Krok za krokom do podkrovia
Už dlhší čas sa zahrávate s myšlienkou, že prestaviate podkrovie na obytné priestory? Pri plánovaní však nezabudnite na dôležitý prvok spájajúci jednotlivé podlažia, ktorý príjemne dotvára interiér, keď je vhodne naprojektovaný. Reč je o schodisku.
Vhodným riešením je drevené schodisko. Drevo – najstarší a najpoužívanejší materiál na výrobu schodísk – je vďačnou témou nielen pre zručné ruky majstrov tesárov, ale aj pre firmy, ktorých obchodnou náplňou je práve výroba schodísk. Vo svojich katalógoch ponúkajú široký sortiment moderných, zaujímavých a súčasne aj elegantných riešení, ako si možno spríjemniť každý náš krok vedúci do podkrovia alebo z podkrovia. Celodrevené schodiská pôsobia neutrálne a dovoľujú zariadiť si interiér v štýle starých časov plných romantiky, ale aj v tom modernom.
Krok prvý alebo kto hľadá, nájde
Ak nerátate prvotnú myšlienku, ktorá priniesla so sebou potrebu zmeny interiéru, surfovanie na internete a listovanie v katalógoch či propagačných materiáloch, je ešte len začiatok. Na premýšľanie a zvažovanie si vyčleňte dostatok času. Pohľad na rôzne typy schodísk určite dotvorí vašu predstavu. Každá firma si zakladá vlastný archív, v ktorom má odložené nafotené realizácie jednotlivých typov schodísk priamo v interiéroch. Súčasťou ponuky sú aj vzorky materiálu. Dôležité je pamätať si, že menej je niekedy viac. Z množstva ponúk, ktoré sa budú na vás doslova valiť, bude možno ťažké vybrať si práve pre vás tú najvhodnejšiu. Preto odporúčame tento jednoduchý recept: pohodlne sa usaďte do kresla či na pracovnú stoličku a zaujmite polohu neochvejného hľadača. A nezabudnite: nedovoľte, aby vás túžba po nových schodoch nadobro ovládla! Jej volanie môže byť síce veľmi vábne, no zároveň dokáže vnášať miernu hektickosť do vášho konania, čo by sa mohlo neskôr negatívne prejaviť najmä pri konečnom riešení schodiska.
Krok druhý alebo dvakrát meraj a raz rež
Teraz už vážne! Prvý krok môže byť mierne zábavný. Nasleduje však fáza, keď zábavu striedajú vážnosť a realita. Keď ste si už vybrali firmu, ktorá spracuje vašu približnú predstavu, a prelistovali takmer až do zodratia brušiek prstov všetky ponukové katalógy či iné propagačné materiály, môžete pristúpiť k ďalšiemu dôležitému kroku. Tým je predbežný projekt.
Na jeho spracovanie treba dodať firme nasledujúcu dokumentáciu: pôdorys prízemia a poschodia, výšku od podlahy k podlahe, dôležitá je aj orientácia, odkiaľ by schodisko malo viesť a kde a v akej polohe by malo skončiť. Na základe priestorových možností sa vypracuje základný návrh, ktorý obsahuje tvar schodiska (do L, U, S alebo priame) vrátane jeho šírky, výšky, uhla stúpania a pod. Keďže v súčasnosti sa moderná počítačová technika chápe ako samozrejmosť, ani výrobcovia schodísk neobchádzajú túto možnosť urýchlenia práce. Počítač na základe vstupných údajov navrhne optimálne schodisko v súlade s technickými normami, dizajnom, priestorovými možnosťami, pohodlím a, samozrejme, nezabudne ani na bezpečnosť. Po kompletnom spracovaní si môžete pozrieť virtuálnu podobu schodiska. Programy vykonávajú prácu architekta aj statika. Niektoré firmy ponúkajú dokonca hneď niekoľko variantov riešenia.
Ak nemôžete nájsť plány domu (pôdorysy), nemusíte sa zbytočne trápiť. Firma pošle k vám domov svojho pracovníka, ktorému stačia ceruzka a meter, a ten zameria priestor. Získa tak údaje, ktoré sa pôvodne mali nachádzať v pôdoryse. Inou formou, aj keď menej presnou, je vyplnenie internetového dotazníka, ktorý ponúkajú viaceré firmy na svojich stránkach.
Krok tretí alebo keď začína byť horúco
Až po dôkladnom zameraní sa môže vypracovať definitívny projekt s čo možno najpresnejšou cenovou ponukou a časovým rozvrhom. Opäť zdôrazňujeme, že pri vypracovaní sa zvažujú viaceré faktory: priestorové možnosti vášho obytného priestoru vrátane kritických bodov a zároveň funkčnosť, dizajn, pohodlnosť, primeranosť a bezpečnosť budúceho schodiska. Do definitívneho projektu sú zapracované aj vaše predstavy. Mohli by sme to nazvať aj fáza detailného doladenia. V podstate ide o malé zmeny, ako napr. výber stĺpikov, balustrov, výplne zábradlia či iných doplnkov. Výrobca vám ochotne poskytne vzorkovník a obrazovú predlohu. Výstupným produktom je návrh konštrukcie v podobe, akú nadobudne po výrobnom procese.
Keďže hovoríme o drevenom schodisku, je dôležité venovať dostatočný priestor aj otázke: Aký druh dreva je najvhodnejší na výrobu vášho schodiska? Predovšetkým by mal korešpondovať s tvarom schodiska a zároveň by jeho výber nemal narúšať dizajn interiéru. Každá drevina je charakteristická svojím odtieňom a typickými vlastnosťami a každá má rozdielne nároky na povrchovú úpravu a komplexné spracovanie. Je vhodné, ak si aj v tomto smere necháte poradiť od odborníkov. Na výrobu schodísk sa používa len kvalitné triedené drevo: buk, dub, orech, jaseň, javor, breza, čerešňa, jedľa, borovica, z tých exkluzívnejších je to mahagón. Z domácich materiálov sú najvhodnejšie dub, buk a jaseň – tieto dreviny sú vďaka svojej tvrdosti odolné proti odieraniu a môžete si byť istí, že schodisko vám bude bezpečne slúžiť dlhé roky. Prvenstvo si však stále držia dub pre svoju trvácnosť a tvrdosť a buk, ktorý je vhodným riešením, ak chcete kombinovať drevenú konštrukciu s antikorom. Pozor na smrek, tvári sa tvrdo, ale vo svojej podstate je mäkký!
Krok štvrtý alebo verte rukám majstrov
Predposlednou fázou celého procesu je samotná výroba, ktorú zabezpečuje najmodernejšia technológia v kombinácii s talentom a so šikovnosťou majstrov.
To, čo zatiaľ bolo len predstavou zhmotnenou nanajvýš v navrhovaných zobrazeniach budúceho schodiska, teraz dostáva svoj konkrétny tvar. Môže sa stať, že vám skrsne v hlavne nápad, ktorý si bude vyžadovať zmenu v pôvodnom projekte. Ak si napríklad zmyslíte, že chcete zmeniť vzhľad zábradlia či jeho výplne, pokojne sa môžete ozvať aj na začiatku výrobného procesu (nie však na jeho konci!). Dĺžka výrobného procesu závisí od typu a rozmerov schodiska. Čas dodania hotových schodísk sa pohybuje od štyroch do šiestich týždňov.
Krok piaty alebo nebojte sa smelo vykročiť!
Poslednú fázu tvorí montáž, keď tím odborníkov zasadzuje drevenú konštrukciu do pripraveného priestoru, čo môže trvať len niekoľko hodín, ale aj zopár dní. Všetko závisí od štruktúry a zložitosti schodiska. Samotný proces umiestnenia dreveného schodiska si nevyžaduje špeciálnu predprípravu, kladie sa na existujúcu podlahu. Ide o, jednoducho povedané, „čistý“ proces. V najhoršom prípade sú možné len minimálne opravy či úpravy stien a stropu (napr. zatretie či obloženie priestoru, kde sa schodisko spája so stenou).
Dobrá rada namiesto záveru: Keďže každé schodisko je špecifické svojím dispozičným riešením a orientáciou v interiéri, do ktorého bude zasadené, je prirodzené, ak sa čakacia lehota o zopár dní predĺži. Nevzdychajte predčasne, o čo dlhšie budete napäto očakávať konečný výsledok, o to ľahšie sa vám bude neskôr kráčať po schodoch. |