Zdroj: Sinenkiy/iStock

Mali ste vy či vaše dieťa na matraci nehodu? Takto ho vyčistíte od škvŕn z moču či vína a zbavíte i zápachu

30. 06. 2024
Zdieľať

Kvalitný matrac je z dlhodobého hľadiska tou najlepšou investíciou do vášho zdravia. Jeho prínos sa totiž odrazí na kvalite spánku, ktorá do veľkej miery ovplyvňuje váš každodenný život. A práve v tom sa ukazuje pravdivosť starého známeho príslovia – ako si ustelieš, tak budeš aj spať.

Na matraci strávime denne v ideálnom prípade asi osem hodín. Postupne sa však na ňom zhromažďuje špina, pot, odumretá koža, prach či roztoče, ktoré môžu byť spúšťačmi alergických reakcií. Jeho hĺbkovým čistením dokážete podstatne znížiť alergény vo vašej posteli a dôkladná starostlivosť vie matracu navyše predĺžiť životnosť. Ukážeme vám, ako na to.

Ako často treba matrac čistiť?

V ideálnom prípade by mal matrac prejsť hĺbkovým čistením približne raz za šesť mesiacov. Medzitým je, samozrejme, možné čistiť ho priebežne podľa potreby a v prípade škvŕn aj hneď, ako sa nejaká objaví. Vo všeobecnosti platí, že čerstvá škvrna sa dá lepšie odstrániť, ako staršia, ktorá stihla preniknúť hlbšie do materiálu.

Prečítajte si tiež
Aký typ matraca je pre vás vhodný? Toto by ste mali vedieť pred jeho kúpou

Naša rada

Ak je to možné, zaobstarajte si chránič na matrac. Nielen že pôsobí ako bariéra pred prípadným znečistením matraca, ale tiež sa s ním ľahšie manipuluje a dá sa prať samostatne v práčke.

Žena naťahuje chránič na matrac.

Chránič na matrac predĺži jeho životnosť a ochráni ho aj pred vznikom škvŕn Zdroj: iStock

Ako vyčistiť a dezinfikovať matrac?

V nasledujúcich riadkoch uvádzame všeobecný postup čistenia aplikovateľný na všetky druhy matracov.

Prečítajte si tiež
Spíte na chrbte, na boku či na bruchu? Pri výbere matraca musíte zvážiť aj tento faktor, radí odborník

Budete potrebovať

  • vysávač s nadstavcom
  • čistič (najlepšie enzymatický)
  • saponát
  • sódu bikarbónu
  • handričky z mikrovlákna (neškrabú jemný povrch)
  • vodu (na namočenie handričky)
Vankúše s miskou s jedlou sódou.

K čisteniu matraca si pripravte väčšie množstvo jedlej sódy. Pomôže pri škvrnách i pohlcovaní pachov. Zdroj: iStock

Postup

  1. Najprv zoberte všetku posteľnú bielizeň a vyperte ju v práčke podľa postupu vhodného pre daný materiál. Podľa odporúčaní by ste tak mali urobiť raz týždenne, aby ste minimalizovali prenikanie mikróbov a roztočí z posteľnej bielizne do matraca.
  2. Povrch matraca povysávajte od hrubších nečistôt, omrviniek, vlasov, prachu či inej špiny. Pre lepší výsledok použite nástavec na čalúnené povrchy.
  3. Bežné menšie škvrny vyčistite pomocou čistej vody, prípadne aj s troškou saponátu, a handričky či prípadne jemnej kefky. Pamätajte však na to, že matrac znesie len veľmi málo vlhkosti. Nikdy ho preto nenamáčajte ani naňho nelejte priamo vodu alebo čistiaci prostriedok. Radšej zvoľte tzv. bodové čistenie – namočte handričku do studenej vody a saponátu (prípadne prípravok naneste priam na ňu) a tú potom priložte k škvrne. Vodu či čistiaci prostriedok je možné na postihnuté miesto tiež nastriekať rozprašovačom. Miesto nedrhnite, ale opatrne utierajte od okrajov k stredu škvrny, aby sa ďalej nerozširovala. Po dočistení utrite matrac čistou vlhkou a následne i suchou handričkou a nechajte poriadne vyschnúť.
  4. Ak máte možnosť zadovážiť si parný čistič, prejdite matrac aj ním. Horúca para pomôže zbaviť sa baktérií a roztočov vo vláknach. Najprv začnite jednou stranou, ktorú po dočistení nechajte vyschnúť a na záver povysávajte silným vysávačom s nástavcom na čalúnenia. Postup potom zopakujte na opačnej strane.
  5. S dezinfekciou, bielením i pohltením nežiaducich pachov vám pomôže i sóda bikarbóna. Nasypte ju cez sitko na matrac, pokojne i v hrubšej vrstve, votrite ju jemnou kefou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Ideálne aj celý deň či noc. Na záver matrac dobre povysávajte.
  6. Ak sa do čistenia púšťate počas slnečných dní, otvorte na matrac okno, prípadne ho vyneste von, aby naň mohlo svietiť priame slnko. Nielen že ho rýchlejšie vysuší, ale vďaka UV žiareniu pomôže i s dezinfekciou a bielením.
Čistenie matraca parným čističom.

Parný čistič pomôže zbaviť matrac roztočov i baktérií. Po čistení nechajte materiál dobre preschnúť a povysávajte ho. Zdroj: iStock

Naša rada

Ak chcete, aby vám matrac krajšie voňal, nastriekajte naňho zmes vody, sódy bikarbóny a éterického oleja (napríklad levanduľový určený na lepší spánok).

Ako si poradiť s odolnými škvrnami?

Počas spánku, leňošenia na posteli či chorôb je matrac vystavený rozličným látkam, ktoré na ňom môžu zanechať odolné škvrny. Často ich spôsobujú telesné tekutiny, ako je pot, krv či moč, ale i prípadne i víno či káva, ktoré si k sebe berieme počas romantických či relaxačných chvíľ. Aj keď bývajú tieto škvrny tvrdohlavé, je možné si s nimi poradiť.

Pot a moč

Organické škvrny od potu a moču, prípadne i tuku, pomôže vyčistiť enzymatický čistič. Poradiť by si mal vedieť aj so zápachom, ľudským i zvieracím.  Ak ním čistíte matrac prvýkrát, vyskúšajte ho najprv na malom málo viditeľnom kúsku, až neskôr pristúpte k čisteniu konkrétneho miesta.

Náš tip

S týmto typom škvŕn by si mal poradiť aj roztok 3% peroxidu vodíka, jedlej sódy a trošky saponátu. Rozprašovačom ho nastriekajte na potrebné miesto, nechajte pôsobiť asi 10 minút a zvyšok povysávajte. Na záver prejdite ešte studenou vodou.

Krv

Zlatým pravidlom je nikdy nečistiť škvrny od krvi teplou vodou. Vždy na ne použite studenú až ľadovú vodu. Najprv škvrnu vyčistite handrou, ako to pôjde, potom navlhnuté miesto posypte kuchynskou soľou alebo potrite pastou z jedlej sódy a vody. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín a povysávajte. Na záver ešte prejdite miesto dezinfekciou.

Prečítajte si tiež
Ako si pomocou vhodného výberu matraca zabezpečiť pohodlný spánok

Víno

Ak ste si chceli urobiť pekný večer a omylom ste v posteli rozliali víno, čo najskôr ho odsajte handrou. Na postihnuté miesto potom nastriekajte (alebo votrite handrou) ocot alebo citrónovú šťavu. Vyčistite špongiou a nechajte vyschnúť.

Čistenie škvrny od vína kefkou a prostriedkom v rozprašovači.

Na škvrny od vína použite ocot alebo citrónovú šťavu. Zdroj: iStock

Ako čistiť konkrétne druhy matracov?

V tomto prípade by ste sa mali riadiť všeobecným postupom, prípadne sa orientovať podľa pokynov výrobcu.

Molitanový – vyperte v rukách s bežným prostriedkom a nechajte voľne vysušiť.

Penový – do rozprašovača nalejte pol šálky bieleho octu a pol šálky vody. Jemne rozprášte na povrch, ktorý nechajte vysušiť. Po aspoň polhodine ho posypte sódou a povysávajte.

Latexový – najprv odstráňte poťah a matrac očistite handričkou, ktorú namočíte do mydlovej vody a trochu ju vyžmýkate. Utrite suchou handrou a nechajte dosušiť na vzduchu.

Pružinový – na čistenie použite sódu, ktorú nasypte na povrch a votrite ju jemnou kefou. Neskôr sódu povysávajte.

Ako správne udržiavať matrac?

  • posteľnú bielizeň pravidelne perte, spolu s matracom aj vetrajte
  • škvrny na matraci odstráňte hneď, ako je to možné
  • nejedzte a nepite v posteli – predídete tým možnému znečisteniu a omrvinkám
  • nepúšťajte do postele domácich miláčikov – zanechávajú nečistoty a srsť
  • ak máte v domácnosti malé deti alebo seniorov, kúpte nepremokavý chránič matraca

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock
Zdroje: scanquilt.sk, westwing.sk, testmagazin.sk

Kategória: Spálňa
Tagy: hygiena matrac posteľná bielizeň roztoče zariaďovanie spálne
Zdieľať článok
Zakročte proti voškám, roztočom, bzdochám a ostatným škodcom bez použitia chémieZáhrada

Zakročte proti voškám, roztočom, bzdochám a ostatným škodcom bez použitia chémie

Rekonštrukcia žilinského Bulváru prinesie kvalitnejší a bezpečnejší priestor pre peších aj cyklistov. Mesto ukázalo jeho novú podobuASB.sk

Rekonštrukcia žilinského Bulváru prinesie kvalitnejší a bezpečnejší priestor pre peších aj cyklistov. Mesto ukázalo jeho novú podobu

Nekupujte drahú impregnáciu obuvi! Takto jednoducho si viete zvýšiť odolnosť topánok voči vodeUrob si sám

Nekupujte drahú impregnáciu obuvi! Takto jednoducho si viete zvýšiť odolnosť topánok voči vode

Archwars: Dizajn na prvom miesteASB.sk

Archwars: Dizajn na prvom mieste

Diskusia