Zdroj: Blokki

Chatka z lodného kontajnera vám poskytne príjemné útočisko bez zložitých papierovačiek

09. 08. 2021
Zdieľať

Máte záhradu alebo pozemok s krásnym okolím, kde nechcete alebo nemôžete stavať? Minichata z recyklovaného prepravného kontajnera vám kdekoľvek poskytne príjemné útočisko. Bez zložitých papierovačiek aj bez pripojenia na verejné siete.

Chceli by ste príjemnú chatku, pri ktorej by ste nemali starosti s úradmi ani s výstavbou? Domček z prepravného kontajnera dokáže tieto požiadavky perfektne splniť, a to dokonca ekologicky. Ide totiž o upcyklovanie, teda pretvorenie vyradeného kontajnera na vec s vyššou úžitkovou hodnotou. Práve takejto úprave lodných kontajnerov na bývanie, či už rekreačné, alebo trvalé, sa už vyše štyroch rokov venuje česká firma H3 ateliér, ktorá svoje stavby ponúka pod značkou Blokki. Domy Blokki môžu byť zostavené ako skladačka z niekoľkých kontajnerov a mať tak rozličnú veľkosť aj dispozíciu.

Prečítajte si tiež
Úsporná chatka v záhradkárskej osade má steny z recyklovaných okien

Ako chata na miesto, kde je najmä pokoj a romantika, no žiadne verejné siete, je stavaná novinka s názvom Blokki mini. Je vybavená technológiami na prevádzku bez napojenia na verejnú infraštruktúru a 12-metrový kontajner je skrátený na 9 m. Pri tejto dĺžke totiž zastavaná plocha neprekročí 25 m² a takáto stavba si nevyžaduje zložité stavebné konanie. Keďže patrí do kategórie drobných stavieb, nepotrebuje stavebné povolenie ani rozhodnutie o umiestnení stavby, stačí ohlásenie stavebnému úradu.

Vnútro kontajnerovej chatky

Vnútri je príjemná svetlá výška 2,5 m. Na pôdoryse 25 m² je tu obytný priestor s kuchynským kútom, kúpeľňa a technické zázemie na autonómnu prevádzku. Ideálnym doplnením je vonkajšia terasa. Zdroj: Blokki

Ako vlastne takýto minidomček vzniká? Jeho nosnú konštrukciu tvorí vyradený prepravný kontajner. Firma ho najskôr očistí a natrie. Potom sa upraví dĺžka, vyrežú sa stavebné otvory a všetky steny kontajnera, vrátane spodnej a vrchnej, sa zateplia (z exteriérovej strany penovou izoláciou, z interiérovej minerálnou vlnou).

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Nakoniec príde zvonka aj zvnútra obklad podľa želania klienta, rovnako sa objednávke prispôsobí aj zariadenie. Hotová chatka sa potom naloží na kamión a odvezie na miesto určenia.

Domy staviame z vyradených lodných kontajnerov, takže využijeme niečo, čo by sa inak stalo odpadom, a meníme to na niečo nové. Je to klasická upcyklácia.

Zdena Zlatová, H3 ateliér

S takouto stavbou teda nie sú veľké starosti – všetko sa zrealizuje v areáli firmy a na vašom pozemku môže stáť približne za tri mesiace od objednania. Na mieste by ju už mali čakať pripravené základy – betónové pätky alebo zemné skrutky. Ak ide o Blokki mini, mala by byť vopred ohlásená na stavebnom úrade, od ktorého by ste mali mať v rukách písomné oznámenie, že proti stavbe nemá námietky.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

O pripojenie na siete sa však starať nemusíte. Elektrinu získava stavba zo slnečnej a veternej energie a uchováva ju v akumulátoroch. Na umývanie alebo splachovanie sa používa dažďová voda, ktorá sa zadržuje vo veľkej vnútornej nádrži a čistí sa.

NÁŠ TIP

Chcete si Blokki sami pozrieť? Urobte si výlet na českú Vysočinu. Neďaleko Havlíčkovho Brodu stojí vzorová stavba – lesná chata 2blokki z dvoch vyradených lodných kontajnerov. Prehliadku si môžete dohodnúť mailom na info@blokki.cz.

Vybavenie kúpeľne v kontajnerovej chatke

Interiér je riešený jednoducho a účelne. Architekti, s ktorými firma pri návrhu spolupracovala, stavili na moderný dizajn, súčasné materiály a nadčasové povrchy. Chata je vybavená aj technológiami, ktoré umožňujú autonómnu, ekologickú a maximálne úspornú prevádzku, napríklad fotovoltickými panelmi s batériovým modulom, so zariadením na zadržiavanie, čistenie a používanie dažďovej vody. Zdroj: Blokki

Ak by ste chceli používať dažďovú vodu aj ako pitnú, môžete si ako doplnok priobjednať osmózu, čo je moderné zariadenie na jej dokonalé vyčistenie. No ak máte na pozemku studňu alebo iný vhodný zdroj, môžete využívať ten, prípadne si pitnú vodu dovážať. Toaleta je kazetová. Obsah naplnenej kazety sa môže uložiť na pozemku do kompostovej jamy alebo vyviezť.

Našli ste krajšie miesto, na ktorom by mohla stáť vaša chatka? Blokki mini je kompaktná a autonómna stavba, ktorú môžete naložiť na kamión a previezť inam.

Profil

CHATA

Nezávislá minimalistická stavba Blokki mini má nosnú konštrukciu z recyklovaného lodného kontajnera a zastavanú plochu 25 m² (vonkajšie rozmery 2,75 × 9 m).

DODÁVATEĽ

Domy Blokki vyrába firma H3 ateliér z Havlíčkovho Brodu a informácie o nich nájdete na www.blokki.cz

CENA

Blokki mini vo vyhotovení classic stojí 39 000 €.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Blokki

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Stavba
Tagy: chatka ekologické domy kontajnerový dom kontajnery malý byt malý dom minimalizmus nízkoenergetický dom recyklované materiály
Zdieľať článok

Diskusia