Domy s nulovou spotrebou energie (2.)

09. 09. 2010
Zdieľať

Zatiaľ čo u nás sa zavádzanie prísnych energetických kritérií vo väčšej miere ešte len chystá, väčšina západoeurópskych štátov aj vyspelých krajín sveta už má tieto opatrenia niekoľko rokov v platnosti.

Napríklad v Spojenom kráľovstve platí od roku 2008 zákon o udržateľnej výstavbe, ktorý definuje šesť požadovaných úrovní a ich postupné zavádzanie do platnosti. Okrem technických parametrov, ktoré treba v jednotlivých úrovniach dosiahnuť, obsahuje dokument aj informácie pre stavebné firmy a užívateľov domu. Výsledkom má byť dom nielen energeticky sebestačný, ale aj s vysokou kvalitou vnútorného prostredia a minimálnym vplyvom na životné prostredie.


Presne podľa týchto zásad a princípov vybudovali aj prvý nulový dom vo Veľkej Británii – londýnsky Kingspan Lighthouse. Dokončili ho v roku 2007 a spĺňa najvyššiu, 6. úroveň definovanú v zákone. Okrem minimálnej záťaže prostredia oxidom uhličitým a takmer nulovej spotreby energie má stavba tiež prepracovaný systém vodného a odpadového hospodárstva.


Najsevernejší nulový dom v Európe
Originálny energeticky sebestačný dom s nulovou produkciou CO2 stojí na najsevernejšom mieste Veľkej Británie – na malom ostrovčeku Unst, ktorý je súčasťou škótskeho súostrovia Shetlandy. Na pozemku bol pôvodne historický dom, ktorý však v roku 1992 zničil hurikán. Majitelia parcely zatúžili po celkom jedinečnej stavbe. Po porade s odborníkmi na nízkoenergetickú výstavbu sa rozhodli, že napriek nehostinnému chladnému podnebiu severného súostrovia tu postavia dom s nulovou produkciou CO2. Ich cieľom aj motívom bolo nielen ekologické bývanie, ale aj vybudovanie domu, ktorý by sa využíval na študijné účely a mohol by tiež poslúžiť ako príklad pri ďalšej výstavbe. Podľa slov jeho majiteľov – ak sa dá postaviť nulový dom v tomto chladnom a daždivom kraji, možno ho postaviť kdekoľvek na svete.



Domy s nulovou spotrebou energie (2.)

281000


Pohľad na prednú časť domu na britských Shetlandoch s vlastnou zeleninovou záhradou


Nulový dom na Unste spĺňa všetky zásady výstavby pasívneho domu. Strecha aj obvodové múry majú tepelnú izoláciu s hrúbkou 140 mm, ktorá spĺňa ekologické požiadavky. Dôraz sa kládol aj na vzduchotesnosť, ktorá spĺňa najprísnejšie kritériá. Navyše je jeho konštrukcia z drevených hranolov, ktoré pochádzajú z kontrolovanej ťažby v lesoch, čo najbližšie k miestu stavby.


Elektrická energia na prevádzku domu sa získava dvoma veternými turbínami, ktoré nahrádzajú tradičné fotovoltické panely. Toto riešenie sa zvolilo vzhľadom na miestne podnebie – je preň charakteristický intenzívny vietor a krátky čas slnečného svitu. Elektrická energia má slúžiť aj na dobíjanie elektromobilu, čím sa emisie CO2 znížia ešte výraznejšie. Prebytky vyrobenej elektrickej energie sa uchovávajú v článkových akumulátoroch.



Domy s nulovou spotrebou energie (2.)

280997


Tepelné čerpadlo vzduch – voda je umiestnené v pivnici domu, vstup vonkajšieho vzduchu je chránený proti nárazovému severnému vetru.


Energia na vykurovanie sa získava tepelným čerpadlom vzduch – voda, ktoré je napojené na akumulačnú nádrž s objemom 4 200 litrov. Z nej sa podľa potreby čerpá voda do systému podlahového kúrenia či na bežnú spotrebu obyvateľov. V dome je tiež systém núteného vetrania s nevyhnutným spätným získavaním tepla.


Pitná voda je zo studne pri dome. Dažďová voda sa zbiera drenážnym systémom s priepustným zásypom okolo domu a ďalej sa zvádza do centrálneho zásobníka. Neskôr slúži na zavlažovanie záhrady a čiastočne pokrýva aj potrebu vody v dome – využíva sa na splachovanie toaliet. Odpadová voda sa čistí v biologickej čističke hneď pri dome.



Domy s nulovou spotrebou energie (2.)

280998


Akumulačná nádrž na teplú vodu pre podlahové kúrenie, v popredí biologická čistička odpadových vôd


Na produkcii CO2 sa pri prevádzke bežnej domácnosti významnou mierou podieľa aj doprava potravín. Preto je súčasťou konceptu tohto nulového domu aj záhrada na pestovanie zeleniny a poľnohospodárskych plodín. Majitelia majú ešte v pláne vybudovať skleník s plochou asi 95 m2. Na zabezpečenie dobrej úrody bude vybavený LED osvetlením a proti nepriazni počasia ho bude chrániť externý hlinený múr. Úsporné LED svietidlá sa používajú aj v dome – na osvetlenie celého domu je vďaka tomu potrebné len toľko energie, koľko spotrebuje jedna klasická 100-wattová žiarovka.






Solárny komín je jednoduché zariadenie, ktoré umožňuje premieňať solárnu energiu na kinetickú pomocou prúdenia vzduchu. Možno ho preto využívať na rôzne účely, okrem iného aj na výrobu elektrickej energie a vetranie


ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Nezaradené
Tagy: ekologia stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia