Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Drevodomy ako moderné a ekologické bývanie

11. 05. 2022 Zdieľať

Popularita drevodomov v posledných rokoch stále rastie. Môžu za to ideálne vlastnosti dreva ako stavebného materiálu, ale aj jeho príjemný vzhľad a komfort, ktorý drevo do domácnosti prináša.

Drevo dlhodobo patrí medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie materiály, za čo vďačí svojim fyzikálnym, technologickým, estetickým a úžitkovým vlastnostiam. Drevodomy a stavebné konštrukcie z dreva sa v posledných rokoch stávajú synonymom pohodlného a moderného bývania, ktoré vyhľadáva čoraz viac ľudí. Tí okrem jeho skvelého využitia vnímajú aj ekologické aspekty domov postavených prevažne z dreva, ako aj možnosti moderných riešení, ktoré drevodomy ponúkajú.

Drevené materiály vo všeobecnosti pôsobia veľmi príjemným a upokojujúcim dojmom. Môžeme vnímať ich vôňu, príjemnú farbu a textúru, dokážu nám evokovať blízkosť prírody a prinášať psychickú pohodu, čo sú vlastnosti, ktoré sú dnes v moderných domácnostiach veľmi vyhľadávané. Mnoho ľudí už dnes od svojho bývania očakáva viac ako len pevnú strechu na hlavou.

Vyhľadávané vlastnosti dreva

Moderné konštrukčné riešenia do popredia kladú najmä úžitkové vlastnosti ako je energetická hospodárnosť, zvuková izolácia či efektívny proces výstavby. Toto všetko dokážu ponúknuť práve montované drevostavby. Majú vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, ktoré prinášajú výraznú úsporu energií pri vykurovaní. Drevo navyše ponúka vynikajúci pomer nosnosti voči vlastnej hmotnosti, je pružné a zároveň pevné, tepelne vodivé a tiež schopné regulovať vlhkosť. Pri stavbe oceníme, že dýcha, dokáže sa prispôsobiť okolitým podmienkam a reflektuje ich pružnejšie než anorganické stavebné materiály.

Obávať sa netreba ani zvýšenej vlhkosti dreva. Drevené panely, ktoré sa používajú pri drevodomoch, sú sušené a upravované. Pravdou je, že ak je drevo vystavované zvýšenej vlhkosti, môže uňho postupom času dochádzať k vzniku plesní či húb, ktoré ničia jeho kvalitu a negatívne ovplyvňujú kvalitu vzduchu v domácnosti. Predchádzať tomu možno kombináciou s vhodným materiálom, ktorým je sadra.

Univerzálne stavebné dosky Rigidur a RigiStabil od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain, chránia drevo pred tým, aby ho nahlodala zvýšená vlhkosť. Použiť ich možno na nosné steny drevostavieb, ako sú vnútorné, deliace či predsadené steny, ale aj na podlahy a do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, napr. kúpeľní. Dosky RigiStabil využívajú technológiu Activ’Air®, ktorá priamo pomáha z ovzdušia domácnosti odbúravať škodlivé látky, napríklad škodlivý formaldehyd, ktorého koncentráciu v miestnosti dokážu znížiť až o 70 %.

Veľký rozostavaný drevodom s hlinenou dobovou pecou v strede

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Zaujímavá ekologická voľba

Dôležitou stránkou každého moderného bývania je dnes ekológia. Drevo je trvalo udržateľným materiálom so zápornou bilanciou CO₂, čo znamená, že počas svojho životného cyklu pohltí viac oxidu uhličitého a ďalších škodlivín, ako vznikne pri jeho spracovaní. Aj preto sa stavby z dreva označujú ako zelené stavby či ekodomy – a sú omnoho ekologickejšie ako tehlové či betónové konštrukcie. Pre konkrétnu predstavu: každý kubický meter dreva použitého pri stavbe ušetrí až takmer tonu emisií CO₂!

Rodina v obývačke relaxuje

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Ekologická je však už aj samotná stavba drevodomov. Proces suchej výstavby ponúka mnoho výhod, okrem svojej jednoduchosti a rýchlosti sa pri ňom spotrebuje aj omnoho menej vody ako pri tradičnej mokrej výstavbe. Pri výstavbe sa tak šetrí čas, voda a navyše aj financie. Za zmienku stojí aj dlhá životnosť drevodomov, ktorú môžeme rátať v desiatkach rokov.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Kategória: Stavba
Tagy: drevené domy drevené konštrukcie drevodomy eko materiály prírodné materiály
Zdieľať článok