Prírodné tipy na predvianočné upratovanie od babičiek
Zdroj: istock.com

9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

22. 11. 2022
Zdieľať

Každá gazdinka má v talóne zopár šikovných trikov, ktoré sa naučila od mamy či starkej. Zozbierali sme niekoľko skvelých nápadov, ktoré sa vám zídu pri predvianočnom upratovaní, ale aj inokedy. Nepotrebujete pritom žiadnu chémiu, iba to, čo bežne v domácnosti máte.

Viete, ako najlepšie vyčistíte sklo a zrkadlá?

V drogériách nájdete mnoho výrobkov, ktoré sľubujú čistenie skla bez šmúh, ale málokedy fungujú na sto percent. Naše babičky mali lepší a lacnejší trik. Nič nevyleští okna a sklá lepšie ako novinový papier – pozor nie z farebných lesklých časopisov, ale z klasických čiernobielych novín. Fungujú dokonca omnoho lepšie ako papierová utierka alebo utierka z mikrovlákna.

Čím vyčistíte sklo na krbe?

Noviny sú užitočným nástrojom na čistenie skla, a to aj v prípade, že chcete vyčistiť sklo na krbe. Vyskúšajte mokré noviny namočiť v popole a krúživými pohybmi ho rozotrite po vnútornej strane krbového skla. Uvidíte, ako jednoducho usadené sadze zmiznú.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý EKO sprej z citrusov a byliniek, ktorý vyčistí a osvieži celý byt

Ako vyčistiť police chladničky?

Na čistenie políc chladničky použite vodu, do ktorej ste odšťavili polovicu citróna. Citrón nielen odstraňuje mastnotu a špinu, ale aj vonia oveľa lepšie ako akýkoľvek chemický čistič. Navyše je úplne bezpečný. Môžete tiež použiť vodu s octom a prilepené nečistoty odstránite hubkou namočenou v sóde bikarbóne.

Čisté panvice vďaka sóde bikarbóne a octu

Ak máte hrniec alebo panvicu s pripečeným dnom či ťažko odstrániteľnou mastnotou, zoberte si špongiu alebo kefu a vydrhnite znečistené miesta zmesou sódy bikarbóny a bieleho octu. Opláchnite, vysušte a budete mať riad ako nový.

Ako vyčistiť panvicu pomocou sódy

Zdroj: istock.com

Pripálené škvrny v hrncoch

Stačí v hrnci, v ktorom sa vám podarilo niečo pripáliť, nechať zovrieť trochu vody zmiešanej s niekoľkými lyžicami sódy bikarbóny. Škvrny by mali ísť ľahko utrieť.

Ocot proti vodnému kameňu

Ocot funguje na mnoho rôznych nečistôt vrátane vodného kameňa v kuchyni alebo v kúpeľni. Stačí namočiť handričku do roztoku octu a vody a utrieť problémové miesto. Kyselina octová rozloží vodný kameň rovnako dobre ako drahé chemické prípravky.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Najlepší roztok na čistenie nerezu

Nerezovú oceľ – drez, príbory a riady krásne očistíte citrónom a soľou. Umývadlo či hrniec posypte soľou, potom rozrežte citrón na polovicu a reznou stranou potrite celý povrch. Soľ nasiakne škvrny a kyselina v citróne rozloží mastnotu a špinu, takže umývadlo bude dezinfikované a zbavené zápachu i škvŕn.

Ako zbaviť šálky škvŕn od kávy

S rovnakými ingredienciami odstránite aj škvrny od kávy. Káva má tendenciu časom zafarbiť keramické hrnčeky, ale keď do nich pridáte citrónovú šťavu, soľ a ešte ľad a niekoľko minút pretrepávate, škvrny zmiznú.

Ako vyčistiť šálku od kávových škvŕn

Zdroj: istock.com

Rozlial sa vám vosk zo sviečky na látkový obrus?

Použite žehličku! Kým sa bude nahrievať, položte papierovú utierku pod aj nad rozliaty vosk. Potom vosk vyžehlite a stále vymieňajte papierové utierky, pretože absorbujú zvyšky vosku.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: thekitchn.com

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: čistenie kuchyne domácnosť eko prostriedky Praktické rady škvrny upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia