Zdroj: Climax.cz

Ako ušetriť v domácnosti? Ekologické bývanie ušetrí vám aj prírode

07. 06. 2022 Zdieľať

Ekologické bývanie nie je len hitom nedávnych čias. V zahraničí, predovšetkým v Škandinávii a severnej Amerike, je úsporné bývanie už dlhšie štandardom. Aj u nás ľudia začínajú viac premýšľať nad tým, ako šetriť nielen svoje financie, ale aj okolitú prírodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Ako teda začať žiť v súlade s ekológiou?

Prečo je úsporné bývanie výhra pre vás aj prírodu?

Dnes už snáď každý premýšľa nad tým, ako znížiť bežné náklady v domácnosti a obohatiť tak rodinný rozpočet. Cieľom ekologického bývania však nie je iba úspora financií, ale aj šetrný prístup k prírode a okoliu, v ktorom žijeme. 

Úsporné bývanie v podobe pasívnych domov, fotovoltiky, LED žiaroviek alebo vonkajšieho tienenia je veľkým krokom k udržateľnosti.

Základné pozitíva udržateľného prístupu k životu aj bývaniu: 

 • zníženie nákladov na vykurovanie,
 • zníženie nákladov za klimatizáciu,
 • úspora vody a energií,
 • čerstvý vzduch v dome, 
 • príjemná teplota v interiéri aj v lete,
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

Základom pre moderné bývanie je inteligentné vykurovanie

Premýšľajte nad vykurovaním svojho domu už v samotnom počiatku projektovania stavby alebo rekonštrukcie. Úsporu môžete získať napríklad v podobe fotovoltiky. Fotovoltické elektrárne skladajúca sa zo solárnych panelov a batérií dokážu perfektne využívať slnečné žiarenie, uchovávať získanú energiu zo slnka aj na neskoršie využitie a šetrí tak prírodu aj váš rodinný rozpočet.

Pasívny dom

Základnými prvkami domov v pasívnom štandarde sú kvalitná obálka domu a vonkajšie tienenie, ktoré zamedzujú únikom tepla a šetria náklady na vykurovanie. Zdroj: Climax.cz

Najväčšie výhody fotovoltiky sú:

 • nízke prevádzkové náklady – slnko je zdarma,
 • energiu získavate ekologickým spôsobom,
 • solárne panely nepotrebujú náročnú obsluhu a údržbu,
 • vysoká udržateľnosť.

Myslite aj na budúcnosť. Solárne panely dokážu nielen ohrievať vodu, ale energiou z fotovoltiky nabijete aj elektromobil, elektrokolobežku alebo akékoľvek iné zariadenie. Budete tak viac sebestační a ušetríte značné množstvo peňazí aj času. V kombinácii s elektrickým vykurovacím systémom potom môžete dosiahnuť aj nemalé úspory za vykurovanie domu. 

Jedinou nevýhodou je snáď len vysoká obstarávacia cena, ktorá sa podľa veľkosti domu môže pohybovať až do výšky 8-tisíc eur. Nezabúdajte však na to, že za pár rokov sa vám investícia vráti.

Vonkajšie tienenie okien

Myslite na budúcnosť a investujte do bývania. Fotovoltika a vonkajšie tienenie majú vysoký podiel na úsporách za energie. Zdroj: Climax.cz

Tienenie okien urobí s vaším rozpočtom zázraky

Avšak aj kvalitné vonkajšie tienenie dokáže znížiť vaše výdavky za vykurovanie alebo, naopak, za klimatizáciu. Vedeli ste, že až 40 % tepla uniká dvermi a oknami? Pred takým únikom tepla sú efektívnou zábranou vonkajšie rolety či predokenné žalúzie

Prečo sa zamerať na kvalitné tienenie okien?

 • Ušetríte významne za vykurovanie aj za klimatizáciu.
 • Predokenné rolety zabránia únikom tepla z domu a izolujú od okolitého hluku.
 • Vonkajšie žalúzie a rolety sú vyrobené z odolného hliníka.
 • K dispozícii máte široký výber typov lamiel aj farieb.
 • Vonkajšie tienenie podčiarkne moderný vzhľad exteriéru. 
 • Predokenné žalúzie a rolety môžete šikovne ovládať odkiaľkoľvek, aj keď nie ste doma. 
Vonkajšie žalúzie alebo rolety môžete ovládať aj na diaľku

Vonkajšie žalúzie alebo rolety môžete ovládať aj na diaľku, a to aj keď ste na dovolenke. Zdroj: Climax.cz

Vonkajšie tienenie okien šetrí predovšetkým v lete náklady na klimatizáciu, ktorá môže byť zdraviu škodlivá, ale v prvom rade je veľmi neekologická. Suchý vzduch z klimatizácie spôsobuje často prekrvenie, opuchy, vysychanie slizníc a môže dochádzať k častejším ochoreniam dýchacích ciest. Preto voľte radšej vonkajšie tienenie, ktoré zabraňuje prehrievaniu interiéru a dokáže v lete ľahko znížiť teplotu v dome až o 10 °C.

Vo veľkej obľube sú aj zvislé fasádne clony alebo screenové rolety. Využívajú sa často ako bočné zatienenie pergoly. Plnia však rovnakú funkciu ako hliníkové vonkajšie tienenie – zaistia súkromie a slúžia dokonale ako ochrana pred ostrým slnečným svitom alebo silným vetrom. Zabraňujú tak v lete prenikaniu tepla do domu a v zime obmedzujú úniky tepla cez okná. 

Vonkajšie screenové rolety

Vonkajšie screenové rolety efektívne zabraňujú prehrievaniu interiéru. Zdroj: Climax.cz

Ako podporí recyklácia vody udržateľnosť?

Ekologický prístup k bývaniu znamená hlavne rešpektovať prírodu a jej zdroje. Ako môžete práve vy malými krôčikmi podporiť udržateľnosť v bežnej domácnosti? Napríklad pomocou recyklácie vody – vďaka tej obmedzíte celkovú spotrebu pitnej vody

Čo si pod recykláciou vody predstaviť? Z práčky, umývadiel aj sprchy odtečie mesačne veľké množstvo vody, ktorú nijako ďalej nevyužijeme. Hovoríme o tzv. sivej vode. Pri recyklácii sivej vody využívame túto vodu znovu a na iný účel, napríklad na zalievanie záhradky alebo na splachovanie toalety.

Ekologické bývanie pre každého: prať je možné šetrne aj lacno

Hovorí vám niečo ekologické pranie? Čo si pod tým predstaviť? Bežné pracie prostriedky zaťažujú prírodu, keďže ide o chemikálie, ktoré sa potom dostávajú do vody a prírody.  Ekologickým praním tak obmedzíte chemikálie nielen vo svojom živote.

Začnite využívať ekologické pracie prášky, ktoré nedráždia pokožku a nevyvolávajú alergie. Prášok na pranie si môžete sami vyrobiť. Stačí zmiešať 1 kg pracej sódy so 100 g nastrúhaného prírodného mydla a je to hotové. Takto zhotovený prací prášok je nielen lacný v porovnaní s bežne predávanými prostriedkami, ale predovšetkým je šetrný k vám aj prírode. 

Zdroj: PR článok spoločnosti Climax

Kategória: Technológie
Tagy: fotovoltika pasívne domy rolety tienenie okien
Zdieľať článok