10 najväčších záhradníckych prešľapov
Systém pokus – omyl predstavuje pri zakladaní záhrady to najhoršie možné riešenie. Aby ste mu predišli, pripravili sme pre vás prehľad tých najväčších možných prehreškov.
{R1}
Najkrajšie rastliny nemusia byť najlepšie
Záhradníctva a hobby markety ponúkajú rôzne vizuálne príťažlivé kvitnúce rastliny, neraz aj za atraktívnu akciovú cenu. Ich kúpa však nemusí vždy byť dobrou voľbou. Pri výbere rastlín prihliadajte nielen na ich sympatický vzhľad, ale aj na to, aké podmienky vyžadujú a či im ich viete poskytnúť. Vhodné je myslieť na veľkosť rastliny v dospelosti, ako aj na skutočnosť, či nebude pre niekoho z rodiny nebezpečná (alergikov a deti). Pekná rastlina sa síce nakrátko v záhone zaskvie, no po odkvitnutí môže začať chradnúť a uhynúť. Vždy je preto dobré mať zoznam rastlín, ktoré sa do vašej záhrady hodia (vytvorený odborníkom, prípadne s pomocou odbornej literatúry), a ten nosiť pri sebe.
Exotické rastliny – trend aj riziko
V ostatnom čase náš trh zaplavili vizuálne atraktívne exotické rastliny známe z oblasti Stredomoria. Väčšinou nie sú najlacnejšie a obchodníci lákajú na ich netradičný vzhľad, krásne kvety a zaručenú mrazuvzdornosť. Ak uvažujete o kúpe exotickej rastliny, mali by ste vedieť, že mnohé z nich si vyžadujú špeciálne podmienky a dôkladné zazimovanie, čo však na dobrý stav rastliny nemusí stačiť. Preto je potrebné kúpu exotickej zelene vždy dobre zvážiť. Ideálne sú nižšie položené a chránené lokality – vyššia nadmorská výška je pre ne nevhodná. V ponuke však nájdete aj druhy, ktoré naše podmienky dokážu zvládnuť bez väčších problémov – rôzne mrazuvzdorných kaktusy a niektoré palmy.
Nevhodne vysadené okolie jazierka
Jazierko je atraktívne len vtedy, ak je jeho okolie vhodne vysadené. Často sa totiž k jazierkam umiestňujú rastliny, ktoré tam nemajú čo hľadať. Nevhodné sú suchomilné druhy trvaliek, prípadne letničiek, ako aj rozložitejšie stromy a kry, ktorým opadávajú listy či produkujú peľ, takže by znečisťovali vodu. Môžete k nemu vysadiť široké spektrum vlhkomilných rastlín atraktívnych listami aj kvetmi – funkie, astilby, ľaliovky, kosatce a pálky – a z okrasných tráv ostrice. Dôležitá je aj správna poloha jazierka, ktorému by nemali tieniť väčšie stromy či budovy. Ak naň totiž nesvieti slnko, len ťažko v ňom dopestujete najkrajšie vodné rastliny – lekná.
Zlé usporiadanie záhona
Aj výsadba kvetinových záhonov (či už trvalkových, alebo letničkových) má svoje zásady. Ak sa nedodržiavajú, pôsobí záhon chaoticky. V prvom rade si treba uvedomiť, že vyššie druhy patria vždy do pozadia, ak sa na záhon pozeráme z jednej strany, prípadne do stredu, ak sa na záhon pozeráme zo všetkých strán. Postupne smerom dolu (k pozorovateľovi) sa umiestňujú nižšie druhy. Celkom na kraji môžu rásť plazivejšie alebo nižšie a kompaktnejšie rastliny. Údaj o výške a šírke rastliny v dospelosti býva uvedený na menovke, preto je vhodné pozrieť si ho už pri kúpe. V zásade vysádzame aspoň tri kusy z jedného druhu, vďaka čomu bude trs pôsobiť bohatšie.
Trpaslíci sú lepší ako velikáni
Skôr ako sa rozhodnete, aké dreviny si do záhrady zadovážite, zistite si (na internete, v odbornej literatúre alebo v záhradníctve), do akej výšky a šírky v dospelosti dorastajú. Môže sa totiž stať, že po čase vám prerastú cez hlavu, zrazu pre ne nebudete mať dostatok miesta a nezostane vám nič iné, len ich odstrániť. Lákadlom býva nízka cena – veľakrát sa predávajú v supermarketoch. Ak máte menšiu záhradu, vyberte si z pomerne bohatej a druhovo rozmanitej ponuky miniatúrnych či kompaktnejšie rastúcich drevín. Väčšinou sú pestovateľsky nenáročné, vizuálne príťažlivejšie a dlhoveké a nebudú tieniť ani odčerpávať vodu a živiny okolitým rastlinám.
Kam ruže určite nepatria
Ak sú ruže vhodne umiestnené, krásne kvitnú, sú dlhoveké a netrpia chorobami ani škodcami. Veľakrát sa však tieto nádherné dreviny vysádzajú aj na miesta, kde nebudú mať ideálne podmienky a ich existencia pravdepodobne nebude dlhá. Takými sú napríklad štrkovitá pôda (vhodnejšia je humózna a mierne vlhká priepustná), miesta s nie najlepšími svetelnými pomermi (polotieň alebo tieň), blízkosť mohutnejších drevín, ktoré im odčerpávajú vlahu aj živiny, alebo miesta, kde sa pohybujú psy. Nevhodné sú aj zamokrené pôdy, veterné miesta alebo tmavšie rohy a kúty. Ruže si zaslúžia slnečný a reprezentatívny záhon s kvalitnou pôdou, prípadne ich môžete zakomponovať do zmiešaného kvetinového záhona.
Aj o trávnik sa treba starať
Veľa ľudí si myslí, že okrasnú časť záhrady stačí vyriešiť pekným trávnikom, niekoľkými kvitnúcimi kríkmi, prípadne malou skalkou. Od takéhoto riešenia očakávajú bezstarostnosť a celosezónnu atraktivitu. Opak je však pravda. Ak chcete mať trávnik pekný počas celej sezóny, vyžaduje si to intenzívnu starostlivosť, teda aj dostatok času. Najnevyhnutnejšia starostlivosť zahŕňa nielen pravidelné kosenie a zavlažovanie, ale aj prihnojovanie, ošetrovanie proti burinám, prevzdušňovanie, prerezávanie či úpravu okrajov. Samozrejme, ak vám na vzhľade trávnika nezáleží, môžete jednotlivé činnosti vypustiť a nechať to na prírodu. S výsledkom ale zrejme spokojní nebudete.
Nie skalke na rovine
Prvou chybou pri zakladaní skalky býva, že sa veľakrát umelo vytvára na rovine a v prostredí, kde pôsobí neprirodzene. Skalky sú totiž vhodné do svahovitého terénu a do podhorskej oblasti. Mali by byť vybudované z jedného druhu kameňa, väčších aj menších kusov, pričom miesta medzi rastlinami je vhodné vysypať drobnou kamennou sutinou. Problematická často býva aj skladba rastlín. Súčasťou skalky by mali byť vyslovene skalničky (rozchodníky, lomikamene alebo skalnice) a rastliny pôvodom z horského prostredia, zakrpatené dreviny, niektoré cibuľoviny či menšie trávy. Nehodia sa do nej letničky, ktoré sem ľudia často vysádzajú, ani robustnejšie trvalky či vysoké dreviny.
Tieň a polotieň neznamená slnečno
Tieň a polotieň poskytujú ideálne podmienky na pestovanie mnohých krásnych rastlín, ktoré však slnko nemajú príliš v obľube, napríklad astilby, orlíčky, srdcovky, veternice či rodgerzie. Do tejto kategórie patrí aj pestrá paleta trvaliek s okrasnými listami v rôznych netradičných farebných variáciách, vďaka ktorým nevľúdna záhrada okamžite ožije a naberie na dynamike, prípadne aj tieňomilné okrasné trávy – ostrice. Veľa majiteľov záhrad však robí presný opak. Na tienisté miesta vysádza slnkomilné druhy, ktorým sa tu dariť nikdy nebude. Ani ruže a väčšina pestrofarebných letničiek (s výnimkou netýkaviek, fuksií, begónií) tu jednoducho nikdy neporastú, budú živoriť a skoro zahynú.
Kombinácie rôznych štýlov
Nič nie je horšie, ako keď záhradu tvorí zmes rôznych štýlov. Ak sa do vidieckej záhrady zakomponuje prvok japonskej, prípadne do mestskej záhrady prírodne ladená kompozícia s rybníčkom, vresoviskom či imitáciou lesa, bude to pôsobiť ako päsť na oko. V rámci jednej záhrady teda vždy voľte len jeden štýl. V zásade platí, že všetko by sa malo niesť v jednom duchu aj v prípade rozľahlejšej záhrady. Konkrétny štýl si určite už pred zakladaním a prvými prácami. Neskoršie opravovanie by totiž mohlo celý koncept výrazne narušiť a v konečnom dôsledku by išlo o zbytočné investície. V súlade so štýlom by mal byť aj výber rastlín, materiálov, doplnkov a farebnosť.