietla dať peniaze. Dnes ich bývanie pokojne môže ísť príkladom

24. 05. 2024
Zdieľať

Novostavba vznikla na náročnom, zužujúcom sa pozemku pri železnici. Ultra udržateľný dom vytvára viac energie, ako spotrebuje.

Ak by ste uvažovali o stavbe rodinného domu, kúpili by ste si malý trojuholníkový pozemok vklinený medzi železničnú trať a cestu? Určite nie. Architekti Marc Bernstein-Hussmann a Felicity Bernstein sa nebáli ani takejto parcely, dokonca si ju vybrali pre svoj vlastný dom. Výsledkom je inšpiratívna stavba, ktorú môžeme bez nadsadenia nazvať domom budúcnosti. Má malú podlahovú plochu, rastie však do výšky.

Dom Hütt s jeho obyvateľmi na dvore pri jazierku.

V pasívnom dome Hütt býva architekt Marc a jeho žena Felicity so svojimi troma deťmi.

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

S troma deťmi v karavane

Hütt 01, ako projekt nazývajú jeho autori, je zhmotnením vízie melbournského dizajnérskeho štúdia navrhovať ultra udržateľné pasívne domy. Teda stavby, ktoré vytvárajú viac energie, ako spotrebujú.  Prototyp domu budúcnosti vytvorili so zámerom zregenerovať zabudnutý kúsok pozemku s rozlohou 250 metrov štvorcových v Coburgu na predmestí Melbournu.

Prečítajte si tiež
Na mieste starého murovaného domu postavili pasívnu drevostavbu. Napriek dvom podlažiam neprovokuje

Aby nebolo problémov málo, narazili aj na komplikácie s financovaním, pretože banky odmietali schváliť financie na výstavbu – pozemok považovali za „nerozvinutý“. Nakoniec sa tento problém podarilo prekonať. Potom prišla covidová pandémia, ktorá zvýšila stres páru a tlak na riešenie bývania, pretože žili v karavane s tromi deťmi, ktoré sa vzdelávali na diaľku.

Pohľad z vtáčej perspektívy na pasívny dom Hütt a jeho okolie.

Dôkaz, že aj na absolútne nepoužiteľnom pozemku medzi železnicou a cestou môže stáť pohodlný dom s nulovou spotrebou energie. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Nadčasový štvorizbák

Slovo štvorizbák používame zvyčajne v súvislosti s bytmi, nie s domami. V tomto prípade však sedí aj na dom. Nadčasový interiér s prvkami severského dizajnu na dva a pol podlaží obsahuje štyri spálne, dva obytné priestory, tri kúpeľne a strešnú záhradu. Pritom má úžitkovú plochu iba 78 metrov štvorcových.

Prečítajte si tiež
Ako si zabezpečiť vlastné bývanie napriek neustále rastúcim finančným nárokom? Projekt modernej maringotky ukazuje zaujímavú alternatívu!

Základom úsporného riešenia sú kvalitné materiály. Domáci ich vyberali s ohľadom na udržateľnosť, aby vytvorili čo najefektívnejší a najpohodlnejší domov. Štruktúru domu a obloženie väčšiny vnútorných povrchov tvorí krížovo laminované drevo (CLT). Ďalšími neodmysliteľnými prvkami sú izolácia z prírodných drevených vlákien, ktorá poskytuje skvelé hydrotermálne vlastnosti; odolný hliník na fasáde a recyklované tehly. Tie zbližujú dom s okolitým prostredím.

Časť spálne s manželskou posteľou a veľkoformátovým oknom s dverami na dvor.

Rodičovská spálňa má priamy kontakt so súkromnou záhradou. Čo poviete na záhlavie postele v podobe živých rastlín, ktoré čistia vzduch? Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

S nulovou potrebou energie

Pasívny dom Hütt 01 je certifikovaný ako pasívny dom Premium, a to vďaka tepelnému komfortu vytvorenému izoláciou, dizajnom okien a dverí, vetracími systémami s rekuperáciou tepla a elimináciou tepelných mostov. Okrem toho obsahuje sedem nádrží na vodu, 11,4 kW solárny systém, batériu, tepelné čerpadlo na výrobu teplej vody a akvapóniu – ekotechnológiu, ktorá spája chov rýb a pestovanie rastlín.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

Vďaka efektívnemu využitiu parcely a stavbe do výšky zostal aj priestor na dvor či záhradu. Celá stavba trvala tri a pol roka, ale ďalšie projekty pôjdu rýchlejšie, pretože pár architektov už bude ťažiť zo skúseností a z odborných znalostí, ktoré získali pri budovaní vlastného domu.

Časť dvora so záhonmi a oddychovou plochou.

Autori projektu, ktorí sú zároveň domácimi, sú hrdí na akvapóniu, ktorú majú na pozemku. Je to ekotechnológia spájajúca chov rýb a pestovanie rastlín. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Zaplavený svetlom

Interiér domu bol navrhnutý tak, aby bol zaplavený prirodzeným svetlom. Spojitosť s prírodou pocítite v každom pohľade, k tomu sa pridáva zelená strecha nad garážou, zelená stena vnútri, zadržiavanie a filtrácia dažďovej vody. Všetky tieto prvky spolu so systém akvapónie podporujú nielen fyzické, ale aj psychické zdravie a pohodu obyvateľov.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

„Podarilo sa nám ukázať, že udržateľný prístup nemusí vylučovať vyšší životný štandard, luxus a príjemnú súčasnú architektúru. Všetky tieto veci, ak sú dobre navrhnuté, môžu ísť ruka v ruke – toto je budúcnosť bývania,“ hovorí Felicity.

Servisné prvky a technológie architekti ukryli do samotnej konštrukcie budovy. Reproduktory zabudovali do nábytku, potrubia a inštalácie medzi pevné konštrukčné vrstvy, vonkajšie žalúzie za fasádu, svetelné pásy LED zapustili do panelov či iných povrchov.

Časť kuchyne z tmavého dreva a s kamennou pracovou doskou.

Kuchyňu tvorí prírodný kameň, závesné a koľajové svietidlá i integrované LED pásiky. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Menšie a lepšie

Austrálsky dom je dôkazom, že aj malá podlahová plocha môže vytvoriť pocit štedrosti a luxusu – v tomto prípade vďaka výške a objemu. Jednotlivé miestnosti napriek malým pôdorysom nepôsobia ako malé. Proporcie opticky zväčšuje aj použitie sietí namiesto zábradlí. Výber inovatívnych materiálov a povrchových úprav priniesol finančnú úsporu.

Prečítajte si tiež
Manželia si vlastnoručne postavili malý ekodom. Mimo sietí, ale úplne sebestačný! (VIDEO)

Detská izba

V celom projekte sú dôležitým prvkom – nielen estetickým, ale predovšetkým praktickým – siete. Fungujú ako ochranné zábradlie aj ako priestor na leňošenie – a to nielen vnútri, ale aj vonku. Podľa autorov projektu siete nepredeľujú priestor až tak výrazne ako zábradlia, neobmedzujú rozptyl prirodzeného svetla a vzdušnosti.

Keďže majitelia majú dve dospievajúce dcéry, každá potrebuje vlastný priestor. I v druhej detskej natrafíte na čiernu sieť, ktorá slúži ako ochrana a zároveň oddychový priestor vo výške. Keď otvoríte dvere von, môžete sa posadiť alebo ľahnúť si na vonkajšiu sieť nad dvorom. Rebrík vedie do mezanínu s posteľou.

Časť detskej izby s pracovným stolom, hojdacou sieťou a skriňami.

Siete sú skvelým materiálom, ktorý prepúšťa svetlo, funguje ako zábrana – a čo je najlepšie – je to skvelé miesto na leňošenie. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Jedáleň

Okrúhly jedálenský stôl obklopený šiestimi stoličkami je centrom celého prízemia. Z jednej strany naň nadväzuje obývacia časť s masívnym rohovým gaučom a východom na menší dvor ohraničený stenami domu a garážou.

Z opačnej strany sa z jedálne dostanete do kuchynského kúta, odkiaľ sa dá vyjsť na terasu a do záhrady. Na terase sa našlo miesto na posedenie pre celú rodinu s grilom a ohniskom.

Pohľad na okrúhly jedálenský stôl a veľký obraz na stene.

Masívny jedálenský stôl je centrom dennej zóny. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Obývačka

Celý interiér domu je zaplavený prirodzeným svetlom – nie je to inak ani v obývačke. Spojitosť s prírodou znásobuje zeleň v interiéri a východ na malý dvor, kam sa dostanete po dvoch schodíkoch. Typický strohý severský dizajn architekti ozvláštnili umeleckými dielami a policami zavesenými do stropu, v ktorých nemôže chýbať projektor.

Obývačka so sedačkou, otvorenými policami a východom na dvor.

Typický strohý severský dizajn architekti ozvláštnili umeleckými dielami a policami zavesenými do stropu, v ktorých nemôže chýbať projektor. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Študijný kútik

Hneď pri obývačke nájdete študijný kútik. Je to priestor na pomedzí interiéru a exteriéru. Povrchy z amerického duba osvetľujú zapustené LED diódy. Využitie CLT prefabrikovanej metodiky a materiálu znamená nielen podstatné zníženie uhlíkovej stopy, ale aj obmedzenie dokončovacích prác.

Čitateľský kútik so stolom a stoličkou na prestrešenej terase.

Útulný študijný kútik v exteriéri pod strieškou? Pre mnohých by to bolo splneným snom. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kúpeľňa

Neodmysliteľnou súčasťou stavby je nielen zelená strecha, ale aj zelená stena. Tá si našla miesto v kúpeľni, kde je prirodzene vlhkejšie prostredie. Všimnite si, ako nenápadne je do stropu zabudovaná sprchová hlavica – akoby ste sa sprchovali uprostred prírody.

Časť sivej kúpeľne s okrúhlou vaňou a zeleňou.

Sprchovú hlavicu medzi zeleňou takmer ani nevidno. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Fasáda

Kovová fasáda a strecha vyzerajú ako jednopodlažný objem vznášajúci sa nad tehlovým plotom. Recyklované tehly, zuhoľnatené drevo a čierny kovový obklad zapadajú do palety materiálov a farieb typických pre okolitú výstavbu.

Hoci je dom pri železnici, domáci to berú ako výhodu. Blízkosť železničnej stanice umožňuje jednoduché používanie verejnej dopravy, hneď popri dome vedú cyklotrasy.

Rodinný dom Hütt s rodinou na dvore.

Kovová fasáda a strecha vyzerajú ako jednopodlažný objem vznášajúci sa nad tehlovým plotom. Zdroj: Marnie Hawson

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pasívny dom Hütt

Udržateľná novostavba na náročnom pozemku.

Kto tu býva: Autormi projektu sú samotní majitelia domu – architekt Marc Bernstein-Hussmann a jeho manželka Felicity Bernstein.

Stavba: „Ako architekti musíme premýšľať o tom, ako prežijeme ďalšie storočie, pripraviť sa na zmenu klímy a reagovať na ňu,“ hovoria Marc a Felicity. Na vlastnom dome, ktorý si navrhli sami pre seba, najlepšie testujú inovatívne princípy.

Ateliér: Melbourne Design Studios (MDS)
Realizácia: 2021
Plocha: 78 m2
Lokalita: Melbourne, Austrália
Použité materiály:

  • Štruktúra domu a obloženie: vnútorných povrchov krížovo laminované drevo (CLT)
  • Fasáda: odolný hliník
  • Oplotenie: recyklované tehly

Text: Sabína Zavarská
Foto: Marnie Hawson
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Ekolife Navrhovanie interiéru
Tagy: ekobývanie pasívne domy rodinný dom udržateľnosť
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia