Zdroj: Johan Dehlin

Architekti sa úžasne vynašli. Príťažlivý domček s nádhernými výhľadmi postavili z dreva, ktoré iní chceli spáliť

13. 12. 2023
Zdieľať

Saltviga House, ako nazývajú rekreačný dom postavený z dubového dreva jeho autori, prirodzene zapadá do lesa na nórskom juhovýchodnom pobreží. Vďaka stavebným postupom a výberu materiálov sa priam dokonale prispôsobuje osobitostiam lokality. Autori stavby zužitkovali zvyšky dreva a prehodnotili staré metódy – využili moderný jazyk efektívneho využívania zdrojov.

Severské krajiny si v súvislosti s ekologickou architektúrou a umením zužitkúvať materiály do posledku nesú dobré meno. Podčiarkuje ho aj oddychový dom od Erika Kolmana Janoucha a Victora Boyeho Julebäka. Pri svojom skúmaní naďabili na drevo spoločnosti Dinesen – a to buď vo forme tradičných podláh, alebo v podobe odpadu, zvyškov a odrezkov z výroby. Práca s týmto materiálom ich doviedla k úvahám, na čo všetko by sa dali efektne zužitkovať. Vznikla predstava postaviť zo zvyškov, ktoré by sa inak použili ako palivové drevo, príjemnú stavbu.

Uhlíková neutralita

Okrem toho, že sú zvyšky dreva pekné, odrezky majú nízky obsah zabudovaného uhlíka (a teda sú uhlíkovo neutrálne, čo je dnes pri zdravých ekologických stavbách veľmi dôležité). Vďaka tejto skutočnosti sa priam núkajú ako alternatíva k bežne používaným a viac uhlíkovo pozitívnym materiálom.

Prečítajte si tiež
Premyslený interiér, bezúdržbová fasáda aj možnosť vykurovania! Ekologickému domčeku na kolesách nič nechýba

Zvyškový materiál architekti vytriedili podľa veľkosti, množstva a kvality, dokonca z neho najskôr vytvorili niekoľko makiet v mierke 1 : 1. Na týchto maketách skúmali rôzne kombinácie stohovania a vrstvenia dreva a ich technické i estetické vlastnosti.

Presklená stena a východ na drevenú terasu ekodomu v Nórsku.

„Satlviga House zosobňuje zámer vytvárať zmysluplné a trvalé projekty zo zdrojov, ktoré poskytuje príroda a les,“ tvrdia architekti. Zdroj: Johan Dehlin

12 000 odrezkov

Na výrobe a montáži drevených prvkov na stavbu sa zúčastnilo viacero skúsených tesárov, stolárov a dodávateľov. Je až neuveriteľné, že na dom použili 12 000 dubových odrezkov z výroby podláh. Aby minimalizovali odpad, vopred ich narezali na požadovanú veľkosť, predvŕtali a už pred prepravou ošetrili dechtom.

Prečítajte si tiež
Chatu postavili s fasádou bez potreby pravidelnej údržby. Les a jazero vytvárajú za oknami vzácne prírodné divadlo

Autori do prostredia, v ktorom stavba stojí, zasiahli len minimálne. Namiesto úpravy pozemku stavbu dôsledne prispôsobili svahovitému terénu. Vytvorili tri hmoty umiestnené na piatich výškových úrovniach. Medzi nimi sú dva odlišné vonkajšie priestory oddelené otvárateľnou veternou bariérou: k lesu smeruje dvor chránený pred vetrom a k moru zase otvorená paluba s výhľadom cez „okenný pás“ v ihličnanoch.

Výhľad s lavičkou cez presklenú stenu na more.

Za takéto výhľady by sa nehanbil ani dovolenkový katalóg, čo myslíte? Zdroj: Johan Dehlin

Každý priestor je iný

Vnútri nenájdete ani jednu miestnosť, ktorá by mala zhodné rozmery s inou. Odlišná je aj výška stropov. Chrbtica domu – centrálna chodba – umožňuje vďaka oknám po celej dĺžke fasády výhľad na more a zároveň prepája rôzne úrovne domu. Na rozdiel od exteriéru majú drevené obklady vnútri mierne teplejší odtieň, vyvážený neutrálnymi podlahami z betónovej stierky. Vonkajší dubový obklad sa časom zmení na striebristosivý a splynie s bridlicovou a žulovou krajinou.

Prečítajte si tiež
Moderná chata s krásnym výhľadom vo Valčianskej doline dokazuje, že obmedzenia motivujú ku kreatívnym riešeniam

„Rekreačný dom v konečnej podobe dotvára krajinu skál, lišajníkov, papradí, ihličnanov a listnatých stromov na útese s výhľadom na prieliv Skagerrak,“ charakterizujú svoje dielo architekti.

Kuchyňa v Saltviga House v Nórsku s kuchynskou linkou v prírodnom prevedení, kozubom a výhľadom do exteriéru.

Funkcie v hlavnej dennej miestnosti architekti rozčlenili nielen kozubom, ale aj výškovými úrovňami. Kuchyňa je o tri schodíky nižšie ako obývačka s jedálenským stolom a výhľadom na more. Zdroj: Johan Dehlin

Saltviga House

Dokonalé zužitkovanie zvyškov z iných realizácií.

Ateliér: Kolman Boye Architects
Autori: Erik Kolman Janouch a Victor Boye Julebäk
Zastavaná plocha: 175 m2 objekt
Hrubá podlahová plocha: 140 m2
Realizácia: 2022
Materiály:
dubové odrezky
betónové stierky

Text: Sabína Zavarská
Foto: Johan Dehlin
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva Stavba
Tagy: drevená fasáda drevo v interiéri drevodomy ekodom Nórsko udržateľnosť
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvuASB.sk

Koniec greenwashingu? Klamlivé a zavádzajúce tvrdenia majú rôzne podoby. Nevyhýbajú sa ani stavebníctvu

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojomASB.sk

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojom

Diskusia