Ekologický dom zo slamy a z nepálených tehál inšpiruje dodnes
Slamák alebo dom v kožuchu s dáždnikom – takto nazýva svoju experimentálnu ekologickú stavbu architekt Petr Suske. Je postavený z drevenej konštrukcie a nepálených hlinených tehál. Ako tepelnú izoláciu (zároveň aj fasádu) používa balíky slamy. I keď stojí už 15 rokov, stále patrí k jedinečným a inšpiratívnym stavbám.
Slamu chráni dáždnik s vysokou UV ochranou
Dom v tvare kocky pripomínajúci stoh slamy sa nachádza v blízkosti starej barokovej usadlosti neďaleko od Mladej Boleslavy. Prirodzene zapadá do prostredia – veď slama nemôže pôsobiť rušivo – a provokuje atypickým dáždnikom, ktorý prikrýva stavbu.{R1}
Len jedna strana stavby nie je zabalená do slamy, a to južná. Tá je celá presklená, aby mohla využiť skleníkový efekt a zbierať teplo. Dáždnik nad stavbou nie je na parádu. Má rovnakú funkciu ako každý iný dáždnik, chráni pred dažďom. Vyrobený je z nepremokavého materiálu s vysokým stupňom ochrany pred UV žiarením.
Na betónových pásoch
Nosná drevená trámová konštrukcia stojí na betónových pásoch. Dom je nadštandardne zateplený, vykurovaný kachľami na drevo a slnkom. Obložený je 50 centimetrovými balmi slamy, na strechu sú použité 100 centimetrové. Spotreba tepla nepresahuje 15kW / m2 / rok. Nepálená hlina v múroch vytvára separačnú a protipožiarnu vrstvu medzi nosnou drevenou konštrukciou a vonkajším tepelne izolačným plášťom z blokov slamy. Nájdete ju aj v interiéri. Je estetickým prvokom, veľmi príjemným na dotyk. Zároveň plní aj praktickú funkciu – udržiava optimálnu vlhkosť a akumuluje teplo.
Ako je riešený interiér?
Centrom štvorcového pôdorysu je teplé centrálne jadro s komínom, kachľami na drevo a kúpeľňou. Okolo neho sa nachádza otvorený obytný priestor. Zvyšný priestor domu je členený flexibilne a podľa priania klienta na spálňu, izbu pre hostí sa kuchyňu.
Treba sa báť ohňa?
Väčšina z nás si automaticky spája slamu s horľavosťou. Áno, bežne je to vysoko horľavý materiál, ale pri slame určenej na stavby a riešenie fasád ide o slamu, ktorá ja veľmi intenzívne zlisovaná, tak, že sa v balíkoch nenachádza prakticky žiaden vzduch. Horľavosť takto upravenej slamy je teda minimálna. Ak by predsa len došlo k požiaru, tento dom je chránený vrstvou nepálenej tehly. Znamená to, že aj keby slamené bloky začali horieť, jediné, čo by spôsobili, by bolo vypálenie nepálenej tehly.
Dom v kožuchu a s dáždnikom v skratke
Architektonický ateliér: SEA / www.ateliersea.com
Autor: Petr Suske
Lokalita: Michalovice, Mladá Boleslav, ČR
Realizácia: 2003
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: SEA / www.ateliersea.com