Rok od dokončenia Krtkodomu v Rohožníku. Aké výhody obyvateľom prináša?
Spolu s prvou výstavbou prišli otázky, čo je to za alternatívne bývanie, či dokonca kaplnka? Koľko ľudí si asi taký Krtkodom kúpi? Spolu s množstvom otázok o vlastnostiach domu sa vynorila otázka, akú má dom budúcnosť.
Až po dokončení je vidieť a cítiť, koľko výhod Krtkodom má. Medzi najdôležitejšie patrí stabilná teplota v lete aj v zime. Krtkodom dosahuje výborné teploty bez kúrenia a chladenia v rozmedzí od 16°C do 26°C. Mimo kosenia trávy a maľovania interiéru sa nie je o čo v dome starať.
V dome vládne vždy neuveriteľné ticho, aj počas nepriaznivého počasia. Južná orientácia je volená cielene. Do Krtkodomu to prináša veľa tepla a svetla. Pre tieto a mnohé ďalšie charakteristiky si Krtkodom získava stále viac priaznivcov. Je to životný štýl s množstvom voľného času a minimom starostlivosti.{R1}
Konečný výsledok je nenápadný dom, ktorý kopíruje tvar pôvodného kopca. Mal zapadnúť do svojho prostredia. Dom je „zasekaný“ do svahu. Tu platí, že aj pri dvojpodlažnom dome môžete mať nenápadný dom. Krtkodom je vo výsledku aj so zeminou na streche nižší ako okolité domy. Investor si doprial menej tradičný oblúk. (Oblúk na streche bol inšpiráciou pre názov Krtkodom).
Piecku spolu so schodmi nie je potrebné osvetliť priamym slnkom. Putovali teda ku zadnej stene. Výsledok? Svetla je pri nich viac ako dosť. Vzdušné schody a piecka priamo pod nimi nie je náhoda. Takto sa lepšie roznesie teplo po celom dome a teplo z piecky je „upratané“ ďalej od sedačky v obývačke.
V dome je také ticho, že polovica hostí sa zľakne, keď sa zapne umývačka riadu. Drevené trámy na strope si všimne každý návštevník, hlinené omietky na pohľad nespozná skoro nikto. Zdravší, príjemnejší vzduch a pokoj v dome vďaka hlineným omietkam a zemine okolo celého domu sa prehliadnuť nedá.
Počas slnečných dní Krtkodom vyhreje slnko. Záleží len na investorovi, ako veľké okná si nechá inštalovať, resp. od veľkosti tienenia strechou.
Kúpeľňa je ladená do zemitých farieb. Podčiarkuje tak štýl domu v interiéri. Hlinená omietka je v kúpeľni ponechaná zámerne, začína hneď vedľa obkladov sprchového kúta. Hlina pôsobí ako regulátor vlhkosti. Prvé testy ukazujú, že hlina pracuje v náš prospech, aj keď je naproti sprche.
Kým do prízemia je človek vtiahnutý cez zelenú terasu prepojenú s interiérom, poschodie je chránené pred zrakmi zvedavcov. Mať svahovitý pozemok je šťastie. Vďaka stavbe v kopci môžete mať izby „neviditeľné“, keďže môžete ovplyvniť, ako vysoko budete stavať.
Osadením okien vyššie, či zväčšením plochy okien si určujete, koľko svetla budete v izbe mať. Preto väčšina Krtkodomov má okná a fasádnu stenu vyššie. Spolu s vhodnou orientáciou na južné svetové strany je dom preslnený. Pokiaľ by sme mali okná na sever (ako je ešte aj dnes bežné pri novostavbách), svetlo do severných izieb nedostaneme, svetlo neohneme. Okná na sever sú len chladiace prvky s výhľadom, preto Krtkodom orientujeme na juh, keď sa dá.
Vstavaný šatník v spálni poteší nejednu ženu. Zadná časť izieb priam láka k vytvoreniu kúpeľne či šatníka. Hojne to využívajú aj ďalší majitelia Krtkodomov.
Krtkodom – alternatíva či nevyhnutnosť? Prečo nevyhnutnosť? Možno je načase začať stavať vo svahoch a pestovať na rovinách. Možno si raz uvedomíme, že obklopiť sa prírodou je to najlepšie, čo môžeme spraviť.
Text a foto: Martin Pribila