Zdroj: Vize Ateliér

Dni pasívnych domov 2020 – Užite si aktívny víkend v pasívnych domoch online

30. 10. 2020 Zdieľať

Pasívne domy už dávno nie sú len domy, v ktorých usporíme na účtoch za kúrenie. Svojich majiteľov rozmaznávajú špecifickými vlastnosťami: poskytujú vysoký užívateľský komfort, slnko vpúšťajú dovnútra v tých správnych momentoch, starajú sa o neustály prísun čerstvého vzduchu a zaplatené teplo len tak nestrácajú.

Skrátka pasívne domy už nie sú len pasívne, ale sú aktívnym a oddaným služobníkom na ceste k príjemnejšiemu životu v zdravom prostredí. Navyše, pasívne domy dávno nie sú len nudné kocky. O ich kvalitnej architektúre a ďalších výhodách sa môžete presvedčiť v rámci akcie Dní pasívnych domov 2020.

ekologický dom

Zdroj: Pokorny architekti

Prísnejšia legislatíva od 2021

V súlade so záväzkami Slovenskej republiky voči Európskej únií o znižovaní energetickej náročnosti budov musia byť všetky novostavby od 1.1.2021 v energetickej triede A0. Pasívne domy toto sprísnenie predbehli v čase, požiadavky na A0 spĺňajú s rezervou už desaťročia. V súlade s novou legislatívou budú princípy návrhu pasívneho domu uplatňované už v každom projekte.

Rodinný dom s takmer nulovou spotrebou energie.

Zdroj: Vize Ateliér

V čom je pasívny dom iný?

K najdôležitejším požiadavkám patria kvalitne tepelne zaizolované steny, strecha a podlaha. Okná s izolačným trojsklom, s pasívnym využitím solárnych ziskov a v lete zatienené vhodnou konštrukciou. Konštrukčný systém bez tepelných mostov a veľmi nízkou vzduchovou priepustnosťou overenou BlowerDoor testom. Bežnou súčasťou je riadené vetranie so spätným získavaním tepla (rekuperáciou) z vetraného vzduchu. K zníženiu spotreby primárnej energie môžu výrazne prispieť fotovoltické panely a použitie tepelného čerpadla.

Ekologická mobilná drevostavba

Zdroj: Emter s.r.o.

 

V čom spočíva dôležitosť výstavby pasívnych domov? Odpovedá Ľubica Šimkovicová, riaditeľka Inštitútu pre pasívne domy (IEPD):

“Takéto stavby majú veľmi nízke náklady na prevádzku, mesačné výdavky za energie sú na úrovni 50€ pri rodinnom dome s obytnou plochou cca 150 m². Zároveň získava majiteľ kvalitnú a hodnotnú stavbu. Čím menej energie spotrebuje budova na svoju prevádzku, tým menej emisií oxidu uhličitého vyprodukuje. Emisie CO2 sú spoluzodpovedné za zmenu klímy, pričom budovy až za asi 40 % emisií. Preto je veľmi dôležité stavať pasívne domy.”

pasívny dom Zet

Zdroj: Vize Ateliér

Osobne navštíviť stavby tento rok nie je možné, čo ste pripravili záujemcom?

„Bola by škoda obľúbenú akciu zrušiť. IEPD, ako organizátor v spolupráci s členom Vize Ateliér, oslovil majiteľov pasívnych domov a architektov aby tento rok odprezentovali svoje domy online. Otázky zvedavých záujemcov budú zodpovedané online v živej diskusii v pôvodnom termíne. Zoznam zúčastnených domov a čas jednotlivých prezentácií nájdete na webe DPD.”

Čo Vám architekti a majitelia prezradia, ak sa zúčastníte podujatia DPD 2020?

Či je prevádzka ich pasívneho domu odlišná od „bežného“ domu. Že okná si otvoria podľa vlastného uváženia kedykoľvek. Že nie sú otrokmi sofistikovaných technológií, ale tiež to, čo by urobili inak a čo sa o bývaní v pasívnom dome naučili. Možno aj vyvrátia mýty, ktoré bežne kolujú v médiách.

Porozprávajte sa s majiteľmi o ich skúsenostiach. Môžete sa spýtať na všetko, čo vás zaujíma a získate kontakty na skúsených odborníkov, ak sa chystáte na stavbu alebo rekonštrukciu vlastnej nehnuteľnosti.

Nepozerajte len cez plot

Ak ste zvedaví ako sa v úsporných a zdravých domoch býva, prihláste sa na online prezentáciu domov na www.dpd.iepd.sk počas víkendu 6.-8.11.2020, kedy majitelia a architekti odhalia zdarma tajomstvá svojich domov po celom Slovensku, ale aj v Česku. Umožnia Vám nahliadnuť do domova, ktorý slúži, šetrí a rozmaznáva. Môžete sa poradiť a načerpať inšpiráciu pre Váš vysnívaný dom či rekonštrukciu.

Zdroj: PR Inštitút pre Pasívne domy

Kategória: Stavba
Tagy: drevodomy ekologický dom mobilná drevostavba pasívny dom plusový dom
Zdieľať článok