Zdroj: iStock

Nechcete mať doma nepraktické vrecia plné zálohovaných fliaš a plechoviek? Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako ich doma skladovať

15. 07. 2022
Zdieľať

Od januára je v platnosti zálohovanie plastových fliaš a plechoviek od nápojov. Všetko, čo má symbol “Z” ,môžete odovzdať do automatov a výkupu v obchodoch. Fľaše ani plechovky však nemôžu byť porušené alebo dokonca stlačené, ako sme boli doteraz zvyknutí. Ako ich skladovať v bytoch a v malých priestoroch?

Kartónová krabica

Veľmi jednoduchým a praktickým spôsobom ako udržať fľaše a plechovky čisté, je vkladať ich do veľkej krabice. Pozor však na zvyšky piva alebo limonády. Plechovky pred uložením poriadne vyprázdnite, inak budete mať v komore poriadny zápach a zašpinia sa aj ostatné fľaše. 

Prečítajte si tiež
Máte mravce v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinne, lacno a bez chémie

Tašky a vrecia na triedený odpad

Majú perfektnú veľkosť, zvnútra sú pogumované a vyzerajú určite úhľadnejšie ako plastové vrece. Kúpite ich za veľmi dobrú cenu, dajú sa prať a keď budete potrebovať, môžete ich využiť aj na iné účely. 

Nádoby na recykláciu

Dnes už kúpite rôzne druhy i veľkosti a nemusia byť využité iba na klasický recyklovateľný odpad, ale aj na zálohované fľaše. Čo je úplne najlepšie, dajú sa naskladať na seba do výšky, a tak ich môžete umiestniť do rohu vašej pivnice, špajzy alebo do skrine v chodbe.

Ikea boxy plne plastových fliaš

Zdroj: iStock

Skrinka na topánky

Určite ste ju už videli. Extrémne tenká a skladná skrinka na topánky, ktorú môžete pripevniť o stenu, nemusí slúžiť iba na tento účel. Viete do nej naskladať aj fľaše a zmestí sa ich tam pomerne dosť.

Skrinka na topánky Ställ

Zdroj: IKEA

Rybárska sieť

Ďalšou vychytávkou je zdanlivo nepoužiteľná rybárska sieť. Stačí, ak ju zavesíte a úložný priestor pre vaše fľaše a plechovky je na svete.

Rybárska sieť

Zdroj: iStock

Kôš na prádlo

Plastové koše na prádlo nemusia byť využité iba týmto spôsobom. Majú veľký objem, viete si vybrať z vysokých alebo naopak širokých, podľa toho, čo vám v domácnosti vyhovuje.

Prečítajte si tiež
5 nezdravých návykov pri upratovaní domácnosti. Robíte ich aj vy?

V ponuke sú aj hrubšie vrecia alebo koše z rôznych materiálov, takže aj táto možnosť môže byť pekným a užitočným doplnkom do domácnosti.

Plastové fľaše v koši na prádlo

Zdroj: iStock

Na poličke, v linke alebo v špajzi

Jedna z možností, ak nenakupujete veľa nápojov, je mať umiestnené fľaše a plechovky na jednom mieste v poličke. Keď nápoj vypijete, jednoducho prázdnu fľašu vymeníte za plnú. Keď sa všetky minú, zanesiete ich do obchodu. 

Do kufra auta

Poslednou možnosťou je taška v kufri auta, ktorú postupne napĺňate, a potom ju jednoduch zanesiete do automatu. Táto možnosť sa môže zdať ako nepraktická, ale pri menších množstvách a aute zaparkovanom blízko pri dome, je ideálna.

Papierové tašky v kufri auta

Zdroj: iStock

Na záver treba dodať, že najideálnejšie riešenie je kupovať čo najmenej balených nápojov. Ak už ich ale doma máte, snažte sa odpad obmedzovať a vynášať ho častejšie. Skladovanie prázdnych obalov, zbytočne zahlcuje váš priestor a v neposlednom rade vám v ňom stojí pár centov. 

Text: Silvia Kadášová

Foto: iStock

Kategória: Ekolife
Tagy: flase plast recyklácia triedenie odpadu
Zdieľať článok

Diskusia