Svojpomocná stavba obnoviteľného domu – diel 7.
„Jedna nemenovaná firma má úžasný slogan na okná,“ začína v smiechu príbeh okennej recyklácie architekt Tesák, „vraj: Ponúkame vám okná do duše“. Architekt si však zvolil trochu inú cestu. Bazárovú. Rozhodol sa recyklovať to, čo sa možno zdá na prvý pohľad nerecyklovateľné. Okná.
Pre okná sa išlo až do Žiliny. To najväčšie, z ktorého vyrobil dvere na terasu, stálo 50 €, pričom cena približne rovnakého nového je 900 €. „Okná sme nakupovali cez bazár,“ spomína si architekt. Kúpené si ich však prispôsoboval podľa potreby. „Niektoré okná boli príliš vysoké, a tak som ich jednoducho rozpílil a vznikli mi dve. Takto som získal okná do kúpeľne, pracovne aj kuchyne,“ začína rozprávanie o hlavných výhodách drevených okien Juraj Tesák.{R1}
Recyklátor
Nielenže boli pravdepodobne najlacnejšie, ale našiel také, ktoré sa mu hodili do plánov. „Drevené okná sú úžasné v tom, že si ich môžete prispôsobiť, ba čo viac, keď ich budete chcieť vymeniť, môžete drevené rámy použiť na mnoho iných vecí,“ hovorí architekt. Ide o obnoviteľný materiál, čo sa o plastoch povedať nedá. Nové drevené okná na toaletu museli predsa len dokúpiť v klasickom obchode, aj tie však vyberali podľa zliav. Architekt Tesák neznevažuje prácu stolárov či výrobcov okien. Práve naopak. Váži si už vytvorenú hodnotu: „Aj napriek tomu, že sú používané, nič im nie je, len sú staré, a to nie je pre mňa dôvod ich opätovne nevyužiť. Niektoré zasklenia sme vytvorili tak, že sme do z dreva vytvoreného jednoduchého rámu osadili sklo. Tým sme dosiahli veľké zasklenie za menej peňazí, čo znamená, že sa nemusíme obmedzovať vo výhľade. Je na nezaplatenie, keď krajina vstúpi cez okno do priestoru.“
S plastom je to horšie
Plastové okná, podľa architekta, zamedzujú dýchaniu a už vonkoncom nejde o znovuobnoviteľný materiál. Ak by sa rozhodol, že chce okná vymeniť, z plastových by vedel použiť len sklá. Zvyšok materiálu – plast by jednoducho nezrecykloval. „Plast je nepoužiteľný, neviem ho spáliť, neviem z neho niečo iné postaviť, neviem do neho jednoducho navŕtať ani novú skrutku, nedá sa doplniť, nedá sa vymeniť len jedna jeho časť. Pre mňa je to materiál, ktorý mi nič nehovorí, aj preto som volil drevené okná s dvojitým sklom. Plast je neobnoviteľný materiál, čo je z ekologického hľadiska problematické, aj keď v poslednom období sa niektoré firmy začínajú zameriavať aj na recykláciu plastov a opätovne z nich vyrábajú iné plastové výrobky. V konečnom dôsledku, vždy budeme potrebovať na spracovanie plastu istú technológiu.“
Prirodzené tienenie
Na otázku, či budú mať žalúzie, prípadne inú tieniacu techniku, len odpovedá: „Nebudeme. Premýšľal som však nad okenicami. Nie však z dôvodu tienenia, ale skôr ochrany. Keď nebudeme dlhšie doma, jednoducho zatvoríme okenice a nikto nám neuvidí dnu. Je to taký ochranný prostriedok pred zlodejmi. Skryjeme si celý dom.“ Na tienenie majú dosah aj presahy strechy a v okolí domu-bungalovu by chceli zasadiť zopár stromov, ktoré by zabezpečili prirodzené tienenie domu. Stromy majú jednu skvelú vlastnosť. V lete majú koruny stromov listy a vytvárajú tak prirodzené tienenie, na jeseň listy opadnú a dovolia slnečným lúčom preniknúť nielen na zem, ale aj do príbytkov. Zimné slnko v spojení so stromami má ešte jednu pridanú hodnotu. Tieňohra konárov vytvára na okolitých plochách obrazce, ktorým nemôže konkurovať žiadna dekorácia ani maľba.
Presah strechy architektovho domu je z priesvitného materiálu a má 40 % priepustnosť svetla, čo by malo teplo dopadajúce na dom v letných dňoch stlmiť. Táto strecha má podľa slov architekta Tesáka perleťový nádych a bola kúpou, ktorá mu na chvíľu poriadne zamotala hlavu. „Materiál na ňu som kúpil spoločne s našou vlnitou betónovou strechou a chvíľu som preto nemohol dobre spávať. Premýšľal som nad tým, či som spravil dobre, keď som zvolil priesvitný materiál. Teraz ale neľutujem. Vďaka nemu máme úžasný polotieň so žltým nádychom.“ Vďaka tomu, že je strecha presvetlená, nevytvára úplný tieň. V čase, keď slnko svietilo najintenzívnejšie, skúšal architekt jeho prienik a zisťoval rozdiel medzi zatienenou časťou a nezatienenou. Rozdiel bolo poznať už pri tomto laickom skúšaní. To hlavné testovanie takéhoto originálneho tienenia sa však ešte len chystajú realizovať po tom, čo sa do domu nasťahujú.
Nasledujúci diel si budete môcť na stránkach môjdom.sk prečítať už o týždeň.