Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Modulárny domček je zhmotnením absolútnej pohody a pokoja. Najkrajší výhľad ponúka z postele

03. 01. 2022
Zdieľať

Modulárne prefabrikované stavby pútajú čoraz viac pozornosti, nielen ako rodinné domy, ale predovšetkým ako stavby určené na víkendové či dovolenkové pobyty. Je to logické – dajú sa postaviť aj na ťažšie dostupných miestach, kde si investori môžu naplno vychutnať čaro prírody. Navyše, keďže jednotlivé panely sú vopred vyrobené v továrni presne na mieru, ich zostavenie na mieste trvá len pár dní. Ako sa vám páči fínske riešenie takéhoto bývania?

Projekt fínskych architektov Pirinen & Salo „Lucia Smart“ sa nachádza na pobreží tretieho najväčšieho jazera krajiny tisícich jazier – Fínska. Leží v Laponsku, ďaleko za polárnym kruhom, v nadmorskej výške 117 až 119 metrov nad morom. Táto oblasť je zároveň rajom pre turistov, ktorí tu nachádzajú množstvo značených chodníkov, open-air múzeá, či absolvujú vyhliadkové lety nad jazerom.

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)

Nádherná prírodná krajina s množstvom zálivov a zákutí je lákadlom pre rybárov z celej Európy. Nečudo, že práve na tomto mieste, ktoré pôsobí ako balzam na dušu, stojí oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky.

Z ocele a skla s výhľadom aj na oblohu

Architekti Teemu Pirinen a Lauri Salo vytvorili chatku nazvanú Lucia Smart pre fínsku sklársku stavebnú spoločnosť Savon Lasituote Oy. Domček vytvorený z ocele a množstva skla môže slúžiť na rôzne účely. Výhodou je, že ho možno postaviť aj na najrôznejších miestach.

Oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky na vode

Domček vytvorený z ocele a množstva skla môže slúžiť na rôzne účely. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Skvele funguje ako víkendové bývanie alebo pracovný priestor s úžasným výhľadom na široké okolie, vrátane oblohy. Keď si objednáte túto pôsobivú obytnú jednotku, dodajú vám ju na pozemok, kde má stáť už v pripravenej podobe. Továrensky vyrobené dielce stačí nainštalovať na základy postavené podľa pokynov výrobcu a domček napojiť na infraštruktúru.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

Zrkadlenie prírody narúšajú len čierne švy

Veľké sklené plochy zvonka prerušujú iba čierne švy skleneného systému a čierny oceľový pás základne chatky. Veľké množstvo skleneného povrchu s efektom zrkadlenia odráža okolitú prírodu a obytný domček ešte intenzívnejšie spája s okolím.

Oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky na vode

Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Najdôležitejší prvok interiéru? Obloha a okolitá krajina

Hoci to znie protichodne, najdôležitejším prvkom v interiéri je okolitá krajina a obloha – presklená je totiž aj strecha. „Trojuholníkový tvar oceľových konštrukcií sme orientovali podľa optimálneho uhla pohľadu vo vnútri jednotky. Tak, aby bol umožnený maximálny výhľad do exteriéru s minimálnymi prekážkami.

Výhľad z postele zo sklenej chatky na vode

Priamo z postele je úžasný výhľad na okolitú prírodu a oblohu. Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Jednotné použitie povrchovej farby a materiálu na vnútorných povrchoch pozdvihuje okolitú krajinu ako protipól. Osvetlenie je priamo integrované do trojuholníkovej oceľovej konštrukcie. Využíva sklenené plochy ako reflexné plochy a dodáva priestoru veľmi zaujímavú mnohorozmernosť,“ opisujú ďalšie zaujímavosti o projekte jeho autori.

Oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky na vode

Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Je tu všetko potrebné: Kúpeľňa, kuchyňa, gauč, posteľ i šatník

Ako je riešená dispozícia tohto neveľkého obytného priestoru? Hneď pri vstupe do objektu sa naľavo nachádza kúpeľňa a napravo šatník. Chodbičkou prejdete do hlavného priestoru, kde je vstavaná kuchynská linka a otvorený priestor. Čo najbližšie k vonkajším fasádam je umiestnená posteľ, takže keď si na ňu ľahnete alebo sadnete, máte ten najúžasnejší výhľad.

Prečítajte si tiež
Sebestačný rekreačný dom s vodou z prameňa: Verili by ste, že to bola stajňa?

Medzi kuchynskou časťou a posteľou je umiestnený pohodlný gauč. Časti zasklenia sa dajú zastrieť praktickými závesmi. Rôzne funkcie v jednej miestnosti sú oddelené aj farebne. Kuchyňa je vo sviežej oranžovej farbe, rovnako aj sklená konštrukcia zvnútra. Oddychová časť necháva vyznieť krásu prírody.

Oceľovo-sklená konštrukcia mini-chatky na vode

Zdroj: Marc Goodwin / Archmospheres

Lucia Smart

architektonický ateliér: Pirinen & Salo

autori: Teemu Pirinen, Lauri Salo

lokalita: Inari, Fínsko

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Marc Goodwin / Archmospheres

Kategória: Stavba
Tagy: chatka ekologické domy minidom minimalizmus modulárny dom prefabrikáty presklené plochy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia