rodinka pri stole
Zdroj: Zehnder

Ako zaistiť doma čerstvý vzduch aj optimálnu vlhkosť po celý rok?

31. 07. 2020 Zdieľať

Väčšinu svojho života trávime v interiéri. Naše domy a byty sme izolovali, vetráme nepravidelne a často nám chýba kvalitný vzduch. Ako zaistiť doma stále čerstvý a čistý vzduch po celý rok a takisto potrebnú optimálnu vlhkosť?

Riešenie ponúka systém riadeného vetrania s entalpickým výmenníkom.

Pocit komfortu a zdravý domov

Ak vám záleží na zdravej klíme v domácnosti, určite ste už počuli o riadenom vetraní. Systémy komfortného riadeného vetrania zaručia dostatočný prísun čerstvého vzduchu do interiéru bez prievanu a vďaka novej generácii entalpických výmenníkov dokážu optimalizovať aj vlhkosť v interiéri. Konštantne vysoká kvalita vzduchu v miestnosti a relatívna vlhkosť vzduchu pôsobí blahodarne na zdravie. Relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri nižšia ako 30 % môže viesť k vysušovaniu dýchacieho ústrojenstva a negatívne ovplyvňuje zdravie, spánok a sústredenie. Nepriaznivo ovplyvňuje aj drevené stavebné konštrukcie, vedie k presychaniu drevených podláh, nábytku a kobercov. Systém riadeného vetrania je teda zdravou a energeticky úspornou alternatívou k otváraniu okien, ktorá ušetrí náklady na vykurovanie.

Unikátny entalpický výmenník Zehnder

Unikátny entalpický výmenník Zehnder Zdroj: Zehnder

Ako zaistiť dostatočné vetranie

Pravidelné a dostatočné vetranie je jednou zo základných podmienok zdravého prostredia. Ako správne a dostatočne vetrať? Systémy riadeného vetrania sa o pravidelnú výmenu vzduchu postarajú samy – automatika monitoruje kvalitu vzduchu v miestnosti a reaguje na aktuálny stav. V závislosti od rozdielu vnútornej a vonkajšej teploty a množstva ľudí v interiéri v danom čase (koncentrácia CO2) reguluje výmenu vzduchu. Rekuperácia, teda spätné získavanie tepla, následne zabezpečuje predohrev (v zime) či naopak predchladenie (v lete) privádzaného vzduchu, čím pomáha šetriť peniazmi na vykurovanie či klimatizáciu. O „management vlhkosti“ sa však väčšina bežne dodávaných systémov nestará. Zehnder áno.

Entalpický výmenník vo vetracej jednotke Zehnder ComfoAir Q

Entalpický výmenník vo vetracej jednotke Zehnder ComfoAir Q Zdroj: Zehnder

Optimálna vlhkosť vďaka entalpickému výmenníku

Komfortné vetracie jednotky Zehnder sa dodávajú s jedinečným entalpickým výmenníkom, ktorý dokáže optimalizovať relatívnu vlhkosť vzduchu. Vďaka špeciálnej polymérovej membráne sa z odvádzaného vzduchu predáva do privádzaného vzduchu nielen teplo, ale až 73 % vlhkosti. Teplý a zvlhčený odvádzaný vzduch je pri rekuperácii vo výmeníku ochlazovaný a zráža sa vlhkosť, ktorá sa pridáva do privádzaného vzduchu. Vlhkosť tak zostáva v interiéri a vytvára ideálnu vnútornú klímu bez ohľadu na ročné obdobie.

Jednoduchá údržba entalpického výmenníka

Jednoduchá údržba entalpického výmenníka Zdroj: Zehnder

Ochrana zdravia, spoľahlivý chod a jednoduchá údržba

Patentovaná vrstva Microban® neprepúšťa pachy, nečistoty, mikróby a plesňové spóry. Priepustnou membránou je umožnený prenos len vodnej pary medzi odvádzaným a privádzaným vzduchom. Mikroorganizmy membránou neprejdú, keďže sú väčšie ako molekuly vodnej pary. Údržba entalpického výmenníka je veľmi jednoduchá. Entalpický výmenník možno z vetracej jednotky ľahko vytiahnuť a v prípade potreby po niekoľkých rokoch prevádzky prepláchnuť vodou. Tým zabezpečíme dlhodobo vysokú účinnosť rekuperácie.

Princíp fungovania entalpického výmenníka – rekuperácia vlhkosti

Princíp fungovania entalpického výmenníka – rekuperácia vlhkosti Zdroj: Zehnder

Ak by ste chceli svoj systém komfortného riadeného vetrania Zehnder rozšíriť o entalpický výmenník, od 1. 7. do 31. 10. 2020 môžete využiť špeciálnu predajnú akciu a zakúpiť si entalpický výmenník za cenu zníženú o 33 %.

Bezplatný odborný návrh

Ak zvažujete alebo riešite systém riadeného vetrania, spoločnosť Zehnder ponúka profesionálnu podporu, odborné poradenstvo a vypracovanie bezplatného odborného návrhu systému vetrania. Nie je nič jednoduchšie, ako vyplniť krátky formulár.

www.zehnder.sk

Kategória: Technológie
Tagy: vetranie
Zdieľať článok