Zdroj: Jan Faukner

Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

04. 12. 2020
Zdieľať

K celosvetovému trendu malých víkendových domčekov v prírode prispelo aj české architektonické štúdio DDAANN. Pod taktovkou architekta Daniela Rohana, Daniela Baudisa a v spolupráci s Lukášom Otevřelom vznikol projekt Done, s ktorým – ako vravia jeho tvorcovia – si splníte hneď dva životné ciele.

Po prvé: postavíte si dom, síce trošku rozmerovo menší a po druhé: zároveň spolu s ním zasadíte strom, ktorý bude žiť a rásť s vami.

malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Faukner

Kuchyňa, kúpeľňa, dokonca aj kachle

Predstava úniku z rušného veľkomesta do oázy pokoja v lone prírode nepotrebuje žiadne veľkolepé vily či dovolenkové haciendy. Omnoho intenzívnejší pôžitok z kontaktu s prírodou dosiahneme bývaním v čoraz obľúbenejších malých domčekoch.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“
malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Faukner

„Na začiatku bolo úsilie umiestniť to najnutnejšie, čo človek či dvaja ľudia potrebujú ku komfortnému nocľahu v prírode, na čo najmenšiu plochu. Chceli sme poskytnúť nielen strechu nad hlavou, ale aj kachle, kuchyňu, sprchu a WC. A to všetko tak, aby chatka obstála rovnako dobre v obytnej zástavbe, ako aj v pustej krajine,“ vysvetľuje zámer projektu Done Daniel Rohan.

malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Faukner

Skladačka zo smrekového dreva

Autori projektu pri návrhu kládli dôraz aj na samotné prepojenie vnútorného priestoru s vonkajším, ktoré vlastne nadväzuje na neveľký obytný priestor. Chatka je vytvorená z dosiek preglejkového smrekového dreva. Prefabrikované panely sú po opracovaní pripravené na montáž. Váha jedného dielca „skladačky“ je okolo 80 kg. Chatku dokáže za pomoci bežných nástrojov zhotoviť aj zručnejší laik. Na stavbu postačia dvaja-traja ľudia.

malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Faukner

Hliníková strecha, drevo ošetrené lazúrou

Vo vnútri nájdete dve časti rozdelené veľkým fixným zasklením. V transparentnej časti sa nachádza obytná zóna s pecou, ​​posteľou a kuchyňou. V druhej časti je technická miestnosť a hygienické zázemie chatky. Na obytnú časť nadväzuje terasa, ktorá je rovnako ako fasáda zo smrekovcového dreva ošetrená olejovou lazúrou.

malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Kuděj

Plochá strecha s minimálnym spádom je krytá hliníkovým vlnitým plechom. Presah strechy nad terasou chráni pred nepriazňou počasia. Okrem hlavného vchodu má chatka samostatný vchod do technickej miestnosti. Vetranie zabezpečuje kruhový vetrací prestup na severnej stene. Vonkajšie  aj vnútorné povrchy sú ošetrené olejovou lazúrou.

Prečítajte si tiež
Úsporné a ekonomické bývanie pre dvoch? Variabilný modulový dom na kľúč
malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Kuděj

Skladací nábytok = flexibilný interiér

Architektonický ateliér DDAANN vytvoril tento projekt ako víkendové riešenie do prírody (prípadne aj mini-bývanie do zastavaných častí). Je na zákazníkovi, aké riešenie a vybavenie si v konečnom dôsledku vyberie. Do interiéru navrhli dizajnéri Herrman & Coufal skladacie stoličky a stôl, vďaka ktorým sa aj plocha 12 metrov štvorcových dokáže premeniť na tanečný parket pre dvoch. Jednoducho – luxusný zážitok v prírode s dokonalým výhľadom, prispôsobivým interiérom a nečakaným pohodlím.

malý víkendový domček z dreva

Zdroj: Jan Kuděj

Tiny House DONE

Architektonický ateliér: DDAANN

Architekti: Daniel Baudis, Daniel Rohan

Lokalita: podľa vášho výberu

Zastavaná plocha: 17 m2

Úžitková plocha: 12 m2

Sabína Zavarská

Foto: Jan Faukner, Jan Kuděj

Kategória: Stavba
Tagy: chata malý dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia