Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

30. 03. 2007
Zdieľať

Pozemok, na ktorom bude stáť bytový dom s občianskou vybavenosťou v parteri, sa nachádza v lokalite Dlhých Dielov s atraktívnym výhľadom na Bratislavský hrad. Tektonika domu zodpovedá tehlovému murivu. Byty sú určené konzervatívnejším užívateľom, ktorí sa chcú v tejto lokalite usadiť dlhodobo a záujemcom, ktorí v nej chcú bývať prechodne, ale s komfortom.


Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

86423

„Lokalita ma oslovila práve svojimi negatívami ako rébus, kde existovali len dve riešenia – buď zanedbanú zeleň rekultivovať na kvalitnú mestskú zeleň ako rekreačný priestor, alebo do nej vložiť obytnú funkciu tak, aby nezhoršila prostredie terajším ani budúcim obyvateľom,“ vysvetľuje svoje stanovisko autor architektonického riešenia Martin Kvasnica.


Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

86424

Dom bude mať sedem nadzemných podlaží a výškovo doplní existujúcu okolitú zástavbu.Typicky mestský parter navrhovaného bytového domu bude slúžiť pre malé prevádzky služieb vyššej občianskej vybavenosti. Architektonický výraz vytvorí jednoduchá biela fasáda, oživená vystupujúcimi farebnými alebo materiálovo odlíšenými hmotami.

Pôdorys bytového domu tvorí dvojkrídlová dispozícia. Komunikačné priestory sú riešené ako pavlač prepojená vertikálnym jadrom a orientovaná do dvora smerom na severovýchod.Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

86427


Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

86421Dlhé Diely: Bývanie ako rébus

86426

Byty majú voľnú dispozíciu. Sú sústredené do prepojiteľných skupín a cez hlbokú lodžiu sú orientované na slnečnú stranu. Posledné podlažie bude ustúpené. Vďaka tomu vznikne dostatok priestoru pre terasy s drevenými pergolami, ktoré ponúknu vyšší štandard bývania. Dom má v troch nárožiach navrhnuté veľké trojizbové byty, ku ktorým je možné pripojiť susedný malometrážny byt a získať tak viacgeneračný byt reagujúci na dlhodobý život rodiny,“ dodáva architekt. Na 1. nadzemnom podlaží, v časti zapustenej vo svahu, budú garážové priestory.

Názov: Bytový dom Dlhé Diely
Miesto: Tománkova ul., Bratislava
Investor: DD-invest, s. r. o.
Architekti:
Ing. Martin Kvasnica
Ing. arch. Damián Berec
Stavebná časť: Ing. Ivan Bučko
Statika: Ing.Vladimír Kohút
Zdravotechnika: Juraj Karen
Plynofikácia: Juraj Karen
Vykurovanie: Ing. Stanislav Mečiar
Elektroinštalácie: Füzék Ján
Dopravný režim: Ing. Ján Tomko
Požiarna ochrana: Ing. Lea Dingová
Gen. dodávateľ: DD-invest, s. r. o.
Počet bytových jednotiek: 37
Počet podlaží: 7
Počet parkovacích miest: 47
Začiatok realizácie: 01/2007
Ukončenie realizácie: 07/2008
Odhadované náklady: 70 miliónov Sk

Kategória: Nezaradené
Tagy: projekt
Zdieľať článok

Diskusia