Zdroj: Tuukka Koski

Trojrozmerné usporiadanie obytného priestoru? Unikátny lesný dom predstavuje úplne nový koncept bývania!

14. 03. 2022
Zdieľať

Fínsky Ateljé Sotamaa navrhuje projekty pre jedinečných klientov. Bol založený s cieľom navrhnúť krásu, dômyselnú stratégiu a nové skúsenosti zodpovedajúce digitálnemu veku. Dom v lesoch s názvom Meteorit využíva najnovšie nástroje, koncepty a krížom laminované drevo – CLT. Architektom sa tak podarilo vytvoriť udržateľný domov, ktorý nenudí, teší, prekvapuje a má podstatne väčší význam ako obyčajná chata. A to aj z ekologického hľadiska.

Meteorit je obytná budova stojaca vo fínskej obci Kontiolahti. Prechádzate sa cez les a zrazu narazíte na mystický temný objekt, pripomínajúci z každej strany osekaný meteorit. Vnútro tejto ultramodernej, ekologickej, trojpodlažnej drevostavby je však úplne iným svetom. Svetom otvorených prepojených miestností, ktoré komunikujú s okolitou krajinou.

Prečítajte si tiež
Moderný drevodom v korunách stromov: Jedáleň majú uprostred lesa

Strešné okno, katamaránová sieť a tajomné zákutia

Uprostred mnohostenného meteoritu vzniklo vysoké átrium s rozlohou
10 metrov štvorcových. Strešné okno poskytuje ničím nerušený výhľad na hviezdy. Ďalšou jedinečnosťou domu je katamaránová sieť vo výške sedem metrov, na ktorej sa domáci môžu „vznášať“ a stimulovať kreatívne myslenie.

Lesný dom v tvare meteoritu v lese

Mystický temný objekt, pripomínajúci z každej strany osekaný meteorit, sa nachádza v lese. Zdroj: Tuukka Koski

Interiér zo svetlého dreva obsahuje mnoho rôznych ník a výbežkov, ktoré vytvárajú priestorový i pocitový zážitok. Nenájdete tu klasické miestnosti, ale zaujímavé zákutia, ktoré fungujú tak, ako to práve potrebujete.

Z pôvodného plánu zišlo kvôli pandémii

Stavba mala pôvodne fungovať ako penzión pre Ullu-Maaria Koivulu, zakladateľku a generálnu riaditeľku poskytovateľa vzdelávacích technológií ThingLink so sídlom v Palo Alto v Kalifornii. Stojí na usadlosti jej starých rodičov vo Fínsku. Kvôli pandémii COVID-19 a lesným požiarom zúriacim v Kalifornii sa však jej rodina rozhodla žiť a pracovať v usadlosti a v Meteorite viac-menej na plný úväzok. Takže sa stala ich domovom.

Vnútro drevodomu s kuchyňou schodiskom a psom

Uprostred mnohostenného meteoritu vzniklo vysoké átrium. Zdroj: Tuukka Koski

Inšpirácia bludnými balvanmi a návrat do detstva

„Moja inšpirácia postaviť jedinečný drevený dom v tejto krajine vyrástla zo skalnatých kopcov a drsných lesov Koli, bohatých na bludné balvany, ktoré slúžili aj obrane Fínska počas Zimnej vojny. Meteorit odráža spojenie mojej duše s fínskou prírodou a pohľad cez jedno z jeho veľkých okien na zahmlené polia okolo ma vracia do pokojných dní detstva.

Prečítajte si tiež
Atypický drevodom na strmom svahu v bukovom lese nad Mariankou

Dom využívame ako kreatívny priestor na prácu na diaľku, koníčky a spoločné flákanie sa. Za starých čias sa rodiny, aby boli spolu, zhromažďovali vo veľkej horizontálnej kuchyni; my sa navzájom prepájame vertikálne a tiež s okolitou prírodou. V tejto dobe a veku s efektívnymi telekomunikáciami a rýchlymi vlakmi do metropolitného regiónu je to pre nás raj,“ vysvetľuje investorka projektu a domáca pani Ulla-Maaria Koivula.

Drevený dom s átriom veľkým oknom a sieťou uprostred

Strešné okno poskytuje ničím nerušený výhľad na hviezdy. Zdroj: Tuukka Koski

Zdravá nízkouhlíková stavba

Z konštrukčného hľadiska je Meteorit vyrobený z prefabrikovaných CLT panelov, je izolovaný vzduchom a využíva prirodzené vetranie. Masívne drevené steny obsahujú v najlepšom prípade 4 metre vzduchovej izolácie, všetka technika a technológie budovy sú ukryté vo vnútri stien. Interiér pozostáva zo svetlého severského dreva, nikde v konštrukcii nenájdete žiadny plast a nič, čo by plesnivelo. Strecha je tiež z masívneho dreva, naolejovaná, aby odolávala poveternostným vplyvom a starla s pôvabom. Veľké okná prinášajúce výhľady na prírodu sú elektricky vyhrievané.

Interiér drevodomu so schodiskom a psíkom

Interiér pozostáva zo svetlého severského dreva, nikde v konštrukcii nenájdete žiadny plast a nič, čo by plesnivelo. Zdroj: Tuukka Koski

Úplne nový koncept bývania

Meteorit nie je veľký dom, ale vo vnútri predstavuje úplne nový trojrozmerný otvorený koncept usporiadania obytného priestoru. „Na rozdiel od tradičných domov, kde má každá miestnosť vopred určený špecifický účel, architektúra Meteoritu podporuje dynamickejšie vzťahy svojich obyvateľov a rôzne životné situácie. Digitálny dizajn a nové technológie prefabrikácie a výstavby umožňujú vytvárať jedinečné, esteticky kvalitné ekologické drevostavby, ktoré svojim lokalitám dodávajú zážitkovú hodnotu,“ hovorí Kivi Sotamaa, spoluzakladateľ Ateljé Sotamaa.

Prečítajte si tiež
Energeticky nenáročný drevodom s ručne štiepanými šindľami

Ďalším kľúčovým prvkom projektu je digitálny dizajn a proces výroby. Všetky časti domu sú prefabrikované a zmontované na stavenisku. To znamená, že je potrebné ich počítačovo namodelovať na veľmi detailnej úrovni a na mieste len zostaviť vtedy, keď je to žiaduce.

Lesný dom v tvare meteoritu v lese

Dom má veľké okná s výhľadom do prírody. Zdroj: Tuukka Koski

Meteorit

architektonický ateliér: Ateljé Sotamaa

autori: Kivi Sotamaa & Tuuli Sotamaa

dizajnový tím: Kivi Sotamaa, Tuuli Sotamaa, Filippo Fabi, Irene Pace, Pietro Barcaccia & William Duse

lokalita: Kontiolahti, Fínsko

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Tuukka Koski

Kategória: Stavba
Tagy: chata drevené domy ekologický dom lesná vila montovaná drevostavba prefabrikáty udržateľnosť víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia