Zdroj: archív Jaga

Ako si pomocou vhodného výberu matraca zabezpečiť pohodlný spánok

03. 09. 2020
Zdieľať

Slávna veta z kultového filmu Krstný otec „Zaľahni na matrace“ nehovorí o žiadnom vylihovaní na matracoch, ale okrem iného vyzýva do boja s čo najväčším odhodlaním. Práve výber postele a jej súčastí je skutočne tvrdým orieškom, s ktorým sa treba doslova popasovať. My vám s tým radi pomôžeme, tak „zaľahnite na matrace“, pretože to budete potrebovať.

Posteľ používame viac než akýkoľvek iný druh nábytku a je to pochopiteľné, pretože asi tretinu svojho života prespíme. Preto jej výber nepodceňujte a venujte mu náležitú pozornosť. Treba sa zamerať na tri veci: rám postele, rošt a matrac. Začnite pekne poporiadku. Máte už predstavu o štýle svojej spálne? Ak áno, to vás odštartuje. Klasická posteľ alebo posteľ s baldachýnom môže byť z dreveného masívu alebo kovu. Veľmi obľúbené sú aj čalúnené postele, ktoré pozostávajú z drevenej konštrukcie očalúnenej príjemnou tkaninou. Často majú čelo, ktoré primárne chráni pred prievanom, no dá sa oň oprieť pri čítaní, pôsobí esteticky a vankúš vďaka nemu nepadá.

Pri výbere postele sa okrem materiálu zamerajte aj na rozmer. Dĺžku vypočítate takto: výška človeka + 25 cm. Optimálna šírka je 90 až 100 cm. V prípade manželskej postele sa odporúča 180 až 200 cm. Netreba zabúdať ani na výšku postele, aby sa z nej dobre vstávalo. Nemala by byť nižšia ako 25 cm, no štandardom je 45 až 50 cm. Starším a menej pohyblivým ľudom sa bude lepšie vstávať z ešte vyššej postele (60 cm). Pri posteliach s baldachýnom zohľadnite aj výšku stropu.

Do rámu potrebujete rošt, ktorý býva zväčša už súčasťou postele, alebo ho kúpite samostatne. Hlavnou funkciou roštu je držať matrac, aby neprepadol na zem a zaistil pohodlie. Pevné rošty sú ideálne pod pružinové matrace, lamelové zas pod penové a latexové. Pri ich výbere vám pomôžu aj skratky v označovaní. Polohovateľné lamelové rošty sa označujú písmenami HN, rošty na úložné priestory zas písmenom P a označenie „mega“ značí, že ide o rošty s vyššou maximálnou záťažou.

Posledným a tým najťažším krokom je výber matraca. Stretnete sa s pružinovými, latexovými a penovými. Pružinové matrace sa skladajú buď z bonellových, taštičkových, alebo LFK pružín, ktoré sú uložené v ochrannej vrstve tvorenej rôznymi materiálmi. Používa sa polyuretánová pena, kokosové vlákno, morská tráva alebo pamäťová pena. Práve ochranná vrstva má vplyv na to, aký bude matrac tvrdý. Navrchu je ochranný poťah. Pružinové matrace sú veľmi pohodlné, ich najväčšou výhodou je dlhá životnosť, pretože možno používať obe strany. Latexové matrace sú vyrobené z prírodného alebo syntetického latexu, ktorý má na povrchu drobné otvory. Tie zabezpečujú jeho elasticitu. Jednou z hlavných predností tohto matraca je, že dokonale kopíruje vaše telo, je veľmi priedušný a výborne odvádza pot. Obľúbené penové matrace tvorí penové jadro zložené z viacerých vrstiev (nazývané aj sendvičové) a textilný poťah. Jadro môže byť z polyuretánovej, studenej alebo pamäťovej peny. Studená pena je vlastne druh polyuretánovej peny, ale je ťažšia a zároveň znesie väčšiu záťaž. Má aj dlhšiu životnosť. Pamäťová pena je zas veľmi kvalitná a pôsobí ako prevencia problémov s krvným obehom a pohybovým aparátom. V penových matracoch môžete často nájsť aj vrstvu z prírodného kokosového vlákna, vďaka ktorej sa matrac lepšie odvetráva. Penové matrace sa dokonale prispôsobia vášmu telu, majú dlhú životnosť a sú maximálne pohodlné. Či už si vyberiete posteľ s pevným roštom a pružinovým matracom, alebo lamelový rošt s penovým matracom, vždy si ich vyskúšajte a dajte na svoj pocit a potreby, pretože to, čo vyhovuje iným, nemusí vám.

postele a matrace

Rám postele HEMNES, lamelový rošt, borovicové drevo, 180 × 200 cm, 329 € Zdroj: Ikea

Tvrdosť je jedným z kľúčových parametrov, ktoré vám pomôžu vybrať si ten správny matrac. Stupnica tvrdosti sa pohybuje na škále od 1 do 5. V zásade platí: mäkký matrac (stupne 1 a 2) je vhodný pre ľudí s nižšou telesnou váhou – najmä ženy a tých, ktorí uprednostňujú spánok na boku. Stredne tvrdé matrace (stupeň 3) sú ideálne pre ťažšie osoby, hlavne mužov, a tiež pre deti, ktorých telo sa stále vyvíja. Je vhodný na rôzne polohy. Tvrdý matrac (stupeň 4) by mali voliť osoby s nadváhou (do 150 kg) alebo dlhodobo chorí, ktorí musia ležať na chrbte. Matrace s tvrdosťou 5 sú pre ľudí so zdravotnými problémami alebo výraznou nadváhou (nad 150 kg).

Proti trampotám života dal Boh človeku tri veci – nádej, spánok a smiech.

Immanuel Kant, nemecký filozof

postele a matrace

Zdroj: Linen house

Viete, aká je životnosť matraca? Tá závisí od viacerých faktorov. Čím kvalitnejší matrac, tým dlhšia životnosť. Rovnako veľkú úlohu zohráva aj vaša váha. Osoby s vyššou telesnou hmotnosťou matrac zaťažujú viac, teda sa aj rýchlejšie opotrebuje. Dajte aj na svoj pocit. Ak sa vám spí nepohodlne a ráno sa budíte, akoby ste práve prišli z frontu, niečo nie je v poriadku. Rovnako bude trpieť aj vaša chrbtica a znakom opotrebovaného matraca môže byť aj príliš dlhé zaspávanie. Z hygienického a fyziologického hľadiska sa odporúča matrac meniť každých 10 rokov.

Ak vám zaspávanie trvá viac ako 15 minút, je najvyšší čas kúpiť si nový matrac.

postele a matrace

Zdroj: Westwingnow

O posteľ sa aj náležite starajte. Proti rôznym nehodám si určite zadovážte chránič matraca, ktorý sa dá ľahko vyprať. Vrchný matrac sa zas hodí, ak potrebujete väčšie pohodlie. Pamätajte však, jeho životnosť je oveľa kratšia ako pri klasickom matraci. Matrace otáčajte cca tri- či štyrikrát do roka. Nielen vrchnú a spodnú časť, ale aj v smere hlava – nohy. Vďaka tomu sa matrac nepreleží podľa vášho tela. Ak máte alergiu na roztoče a prach, matrac pravidelne vysávajte. Na trhu sú špeciálne vysávače vyvinuté práve na tento účel.

postele a matrace

Zdroj: Magic Linen

Pri výbere postele zohľadnite aj jej funkčnosť. Existujú mnohé varianty postelí, ktoré namiesto nožičiek ponúkajú úložný priestor. V ponuke nájdete úložné systémy, napr. zasúvacie boxy, rôzne zásuvky a vyklápacie rošty, či už zboku, alebo zospodu postele. Z hľadiska odvetrávania matraca nie je takýto typ postele optimálny, ak však máte k dispozícii len malý priestor, môžete využiť aj túto možnosť.

postele a matrace

Zdroj: Woodica

Posteľ tvorí dominantu spálne, preto ju umiestňujte ako prvú. Známa interiérová dizajnérka Emily Henderson odporúča, aby ste medzi posteľou a ostatným nábytkom ponechali „komunikačný“ priestor aspoň 90 cm. Tak ju budete môcť obchádzať pohodlne bez toho, aby ste zakopávali o jej rohy. Ak nemáte dostatok miesta, zvážte výber menšieho modelu (napr. 140 × 200 cm alebo 160 × 200 cm) alebo presunutie postele do rohu izby. Posteľ neumiestňujte tesne pod okná ani k dverám. Posteľ s čelom patrí k stene, avšak s odstupom ideálne 5 – 10 cm od nej.

Päť vecí… o ktorých ste možno ani netušili

Prvá

Každú noc ľudské telo vylúči okolo 1/3 l potu a iných sekrétov (čo sa rovná približne jednej plechovke nápoja).

Druhá

Každú noc sa naša pokožka zbaví okolo 1,5 g lupín a odumretých buniek, ktoré zostanú na matraci.

Tretia

Päťročný matrac obsahuje viac ako 200 g organických a anorganických prašných častíc.

Štvrtá

Desaťročný matrac obsahuje okolo 2 miliónov roztočov, a čo je oveľa horšie, aj ich výlučkov a pozostatkov.

Piata

Hmotnosť matraca sa za 10 rokov zdvojnásobí v dôsledku hromadenia prachu, odumretých kožných buniek a roztočov v ňom.

Ktorý matrac je ten pravý

postele a matrace

S kapsľovými pružinami, HYLLESTAD, tvrdý, 90 × 200 cm, 179 €, Zdroj: IKEA

postele a matrace

Taštičkový – pružinový, Exklusiv, stredne tvrdý a tvrdý, 90 × 200 cm, 169 €, moebelix.sk Zdroj: Primatex

postele a matrace

Penový, Air dream 2000, na výber v 3 tvrdostiach, rôzne rozmery, od 841 €, merito.sk Zdroj: Hülsta

postele a matrace

Hydrolatexový, SULTÁN, stredne tvrdý, 80 × 200 cm, 297,70 €, materasso.sk Zdroj: Materasso

postele a matrace

Zo studenej peny, EXCELENT, stredne tvrdý, 90 × 200 cm, 299 €Zdroj: ortopedicke-matrace-sk

matrace

História matraca

V dávnych časoch sa na pohodlie nedbalo. Spočiatku ľudia spávali na zemi, postupne vytvárali provizórne lôžka, ktoré vypĺňali listami alebo senom. Aby sa lístie a seno počas noci nepresúvali, začali ním vypĺňať rôzne kožušiny a po vynájdení tkanín aj tie. Tak vznikli prví predchodcovia dnešných matracov. Slameným matracom sa ľudovo hovorilo „slameňáky“. Zlom nastal až v roku 1900, keď britský rodák James Marshall prišiel na trh s revolučným nápadom, a to plnením matracov konskými vlasmi, čím sa stali dostatočne pružnými a ponúkali zatiaľ nevídaný komfort. Konské vlásie sa používa pri výrobe matracov dodnes a má nenahraditeľné vlastnosti.

Čo sa týka pružinových matracov, prvá zmienka sa objavuje už v 18. storočí. Výrobcovia sa inšpirovali technológiou, ktorá sa používala pri konských kočoch. Strana, na ktorej sa spalo, bola zjemnená bavlnou alebo iným mäkkým materiálom. Matrace síce vŕzgali, ale bol to veľký posun v ich histórii. Ďalšia zmena prišla s objavením polyuretánu v roku 1937, odvtedy sa začal používať aj pri výrobe matracov. Za zmienku stojí aj vývin pamäťovej peny, ktorá je produktom výskumu americkej vesmírnej agentúry NASA. Materiál bol vyvinutý pôvodne na odbremenenie tela kozmonautov a zbavenie sa tlaku pri štarte do vesmíru.

Text: Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Spálňa
Tagy: matrac posteľ
Zdieľať článok

Diskusia